Jak urządzić sypialnię, żeby się wyspać?

Nie musicie wydawać koszmarnych pieniędzy, żeby urządzić sypialnię, w której się wyśpicie. Pamiętajcie jednak, że do aranżacji tego pomieszczenia trzeba podejść ze szczególną uwagą. Jak urządzić sypialnię?

Zadajcie sobie jedno, bardzo ważne pytanie: do czego będzie służyć wasza sypialnia? Czy ma być miejscem, w którym będziecie spędzać całe dnie czy raczej oazą spokoju, w której zaszyjecie się wieczorem? To ważne pytanie.

Co zrobić, jeśli nie ma zbyt wiele miejsca?

Jeśli uważacie, że sypialnia może być także pokojem dziennym, bawialnią i pracownią, nie liczcie na to, że w niej odpoczniecie. A jeśli nie macie wystarczającej liczby pomieszczeń i nie możecie oddzielić relaksu od życia codziennego?

W takim wypadku powinniście bardzo dobrze przemyśleć układ sypialni. Postarajcie się wygospodarować osobne przestrzenie na różne czynności. Ustawcie biurko w taki sposób, żeby było wyraźnie oddzielone od reszty pokoju. Być może uda się je schować za szafą lub zaaranżować ażurową ściankę? Wszystko zależy od wyobraźni – która zresztą powinna podpowiadać także inne pomysły.

Kolory i światło

Należy do nich z pewnością określenie tonacji kolorystycznej sypialni. Jeśli chcecie się wysypiać, pomyślcie o spokojnych, neutralnych barwach. Pomalowanie ścian na ostry pomarańczowy to najlepszy przepis na roztrój nerwowy. Lepsze będą brązy i beże, różne odcienie niebieskiego i zielonego.

Nie zapomnijcie o oświetleniu. Doceńcie małe lampki umieszczone w różnych miejscach. Dodadzą wnętrzu przytulności, będą też nieocenione, jeśli zechcecie czytać do późna w nocy. Wybierajcie oświetlenie raczej miękkie, ciepłe i naturalne – takie właśnie pozwala najlepiej poczuć się w sypialni.

Możecie też zadbać o klimat dodając ścianom nieco charakteru. Do dyspozycji macie na przykład naklejki, fototapety i różnego rodzaju obrazki. Nie przesadzajcie jednak – im więcej dodatków i bibelotów, tym mniejsza szansa, że naprawdę się wyśpicie. Pamiętajcie też, że nawet najlepiej dobrane kolory, dodatki i lampki nie przyniosą efektu, jeśli nie zadbacie o podstawy.

Łóżko musi być wygodne

Podstawą w sypialni jest oczywiście łóżko. Nie dajcie się nabrać na różnego rodzaju mody czy trendy. Łóżko musi być przede wszystkim wygodne. Co to znaczy?

Jeśli będziecie używać go we dwoje, musi mieć odpowiednią szerokość. 140 cm to minimum. Najlepiej, jeśli mebel będzie miał 160 cm. Na tym nie koniec.

Trzeba przecież dobrać materac. Ten nie powinien być za miękki. To ważne – w sklepie może być wam bardzo przyjemnie zapadać się w głębię materaca. Jednak po kilku godzinach snu wasz kręgosłup odczuje tę przyjemność w bardzo bolesny sposób. Materac powinien być więc sprężysty, nie za miękki, ale też nie za twardy.

narzuta

Dodatki poprawiają przytulność

Nie zapomnijcie o dodatkowych elementach, które uprzyjemnią wam używanie sypialni. Należą do nich na przykład narzuty na łóżko. W ciągu dnia chronią pościel, pozwalają także podkreślić klimat pokoju.

Warto zadbać o podłogę. Wbrew pozorom w sypialni wcale nie sprawdzają się zimne panele czy parkiety. Najlepsza jest miękka wykładzina. Dlaczego? Wystarczy przeprowadzić eksperyment i stanąć bosą stopą na zimnej podłodze. A potem przejść na dywan.

I jeszcze raz, po co jest sypialnia

Na koniec jeszcze raz przypominamy: podstawową funkcją sypialni powinno być zapewnienie miejsca do spania. Warto więc wyeliminować z niej wszystko to, co może w śnie przeszkadzać. Jeśli pracujecie w tym pomieszczeniu, nie zostawiajcie na noc papierów. Jeśli tam jecie – sprzątnijcie resztki. A jeśli się przebieracie, schowajcie bieliznę do szuflady. Kiedy to zrobicie, połóżcie się i rozkoszujcie snem. Dobranoc.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Modernbud

fot. Pinterest.com

Share