Orteza – co to jest? Jakie są jej rodzaje? Kiedy zdecydować się na stabilizator ortopedyczny zamiast gipsu?

Niefortunny krok, potknięcie się czy niekontrolowany ruch w czasie aktywności fizycznej mogą spowodować liczne uszkodzenia ciała, w tym zwichnięcia czy skręcenia stawów. Wymagają one odpowiedniego usztywnienia, aby w czasie rekonwalescencji mogły się prawidłowo odbudować. Pomocna może okazać się orteza. Czym dokładnie jest i jakie są jej rodzaje? Czy może być używana zamiast gipsu?

Co to jest orteza?

Orteza jest produktem medycznym, który stosowany jest do usztywnienia uszkodzonych tkanek mięśniowych i stawów, w których nie doszło do otwartych obrażeń. Dzięki nim dana okolica ma szansę na szybszy powrót do sprawności oraz jest zabezpieczona przed pogłębieniem urazu.

Jaki stabilizator ortopedyczny można kupić w sklepach medycznych? Wyroby tego typu mogą być ukierunkowane na różne części ciała. Z łatwością odnajdziemy ortezy stawu skokowego, stabilizator barkowo-piersiowy czy ortezę nadgarstka. Każda z nich może wyróżniać się także inną sztywnością, co wpłynie na zastosowanie danego modelu.

Stabilizatory: jakie są ich rodzaje?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, istnieje podział stabilizatorów ze względu na miejsce zastosowania. Nie jest to jednak jedyna wytyczna, jaka rozdziela poszczególne typy ortez. Bardzo popularnym wyznacznikiem jest również sztywność danego produktu, w związku z czym wyróżnia się stabilizatory:

  • sztywne,
  • półsztywne,
  • elastyczne.

Sztywne stabilizatory

Pierwsze z nich — ortezy sztywne to produkty medyczne, które bardzo często stosowane są jako zamiennik gipsu. Stabilizator ortopedyczny tego typu wyróżnia się sztywnością, pozwalającą na całkowite unieruchomienie uszkodzonej okolicy ciała, zapewniając jej w ten sposób najlepsze warunki do regeneracji. Na przykład, sztywna orteza na rękę (nadgarstek, łokieć, palec) czy stabilizator na kostkę będą przydatne szczególnie przy złamaniach bądź skręceniach, które wymagały interwencji chirurga.

Półsztywne ortezy

stabilizator na kostkę

Półsztywny stabilizator unieruchamia uszkodzoną część ciała, lecz pozwala na niewielki ruch w jej okolicy. Dzięki nim każda aktywność fizyczna odbywa się w kontrolowany sposób, w zakresie, jaki jest dopuszczalny przy danym urazie. Przykładem może być stabilizator na kolano, stopę czy orteza na bark, które utrzymują stawy w odpowiednim ułożeniu. Tego typu produkty mogą być stosowane m.in. przy uszkodzeniu lub zapaleniu ścięgien, niedowładach lub porażeniach nerwowych.

Miękkie, elastyczne usztywnienia

Ostatni z wymienionych, elastyczny stabilizator, służy w najdelikatniejszych urazach oraz używany jest w ramach profilaktyki. Bardzo elastyczny materiał zapewnia pełen zakres ruchu w stawach, jednocześnie nie pozwalając na ich nadwyrężenie. Orteza na kostkę czy orteza stawu kolanowego stosowane są po zagojonych już urazach w ramach zabezpieczenia. Kiedy nosić tego typu sprzęt ortopedyczny? Szczególnie w czasie pracy czy aktywności fizycznej.

Kiedy orteza zamiast gipsu?

Niekiedy przy uszkodzeniach ciała wymagających całkowitego unieruchomienia istnieje możliwość zamiany gipsu na sztywną ortezę. Najczęściej stosuje się taką zamianę w przypadku kontuzji stawów, w celu uniknięcia wielu powikłań (np. nadmiernego napięcia mięśni). Ale także przy dysfunkcjach neurologicznych, chorobach reumatycznych bądź w leczeniu wad wrodzonych.

W takich momentach orteza jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na regenerację urazu bez konieczności zakładania stałego unieruchomienia, które jest uciążliwe nie tylko ze względu na ciężar. W ortezie skóra może oddychać, dzięki czemu ciało się nie przegrzewa i nie pojawia się wilgoć, która mogłaby być bardzo uciążliwa, szczególnie latem. 

Należy jednak pamiętać, aby skonsultować się z lekarzem także w kwestii tego, jak zakładać daną ortezę. W ten sposób zyskamy pewność, że jest ona prawidłowo założona i właściwie spełnia swoją funkcję.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Wanna umożliwia niezwykle komfortową kąpiel, z dodatkiem soli kąpielowych czy…