Pomaganie jest proste – poznaj kilka sposobów na to, jak wspierać innych

Pomaganie innym jest naturalną potrzebą człowieka. Jak pokazują badania, działanie to wprowadza ludzi w dobry nastrój i poprawia humor, jednak przede wszystkim niesie za sobą wiele dobrego. Polacy chętnie wspierają potrzebujących, o czym świadczy liczba osób biorących udział w takich wydarzeniach jak np. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jednak pomagać można nie tylko od święta, a znacznie częściej i nie zawsze musi to oznaczać wsparcie finansowe.

Drugie życie odzieży

Oddawanie do pojemników na odzież używanych ubrań to dość powszechny sposób na wsparcie ubogich. Jednak wśród tego rodzaju boxów narosło wiele kontrowersji i nie zawsze jest pewne, że wrzucone tam ubrania trafią do osób, które ich potrzebują. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest przekazanie ciuchów do pojemników w… salonach marki Reserved! Firma LPP S.A., która jest właścicielem tego brandu, zdecydowała się na postawienie w sklepach stacjonarnych pojemników na używaną odzież. Co więcej, ubrania mogą mieć dowolną metkę, dlatego można umieścić tam praktycznie każdy ciuch, który nie jest już noszony. Tak zebrane ubrania za pośrednictwem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta (prowadzącym na terenie kraju noclegownie dla bezdomnych) trafią do rąk osób ubogich i w trudnej sytuacji życiowej. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści – nie tylko pomagamy i dajemy ciuchom drugie życie, ale także zmniejszamy ilość odpadów tekstylnych, co minimalizuje ich negatywny wpływ na środowisko. Warto też wspomnieć, że powodzenie akcji sprawiło, że spółka LPP uruchomiła również dodatkowe pojemniki w salonach swoich dwóch innych brandów – Mohito i House.

Pomaganie jest proste

Podzielnie i Banki Żywności

Nadmiar jedzenia? Niepotrzebne przedmioty, z którymi nie ma co zrobić? Na szczęście nie trzeba tego wyrzucać! Marnowanie żywności i wyrzucanie dobrych przedmiotów (np. starego, ale działającego miksera, blendera czy czajnika) na śmietnik, nie jest dobrym rozwiązaniem. O wiele lepiej będzie podzielić się tym z innymi. Można to zrobić dzięki specjalnym punktom takim jak Podzielnie czy Banki Żywności. Pierwsze miejsce to inicjatywa aktywistów z różnych miast, którzy stworzyli tzw. sklepy, w których wszystko jest za darmo. Pomysł opiera się głównie na wymianie – do Podzielni można przynieść coś, co już nie jest nam potrzebne i zabrać ze sobą inne przedmioty, które mogą nam posłużyć. To sposób na danie przedmiotom, które mogłyby się zmarnować, drugiego życia i okazja do wsparcia tych najbardziej potrzebujących. Z kolei Banki Żywności umożliwiają przekazanie nadprogramowego jedzenia. Najaktywniej działają one zwłaszcza w okresie świąt, kiedy zostaje go najwięcej. W punkcie przyjmowane są produkty suche (makarony, kasze), ale także sery, mięso, wędliny, jogurty czy owoce i warzywa.

Wolontariat

To forma pomocy, która wymaga sporego zaangażowania. Wolontariusz to osoba bezpłatnie pomagająca konkretnej organizacji lub instytucji. Można zostać nim jednorazowo (np. przy okazji organizacji jakiegoś wydarzenia) lub na stałe (np. w schroniskach, szpitalach i innych placówkach). Tym, czym dzielimy się z innymi, jest nasz czas. Choć praca w takich miejscach jest nieodpłatna, wolontariat to przede wszystkim okazja do zdobycia doświadczenia i jedna z dróg do samorozwoju. Można w ten sposób spełniać swoją pasję, a dodatkowo angażować się w akcje mające na celu pomoc potrzebującym (zarówno bezdomnym, jak i ciężko chorym w szpitalach czy hospicjach).

Internetowe wsparcie

Żeby móc pomagać wcale nie trzeba wychodzić z domu. Można to zrobić także za pomocą internetu. Jak to możliwe? Ciągle rozwijająca się sieć daje nam coraz więcej nowych możliwości, co zaowocowało szeregiem internetowych inicjatyw. Wśród najpopularniejszych wymienić można m.in. Pajacyka czy Okruszek. Wystarczy wejść na stronę, kliknąć w konkretne miejsce i gotowe! Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wesprzeć te organizacje także finansowo. Innym ciekawym pomysłem na zrobienie czegoś dla potrzebujących, jest oddanie niepotrzebnych ubrań albo przedmiotów poprzez zakładkę „oddam za darmo” na jednym z popularnych serwisów ogłoszeniowych.

***

To, jaki rodzaj pomocy należy wybrać, uzależnione jest od wielu czynników i własnych możliwości. Nie każdy będzie w stanie poświęcić czas na wolontariat, ale chętnie odda np. niepotrzebne przedmioty do Podzielni czy przekaże nadmiarowe jedzenie do Banków Żywności. Pomoc okazana innym nie tylko wspomoże potrzebujących, ale także da nam satysfakcję, dlatego warto pomagać.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Powoli wchodzimy w okres świątecznej gorączki i poszukiwań wyjątkowego prezentu…