Jak odzyskać pewność siebie? – 7 prostych sposobów

Brak pewności siebie niejednokrotnie pozbawia szansy na dobrą pracę. Jest przyczyną wycofania. Ludzie o niskiej samoocenie unikają innych, ponieważ boją się odrzucenia i negatywnej oceny. Natrętne myśli o kompromitacji, czy o porażce zniechęcają do działania. Nieśmiałe osoby próbują zwalczyć w sobie negatywne odczucia, jednak nie potrafią znaleźć skutecznego sposobu. W efekcie nie wierzą w zmiany ani w to, że uda im się przezwyciężyć strach i napady lęku. Jak odzyskać pewność siebie?

Brak pewności siebie

Niejednokrotnie pozbawia szansy na dobrą pracę. Jest przyczyną wycofania. Ludzie o niskiej samoocenie unikają innych, ponieważ boją się odrzucenia i negatywnej oceny. Natrętne myśli o kompromitacji, czy o porażce zniechęcają do działania. Nieśmiałe osoby próbują zwalczyć w sobie negatywne odczucia, jednak nie potrafią znaleźć skutecznego sposobu. W efekcie nie wierzą w zmiany ani w to, że uda im się przezwyciężyć strach i napady lęku.

Warto jednak zdać sobie sprawę, że ludzki umysł można łatwo oszukać i przestawić go na inne tory myślenia. Potrzebne są do tego chęci i odpowiednia wiedza. Za pomocą odpowiednich bodźców zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych można wpłynąć na własne odczucia i postrzeganie świata. Każdy ma władzę nad swoim ciałem i psychiką.

Warto zatem zapoznać się ze skutecznymi sposobami na poprawę pewności siebie.

1. Uśmiechanie się – nawet wymuszone wpływa na dobry nastrój. Podczas śmiania się mózg zapomina o lękach, urojonych przeszkodach i trudnościach. Pytanie: jak odzyskać pewność siebie, schodzi na drugi plan. W chwili śmiania się liczy się obecność. Niepewna osoba zapomina o strachu przed kompromitacją. Dlatego należy otaczać się ludźmi optymistycznymi, radosnymi i pełnymi wigoru. Śmiech jest zaraźliwy, więc w tak dobranym towarzystwie łatwo zapomnieć o problemach.

2. Wysiłek fizyczny – każda forma aktywności przyczynia się do wydzielania endorfin – tak zwanego hormonu szczęścia. Osoba uprawiająca sport czuje się atrakcyjna i umotywowana do dalszego działania. Systematyczne ćwiczenia podwyższają samoocenę. Osoba regularnie biegająca lub uprawiająca nordic walking ma poczucie samospełnienia. Dostrzega, że jej samozaparcie przynosi efekty. Zaczyna wierzyć, że nie tylko w tej dziedzinie osiągnie sukces. Zatem, walka ze stresem powinna zacząć się od drobnych sportowych zwycięstw.

3. Postawa ciała – Szukając odpowiedzi na pytanie: jak zwalczyć niepewność i strach, należy popatrzeć na siebie w lustro. Koniecznie trzeba sobie odpowiedzieć, czy taka osoba wzbudza zainteresowanie, nawet w nas? Jeśli “nie”, to oczywiście trzeba to zmienić. Należy stąpać pewnie po ziemi z wyprostowanymi plecami, wypiętą do przodu klatką piersiową i pewnym wzrokiem. Ważny jest też krok. Musi być szybki i zdecydowany, bez elementów zawahania się. Warto zatem samą sylwetką przekonać wpierw siebie a później innych, że jest się osobą zdecydowaną i gotową na sukces.

4. Mowa ciała – podobnie jak postawa istotnie wpływa na poprawę samooceny i pozytywny odbiór przez innych. Sami chętnie przebywamy wśród ludzi otwartych i odważnych. Trzeba zatem każdym swym gestem i ruchem stwarzać pozytywne wrażenie. Nie należy się spinać ani blokować wyrażania swoich emocji. Jednak trzeba wszystko robić z umiarem. Pocieranie nosa, czy kręcenie długopisem jest oznaką niepewności. Walka ze strachem musi skutkować wyeliminowaniem nerwowych ruchów na rzecz swobodnych i luźnych gestów.

Nie zapomnij o…

5. Kontakt wzrokowy – musi być podtrzymywany. Niepewność przejawia się unikaniem czyjegoś wzroku. Ludzie z niską samooceną nie potrafią patrzeć innym w oczy. Dlatego walcząc ze skrępowaniem należy nauczyć się podtrzymywania kontaktu wzrokowego. Warto na początku poćwiczyć przed lustrem, by w późniejszym czasie wykonać test na najbliższych znajomych.

6. Strój – ma ogromne znaczenie przy odzyskiwaniu pewności siebie. Należy ubierać się jak najlepiej. Strój musi być dopasowany do danej uroczystości czy spotkania. Ponadto musi być wygodny i zgodny z osobowością. Optymalnie dobrany ubiór zwiększa samoakceptację i jest podstawą odzyskania pewności siebie.

7. Akceptacja porażki – jest podstawą walki ze stresem. Należy przezwyciężyć obawy przed kompromitacją. Nawet najlepsi popełniają błędy i mogą narazić się na śmiech innych. Warto zatem każde potknięcie obrócić w żart i rozładować tym samym negatywną energię. Warto nauczyć się dystansu do siebie. Strach przed kompromitacją blokuje działania i stoi na drodze do sukcesu.

Jak odzyskać pewność siebie?

Walka ze stresem powinna opierać się w głównej mierze na podwyższeniu samooceny. A nic tak nie poprawia samopoczucia jak odpowiednio dobrany ubiór, fryzura, czy obuwie. Atrakcyjna sylwetka jest kolejnym powodem do zadowolenia, podobnie jak sprawność fizyczna. Dbając o swój wizerunek należy przyjąć postawę osoby pewnej siebie i otwartej. Zawsze podtrzymując kontakt wzrokowy. Utrzymanie takiej postawy powinno wzbudzić uśmiech na twarzy i pokonać stres. Należy pamiętać, że tylko od nas zależy, jak inni nas widzą.

Autorem artykułu jest portal znajdz-taniej.pl


Komentarze

komentarze