Jaka lampa do pokoju po remoncie?

Planując remont warto pomyśleć nie tylko o podłogach i wykończeniu ścian, ale również o oświetleniu i rozmieszczeniu wyposażenia. Wszystko razem powinno być spójne i ostatecznie tworzyć jedną, całą i dopasowaną aranżację. Lampa podłogowa, sufitowa, czy kinkiet? Na jakie parametry i wytyczne warto zwrócić uwagę w kwestii dobrania oświetlenia po remoncie?

Decyzja o właściwym oświetleniu

O właściwym oświetleniu warto pomyśleć, o ile to możliwe, już na początku remontu. Powinno ono pasować zarówno do stylu pomieszczenia, jak i jego przeznaczenia. Jest to również istotne przy późniejszym montażu lampy. O ile lampa stołowa, czy stojąca, nie wymaga późniejszej ingerencji w remontowaną przestrzeń, o tyle kinkiety już tak.

Warto więc remontując zorientować się w przebiegu przewodów w ścianie lub innych instalacji, by podczas montażu oświetlenia do ściany ich nie uszkodzić. Wspomniane lampy stołowe lub stojące też będą prezentować się estetyczniej, gdy gniazdka elektryczne zlokalizowane będą w ich pobliżu. Unikniemy w ten sposób ciągnących się po podłodze kabli i przewodów.

Lampa sufitowa a wysokość remontowanych pomieszczeń

Lampa sufitowa to bardzo dobre rozwiązanie, które dobrze doświetli pokój, stanowiąc centralne źródło światła. Dodatkowo jej obecność nie zabierze miejsca innym elementom wyposażenia, co jest istotne w przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu.

Obecnie dostępnych jest mnóstwo modeli lamp minimalistycznych, ale i rozłożystych, dużych o wyjątkowym designie i kształcie. Podczas wyboru odpowiedniej lampy należy zwrócić uwagę na wysokość remontowanego pomieszczenia. W pokoju wysokim sprawdzi się lampa o pokaźnym kształcie, duża i przyciągająca uwagę. W niższych natomiast lampa sufitowa powinna być mniejsza i delikatniejsza w swoim wzornictwie

Remont pokoju a funkcje oświetlenia

Planując remont i oświetlenie istotne jest przemyślenie, do czego i gdzie potrzebne będzie światło. Może ono pełnić funkcję ogólną – centralną, jak np. lampa sufitowa, miejscową – lampka na stoliku służąca do czytania oraz dekoracyjną – o niebanalnym kształcie, czy podświetlająca inne elementy wystroju. Jeżeli metraż pokoju na to pozwala i nie uzyskamy wrażenia przepychu, warto zastosować kilka źródeł światła. Lampa sufitowa oświetli pomieszczenie całościowo, ale możliwe będzie również wytworzenie kameralnego, intymnego nastroju, jeśli zastosujemy niewielkie lampki stojące lub kinkiet.

Dobór oświetlenia a kolorystyka pokoju

Nie tylko lampa, czy kinkiet, ale również samo światło może mieć swój kolor i odcień. Ważną kwestią jest współgranie koloru ścian z barwą światła. Im jaśniejsze ściany w remontowanym pokoju, tym oświetlenie mniej intensywne. W małych pomieszczeniach ze ścianami w ciemniejszej kolorystyce sprawdzi się natomiast światło o silniejszym natężeniu, ale jednocześnie chłodniejszej barwie. Światło ciepłe dobrze współgrać będzie z pomieszczeniami o dużym metrażu. Pojedyncze ściany o dekoracyjnym wystroju nie powinny być oświetlane zbyt intensywnie. Zachowanie tych zasad pozwoli stworzyć spójny i dopracowany, nowoczesny efekt.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Szukasz prezentu na Walentynki, który zaskoczy bliską Ci osobę? Chcesz,…