Melatonina na sen, czyli jak się dobrze wyspać?

Melatonina jest substancją, która pełni ważną funkcję w organizmach ssaków – odpowiada za regulację cyklu dobowego. Odpowiedni poziom tego hormonu sprawia, że jesteśmy w stanie poprawnie funkcjonować i mieć wystarczająco dużo energii na kolejny dzień.

Melatonina – dlaczego hormon snu jest tak istotny?

Melatonina powstaje w szyszynce i jest obecna w wielu różnych częściach naszego organizmu. Jest to tak zwany hormon snu – termin wiąże się z bezpośrednim sprzężeniem tego związku ze snem i bliskimi mu procesami. Odpowiada między innymi za odczuwanie zmęczenia, które jest dla organizmu jasnym sygnałem, że należy przez kilka godzin odpocząć.

Jest to naturalna substancja, która pochodzi prosto z naszego organizmu. Melatonina reaguje ze światłem – im więcej jest go w naszym polu widzenia, tym mniej hormonu snu znajduje się w naszym ciele.

Melatonina w ciągu dnia i nocy – jak zmienia się jej stężenie?

Przyjmuje się, że stężenie melatoniny za dnia to zaledwie 0–20 pg w jednym mililitrze krwi – to standardowe wartości dla zdrowej, dorosłej osoby. W nocy jej ilość może sięgać nawet 250 pg/ml u dzieci, a u dorosłych – około 80–120 pg/ml. W naszym układzie nerwowym występują różne komórki reagujące na ten związek: receptory melatoninowe MT1 i MT2.

Sen i wydzielana w jego trakcie melatonina mają korzystny wpływ na regulację pracy wewnętrznych narządów. Często są łączone także z poprawieniem naszej odporności.

Wygląda na to, że substancja ta ma przed nami kilka tajemnic, które dopiero odkrywamy – podobnie jak sam sen. Wystarczy wspomnieć, że badaniami snu zajmuje się wiele dziedzin naukowych: od neurobiologii przez psychologię po fizjologię. Melatoninę należy traktować jako jeden z najważniejszych hormonów w ludzkim ciele. Z każdym rokiem odkrywamy kolejne interakcje tej substancji w naszym organizmie.

Co daje nam hormon snu?

Melatonina sprawia, że nasz organizm działa w prawidłowy sposób. Cykl dnia i nocy jest niezwykle istotny dla codziennego funkcjonowania, a regulacja snu ma znaczenie dla każdego procesu zachodzącego w ciele człowieka. Przeważnie łączy się ją jednak z zagadnieniami kardiologicznymi (wyrównanie ciśnienia krwi) oraz psychicznymi (dobry nastrój i pozytywne nastawienie). Ma również wpływ na szybkość percepcji i refleks, a także na zapamiętywanie faktów.

Tak długa lista funkcji tego hormonu oznacza, że jest to jeden z kluczowych czynników dla zachowania dobrej kondycji. Melatonina na sen może służyć na przykład do regulacji cyklu dobowego u osób odczuwających tzw. jet-lag, a także do ogólnej poprawy jakości snu.

Źródła:

  1. Receptory melatoninowe MT1 oraz ich rola w onkostatycznym działaniu melatoniny, Karolina Danielczyk, Piotr Dzięgiel, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2009

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Witaminy od dawna są obecne w formułach kosmetycznych. Doceniamy ich…