Pielęgnacja skóry w ciąży
Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, w którym zmienia się bardzo wiele – także sposób, w który dbamy o swoją urodę. Jakich kosmetyków używać, żeby nie zaszkodzić sobie i dziecku? Czy konieczne jest wyrzucenie wszystkich kosmetyków i kupno nowych? Pielęgnacja skóry w ciąży jest bardzo ważna.
Postaw na to, co sprawdzone
Wiele przyszłych mam sięga tylko po kosmetyki z linii kosmetycznych stworzonych specjalnie dla kobiet w ciąży. To dobry pomysł, jednak pamiętaj, że nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych i sprawdzonych kosmetyków. Wręcz przeciwnie – ciąża to nie jest dobry czas na eksperymenty. Twoja skóra może być bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień, a w konsekwencji źle reagować na nowości. Obserwuj ją – jeżeli Twoje kosmetyki się sprawdzają, nie zmieniaj ich bez powodu.
Sprawdź składy!
Pamiętaj jednak, że istnieje szereg substancji, których nie wolno stosować w ciąży. Sprawdź, czy Twoje kosmetyki ich nie zawierają! Odstaw wszystkie kosmetyki z kwasami i tetracykliną (zawierają je między innymi serie przeciwtrądzikowe) oraz kremy z retinolem. Unikaj też popularnej ostatnio w składach kosmetyków kofeiny, a także olejków: rozmarynowego i bergamotkowego.
Uważaj na zapachy
W ciąży zwiększa się wrażliwość na zapachy. Jednak nigdy nie wiadomo, czy i tak będzie w Twoim przypadku, gdyż nie każda kobieta obserwuje u siebie tę przypadłość. Nawet jeżeli nie możesz nawet stać obok butelki z Twoim ulubionym balsamem, to nie znaczy, że tydzień później nadal będzie Cię odrzucał. W ciąży Twoje upodobania mogą się zmieniać jak w kalejdoskopie. Dla bezpieczeństwa, dobrym pomysłem może być postawienie na kosmetyki bezzapachowe.
Rozstępy
Chyba największą zmorą kobiet w ciąży są rozstępy. Niestety najlepszym „kosmetykiem” są w tym przypadku dobre geny. Jeżeli Twoja mama nie miała tego problemu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak samo będzie z Tobą. Nie znaczy to jednak, że nie mamy żadnego wpływu na powstanie rozstępów. Regularnie stosuj balsamy nawilżające lub oliwki dla kobiet ciężarnych. Możesz też wykorzystać naturalne oleje – np. ze słodkich migdałów.
Uważaj na słońce!
W ciąży zwiększa się wrażliwość skóry na promienie UV, co może prowadzić do powstawania brzydkich przebarwień. Dlatego jeszcze bardziej niż zwykle chroń się przed słońcem i nie zapominaj o stosowaniu kremów z fotostabilnymi filtrami.
Zabiegi w salonie kosmetycznym
Niestety wiele profesjonalnych zabiegów (np. depilacja laserowa czy większość zabiegów antycellulitowych) nie jest w pełni bezpieczna dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Jednak oferta klinik urody i salonów kosmetycznych jest na tyle bogata, że z łatwością znajdziesz zabiegi, które pomogą Ci w zadbaniu o urodę bez zagrożenia dla Ciebie i dziecka.
Zabiegiem bezpiecznym w ciąży, a jednocześnie zbawiennym dla Twoich opuchniętych nóg jest endermologia. Z powodzeniem możesz poprawić drenaż limfatyczny nóg oraz twarzy i przynieść ulgę obrzmiałemu ciału. Warto zaznaczyć, że jest to całkowicie naturalna forma masażu, tyle, że wykonanego specjalną głowicą zaopatrzoną w rolki.
Kolejnym zabiegiem bezpiecznym w ciąży jest infuzja tlenowa DermaOxy. Dzięki temu zabiegowi dotlenisz skórę twarzy, szyi i dekoltu oraz odżywisz dedykowanym serum. Twoja cera będzie ujednolicona i rozświetlona, a Ty zrelaksowana i zadowolona z efektów.
Pamiętaj jednak, żeby zawsze poinformować osobę wykonującą zabieg o tym, że jesteś w ciąży. Wybieraj również sprawdzone, cieszące się dobrymi opiniami kliniki i salony urody, gdyż tam spotka Cię fachowa obsługa i najlepsze urządzenia.
Opracowanie merytoryczne: Klinika Estetyki Ciała Beauty Duty