Jaki piec na ekogroszek wybrać?

Jeśli zdecydowałeś się na ogrzewanie swojego domu piecem na ekogroszek, warto poświęcić dłuższą chwilę na analizę parametrów technicznych kotła. Od tego będzie bowiem zależało, czy zapewnisz sobie efektywne źródło ciepła, które nie będzie wymagało od Ciebie zbyt dużego zaangażowania w sam proces palenia, a także koszty, które finalnie poniesiesz na ogrzewanie domu.

Poszukiwania odpowiedniego kotła należy rozpocząć od dokładnego policzenia powierzchni, którą chcesz ogrzać, a także stopnia jej zaizolowania. To na tej podstawie wybierzesz moc swojego pieca. Warto wiedzieć, że nie należy wybierać pieca o zbyt dużej mocy, bo taka sytuacja generuje więcej problemów niż zysków. Piec o zbyt dużej mocy będzie generował dużo wyższe koszty utrzymania. W popiele będą pojawiać się niespalone fragmenty węgla, przez co będziemy płacić latami za swoją złą decyzję. Specjaliści mówią o tym, że piec o niewystarczającej mocy to mniejszy problem niż piec zbyt duży.

Normy ekologiczne

Piece na ekogroszek zasilane są węglem kamiennym lub brunatnym o określonych parametrach. Tak naprawdę jednak od tego, jaki piec na ekogroszek wybierzemy, będzie zależał jego wpływ na środowisko. W tej chwili normy ekologiczne zostały podzielone na klasy na podstawie normy PN-EN 303-5:2012, która określa m.in. sprawność cieplną i graniczne wartości emisji zanieczyszczeń dla kotłów na paliwo stałe z załadunkiem ręcznym lub automatycznym, do których zaliczane są piece na ekogroszek. Odpowiedź na pytanie, jakiej klasy piec na ekogroszek wybrać jest jednoznaczna – powinien być to piec najwyższej, piątej klasy. Wiążą się z tym różne aspekty: po pierwsze, piec takiej klasy będzie najbardziej wydajny, a w związku z tym ogrzewanie domu będzie najtańsze; po drugie – piece o niższych normach nie będą mogły pracować w naszych domach już w 2027 roku, a to czyni inwestycję nieopłacalną; po trzecie – na wymianę takiego pieca można uzyskać dofinansowanie, np. z programu Czyste Powietrze.

Piec z dużym koszem

Decydując się na piec na ekogroszek warto wybrać model o większym zasobniku na ekogroszek. Dzięki temu możemy rzadziej go uzupełniać, a przez to – oszczędzać czas. Ekogroszek, mimo że jest pakowany w worki to nadal pochodna węgla, więc im rzadziej będziemy musieli podchodzić do kotła celem uzupełnienia paliwa, tym mniejszy bałagan w domu. Duże zasobniki, np. 180-200 kilogramowe, pozwalają na ogrzewanie dobrze zaizolowanego domu nieprzerwanie przez kilka tygodni.

Przy wyborze warto także zwrócić uwagę na automatyczny sterownik pieca, jednak trzeba pamiętać, że nie będzie on działał efektywnie, jeśli moc i paliwo nie będą odpowiednio dobrane.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Notes jest przedmiotem, którego prawie każdy z nas często używa.…