Jak zadbać o siebie po wakacjach? O czym należy pamiętać?
Nadszedł już kres upalnych dni. Opaleni, wypoczęci i pełni energii przygotowujemy się na przywitanie chłodniejszej aury. Nasze ciało potrzebuje teraz specjalnej pielęgnacji. Wypada także zatroszczyć się o to, aby zbliżająca się jesień nie pozbawiła nas dobrego nastroju, na który w okresie wakacyjnym niewątpliwie miały pozytywny wpływ promienie słoneczne. Jak zatem zadbać o siebie po wakacjach?
Nawilżanie skóry
Jeśli w trakcie wakacji często korzystasz z kąpieli słonecznych, teraz masz czas na to, aby zregenerować skórę twarzy, na której być może pojawiło się kilka zmarszczek. Zaopatrz się w sprawdzone peelingi oraz kremy nawilżające na dzień i na noc (np. takie https://sklep.rossnet.pl/Produkty/Pielegnacja-twarzy,434). Zbawienne w tym okresie może okazać się serum regenerujące skórę lub ulubiona maseczka, chociażby domowej roboty. Koniec lata to też świetny czas na oddanie się w ręce specjalisty. Zapytaj zatem swojej kosmetyczki o zabiegi, które poprawią wygląd twarzy i ją ujędrnią. Efekty po takich zabiegach utrzymują się nawet przez kilka miesięcy. Zadbaj także o skórę całego ciała. Używaj nawilżających żelów pod prysznic, a po kąpieli nie zapominaj o użyciu balsamu nawilżającego lub oliwki do ciała. Jeśli chcesz jak najdłużej utrzymać opaleniznę, nie rozstawaj się z kosmetykami utrwalającymi złocisty odcień skóry, powszechnie dostępnymi w drogeriach.
Regeneracja włosów
Włosy, tak jak i skóra, są szczególnie przesuszone po lecie. Pamiętaj, aby po każdym myciu włosów użyć nawilżającej odżywki bogatej w składniki odbudowujące ich strukturę. Odżywka nie tylko doda blasku twoim włosom, ale także ułatwi ich rozczesywanie. Zalecamy także stosowanie maseczek regenerujących. Jeśli nie chcesz inwestować w maseczki z drogerii czy apteki, sporządź ją domowym sposobem, choćby z oliwy z oliwek i żółtka jajek. Najlepszym sposobem na rozdwojone końcówki jest ich obcięcie. Pozbądź się 2-3 centymetrów z długości włosów, a zobaczysz, że będą one wyglądały na dużo bardziej zadbane. Warto także zrobić sobie peeling skóry głowy, szczególnie jeśli masz łupież, a twoje włosy szybko się przetłuszczają. Można go zrobić zarówno profesjonalnie w salonie fryzjerskim, jak i w domu, dodając 2 łyżki cukru do szamponu i intensywnie masując skórę głowy.
Kontynuuj przygodę ze sportem
Większość z nas przed wakacjami ma najsilniejszą motywację do wyrzeźbienia swojej sylwetki. W końcu latem odsłaniamy najwięcej ciała. Szkoda by było zaniechać starań o idealną figurę i odpuścić sobie treningi w okresie powakacyjnym, tym bardziej, że mają one tak zbawienny wpływ także na nasz nastrój. Podczas intensywnych ćwiczeń wydzielają się bowiem endorfiny, lepiej nam znane jako hormony szczęścia. Nie warto zatem zaprzepaszczać szansy na utrzymanie dobrej figury, nad którą tak ciężko pracujesz przed urlopem. Nie lubisz chodzić na siłownię ani biegać po parku? Jazda na rowerze to też nie jest twoja pasja, nie mówiąc już o fitnessie? Postaraj się poszukać jakiejkolwiek aktywności fizycznej, która jednak sprawiałaby ci jakąś przyjemność. Mogą to być nawet długie spacery, najlepiej w dość szybkim tempie. Dbając o sylwetkę i ćwicząc regularnie przez cały rok, nie musisz się spinać tuż przed samymi wakacjami i urządzać sobie głodówki, byleby tylko zrzucić kilka kilogramów.
Dieta po wakacjach
Niektórzy z nas odchudzają się przed letnim okresem, aby dobrze wyglądać na urlopie, jednak już podczas wakacji często pozwalają sobie na drobne grzeszki kulinarne: piwo, lody czy fast food, co potem, niestety, odbija się na wadze. Ciężko odmówić sobie kolejnego hamburgera, zapiekanki czy gofra. Jeśli już ulegliśmy pokusie razy zbyt wiele razy, a wchodząc po urlopie na wagę, mamy ochotę wyrzucić ją przez okno, warto pomyśleć o powakacyjnej diecie. Może to być dieta pod okiem specjalisty, ale niekoniecznie. Aby pozbyć się zbędnych kilogramów wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim pić dużo wody (przynajmniej 2 litry dziennie), która oczyści organizm z zalegających toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Należy też pamiętać o regularnym jedzeniu (5-6 razy dziennie) najlepiej niewielkich posiłków i nie podjadaniu pomiędzy nimi. Posiłki te muszą być pełnowartościowe, więc warto zadbać o to, aby dominowały wśród nich warzywa, ryby, chude mięso i chudy nabiał.
Zrób coś dla ducha
Pogoda może wpływać na nastrój, nic więc dziwnego, że im mniej słońca, tym większe prawdopodobieństwo popadnięcia w jesienną nostalgię. Chyba nie chcesz pozwolić zjawiskom atmosferycznym, aby kontrolowały twój humor? Zadbaj zatem o stan swojego ducha i oprócz codziennych obowiązków znajdź chwilę, aby zrobić coś, co sprawia ci wyjątkową przyjemność i poprawia nastrój. Może to być spotkanie z przyjaciółmi, wizyta u kosmetyczki, relaksujący masaż, czytanie książki, seans filmowy czy surfowanie w Internecie. Każdy z nas ma inny sposób na odstresowanie się. Warto też zaopatrzyć się w suplementy bogate w witaminę D (latem dostarczaną z promieni słonecznych) i magnez, który jest niezastąpionym sprzymierzeńcem w walce z jesiennymi wahaniami nastrojów.
Okres jesienno-zimowy wcale nie musi być uciążliwy. Wystarczy jedynie odpowiednio o siebie zadbać, pamiętając o przedłużeniu pozytywnych efektów, które pozostawiło na twoim ciele i duchu lato. Zatem nie zwlekaj i zrób coś dla siebie, zanim jesienny obraz za oknem pozbawi cię resztek dobrej energii i popadniesz w melancholijny nastrój. Nie zapomnij też o odpowiednim odżywieniu twojej skóry i włosów – należy im się to, po wyjątkowo upalnym lecie.