Pierwszy trymestr ciąży – co warto o nim wiedzieć?

Pierwszy trymestr ciąży to czas niezwykłej ekscytacji, obaw, planów i zdobywania wiedzy na temat, co dzieje się z płodem oraz organizmem matki. Bardzo istotne, by szukać informacji związanych z początkiem ciąży, ponieważ jest on niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju malucha. To w tym czasie następuje bardzo intensywny rozwój zarodka, który w krótkim czasie przekształca się w płód.

Płód w pierwszym trymestrze ciąży

Pierwszy trymestr trwa od 1. do 13. tygodnia ciąży. Dopiero w czwartym tygodniu, czyli w czasie spodziewania się kolejnej miesiączki dochodzi do wczepienia się zarodka w endometrium. Momentowi temu towarzyszy często obfite krwawienie, nazywane implantacyjnym. W kolejnych tygodniach płód rozwija się w niesamowicie szybkim tempie. 8 tydzień ciąży to czas, w którym rozwija się kręgosłup i układ kostny. To również czas, w którym określany jest już nie jako embrion, a jako płód. Pod koniec 10. tygodnia uformowane są wszystkie narządy, w tym również płciowe. Przez następne tygodnie będą się rozwijać i usprawniać swoje funkcjonowanie.

Samopoczucie kobiety w pierwszym trymestrze ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży to czas pierwszych objawów ciąży. Do najczęściej występujących należą:

  • brak miesiączki (nie zawsze jest to oczywiste, ponieważ menstruacja często bywa mylona z krwawieniem implantacyjnym)
  • mdłości i wymioty, szczególnie rano i wieczorem
  • podwyższona temperatura ciała
  • zmniejszony lub zwiększony apetyt
  • wrażliwość na zapachy
  • bolesność i obrzmienie piersi.

Na co uważać w pierwszym trymestrze ciąży?

W pierwszym trymestrze występuje największe ryzyko poronienia. Płód jest bardzo wrażliwy, w tym czasie wykształca się również wiele ważnych narządów, w tym układ nerwowy. Nieprawidłowe zachowanie lub dieta mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Konieczne jest zatem stosowanie się do zaleceń lekarza, wyeliminowanie z diety szkodliwych dla płodu produktów, a w przypadku zagrożenia poronieniem unikania nadmiernego wysiłku.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Tradycyjne łóżko jest zagłówkiem, którego główną funkcją jest ochrona ścian…