Murowana piwnica czyli cegła we wnętrzach – jak wybrać i dopasować ją do pomieszczeń?

Cegła we wnętrzach jest nadal bardzo modna. Jej ekspansja trwa od 2013 roku i nie widać jak na razie jej końca. Jeśli również chcielibyście mieć ją w swoim wnętrzu, zobaczcie jak urządzić mieszkanie, by nie przypominało swoim wyglądem „murowanej piwnicy”, a piękne nowoczesne wnętrze, które wzbudza zachwyt.

Przegląd ceglanych możliwości

Wybierając cegłę do wnętrza musimy mieć na uwadze możliwości jakie oferują nam różni producenci. Każda cegła wygląda inaczej, zresztą w różny sposób możemy uzyskać w domu efekt ściany z cegieł. Najwięcej szczęścia mają osoby mieszkające w starych kamienicach lub w murowanych z cegieł domów. Wystarczy, że odsłonią kawałek tynku, aby cegła pojawiła się na jednej ze ścian. Większość z nas nie ma jednak tego szczęścia – musimy „dodawać” cegłę do ściany.

Należy pamiętać o tym, że cegła sama w sobie jest ciężka i zajmuje sporo miejsca, zmniejszając optycznie i fizycznie pokój. Jeśli zależy nam na prawdziwym wyglądzie cegły, możemy zamówić specjalne materiały, które pochodzą z odpadów budowlanych. Z drugiej strony o wiele prościej kupić cegłę w sklepie z materiałami wykończeniowymi. Popularna okładzina klinkierowa jest o wiele lżejsza i cieńsza, przez co daje tak naprawdę więcej możliwości aranżacyjnych. Nie jest jednak prawdziwą cegłą, co ma dla wielu z nas kluczowe znaczenie.

Cegła we wnętrzach

Jeśli posiadamy przestronne wnętrze, możemy ze spokojnym sumieniem postawić na cegłę. Planując zmianę koloru, wybierzmy mineralną farbę elewacyjną. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie impregnować cegieł przed malowaniem, gdyż farba straci swoją przyczepność. Aby zabezpieczyć naturalną ścianę z cegieł użyjmy bezbarwnego lakieru, który należy nakładać oczywiście po wcześniejszym oczyszczeniu cegły z pyłu i brudu.

2

Ceglane wnętrza

Gdy wiemy już, jak wybierać cegłę, ważne jest to, gdzie umieścimy ją w naszym domu. Cegła kojarzy się z surowością i z tego powodu tak naprawdę „należy” do pomieszczeń loftowych. Loft to nic innego jak pomieszczenie po starej, nieużywanej fabryce. Oczywiście jest to bardziej etymologia tego słowa, niż jego dzisiejsza użyteczność, ale warto mieć świadomość, od czego tak naprawdę wychodzimy. To, jaki charakter będzie miała cegła, nada charakteru całemu wnętrzu.

Inny rodzaj musimy wybrać wtedy, gdy stylizujemy się na loft a inny, gdy pragniemy wprowadzić cegłę do minimalistycznego pomieszczenia. Tak naprawdę cegła równie dobrze może występować w egzotycznym czy wiejskim wydaniu – wszystko zależy od naszego osobistego gustu i dobrania odpowiednich dodatków i mebli.

Jeśli marzymy o cegle, nie ma powodu do ograniczeń – postawmy od razu na całą ścianę lub kilka ceglanych ścian w całym domu. Warto wybrać jedną ścianą np. konstrukcyjną i odsłonić ją ukazując cegły – nada to wnętrzu spójności. Jeśli boimy się cegły na całej ścianie, spróbujmy ozdobić nią np. kawałek ściany za telewizorem lub wyspę kuchenną w kuchni. Dobrym i sprawdzonym pomysłem jest również ozdobienie nią kominka. Ten modny element aranżacji może znajdować się nawet w łazience, należy tylko wybrać miejsce, w którym nie będzie miał częstego kontaktu z wodą.

Kupując cegłę, postawmy na dobre, znane sklepy, które oferują najwyższą jakość, w końcu cegła ma pozostać z nami kilka kolejnych lat .

Dlaczego kochamy cegłę?

Cegła nie traci na swojej popularności szczególnie dlatego, że jest wdzięcznym materiałem aranżacyjnym. Dobrze oświetlona potrafi nadać tonu całemu wnętrzu, niezależnie od tego, co tak naprawdę się w nim znajduje. Dlatego cegłę stosuje się zarówno w wnętrzach prywatnych jak i publicznych, gdyż potrafi sprawić, że wnętrze nabierze niesamowitego klimatu. Cegła w pomieszczeniu staje się nieoczekiwanie jego punktem centralnym i trudno zdjąć ją z piedestału. Projektanci wnętrz nie boją się już stosować jej w najdziwniejszych miejscach, gdyż przede wszystkim liczy się efekt zaskoczenia.

Modern Loft Style Bedroom in Apartment

Co warto wiedzieć?

Jeśli decydujemy się na cegłę, warto wiedzieć o tym, że nie da się jej dobrze zestawić ze wszystkim bez zwrócenia uwagi na wzajemne relacje. Jeśli ustawimy rustykalne meble obok czerwonej cegły, nie będzie to za dobrze wyglądało. Rustykalne elementy, meble vintage lepiej wyglądają przy bielonej cegle. Z drugiej strony przy czerwonej cegle rewelacyjnie wyglądają metalowe elementy konstrukcji, surowe drewno oraz oryginalne dodatki. Projektując wnętrze, w którym znajduje się cegła, należy zwrócić szczególną uwagę na detale, które powinny pasować do wybranego przez nas stylu. Ściany przylegające do cegły powinny mieć również gładką fakturę, inaczej będą się z nią gryzły.

Lofty nadal w modzie

Decydując się na cegłę we wnętrzu rozważmy wszystkie za i przeciw. Obejrzyjmy kilka dobrych aranżacji, które bez problemu znajdziemy w sieci. Nie należy podejmować pochopnej decyzji o ścianie z cegieł, gdyż nasze aktualne umeblowanie może do niej nie pasować. Wymiana wszystkich mebli w domu może być naprawdę kosztowna. Cegła posiada wiele plusów, jest odporna na ogień, zatrzymuje ciepło i świetnie wygląda przy zastosowaniu przemyślanego oświetlenia. Niezależnie od tego, czy zastosujemy cegłę w kuchni, w łazience czy na ścianie w salonie, dobierzmy ją odpowiednio do stylu. Aby nie okazało się, że stworzyliśmy dziwną eklektyczną mieszankę styli, która nie wygląda wcale za dobrze.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Brak pewności siebie niejednokrotnie pozbawia szansy na dobrą pracę. Jest…