Praca za granicą – plusy i minusy – czy to rozwiązanie dla Ciebie

Obecna praca przestała Cię satysfakcjonować? Oferty proponowane w Polsce nie są zbyt atrakcyjne? Masz wrażenie, że w kraju brakuje perspektyw? Chcesz zmienić środowisko i poznać nowych ludzi? W takich sytuacjach być może zastanawiasz się nad wyjazdem za granicę. Decyzję o emigracji, nawet tej krótkoterminowej, należy dokładnie przemyśleć. Poznaj zalety i wady pracy za granicą i sprawdź, czy warto się na nią zdecydować.

Nauka języka obcego w praktyce

Każdy wyjazd z kraju jest bardzo dobrą okazją do kontaktu z językiem obcym. Pracując poza granicami Polski, na każdym kroku można usłyszeć obcojęzyczne słowa i zwroty, i dzięki temu lepiej je przyswoić i utrwalić. Wyjazd do innego kraju daje szansę na naukę języka w praktyce – stwarza wiele okazji do posługiwania się nim i poprawiania swoich umiejętności. Zdecydowanie lepiej uczyć się angielskiego czy francuskiego od lokalnych mieszkańców na co dzień niż z książek. Ponadto praca za granicą pozwala poznać nieznaną kulturę i obyczaje, odwiedzić ciekawe miejsca i zyskać znajomości. Będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli czujesz, że potrzebujesz odmiany i chcesz zacząć coś w swoim życiu od nowa.  

Wysokie zarobki

Stawki proponowane w krajach, do których Polacy najchętniej się udają, często są na tyle wysokie, że znacznie przewyższają te proponowane w rodzimym państwie. W Niemczech proponowana minimalna stawka godzinowa to 9,19 euro. Na początku 2020 roku ma wzrosnąć już do 9,35. Jedną z bardziej chłonnych i opłacalnych dla Polaków branż jest opieka nad osobami starszymi w Niemczech. Zarobki są wysokie, ponadto można liczyć na udogodnienia takie jak ubezpieczenie czy stałe wsparcie konsultantów, którzy czuwają nad pomyślnym przebiegiem wyjazdów. Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech znajdziesz na stronie https://laxocare.pl/oferty/. Wysokość proponowanych zarobków zależy głównie od poziomu znajomości języka. Aby zarobić jeszcze więcej, umiejętności językowe można poprawić w ramach bezpłatnych kursów.

Szansa na rozwój kariery i zdobycie doświadczenia

Wyjazd do pracy za granicą to także okazja do wzbogacenia swojego CV. Jest to ważne przede wszystkim dla osób nieposiadających dużego doświadczenia zawodowego, na przykład dla uczniów czy studentów. Praca w obcym kraju pozwala zdobyć nowe umiejętności i wiedzę cenioną zarówno przez zagranicznych, jak i polskich pracodawców.

Rozłąka z rodziną i przyjaciółmi – największa wada wyjazdu

Jedną z największych wad emigracji jest konieczność opuszczenia swoich bliskich. Rozłąka z rodziną i znajomymi może smucić, przygnębiać i utrudniać przebywanie w nowym miejscu. Zdarza się, że przeszkadza w pracy i zaaklimatyzowaniu się w obcym kraju. Jeśli tęsknota za Polską i bliskimi jest dla Ciebie nie do wytrzymania, trudno będzie Ci się przyzwyczaić do innego otoczenia. Pośrednim rozwiązaniem między emigracją a pozostaniem w kraju są regularne, krótkoterminowe wyjazdy w ramach zleceń. Taką specyfikę ma właśnie praca opiekunki w Niemczech. Niezależnie od wybranego zawodu, w przypadku bycia zatrudnionym przez zachodnich sąsiadów, odległość nie stanowi tak dużego problemu, jak w przypadku Norwegii czy Stanów Zjednoczonych. 

Bariera językowa i obce otoczenie

Minusem wyjazdu za granicę może być też bariera językowa. Nie tylko potęguje ona wrażenie obcości. Znacznie utrudnia stopniowe zwiększanie swoich zarobków – trudno piąć się po szczeblach kariery albo liczyć na lepiej płatne zajęcia, jeżeli nie posługuje się językiem kraju, do którego się wyjechało lub przynajmniej uniwersalnym językiem angielskim. Ponadto pamiętaj, że na emigracji oprócz pracy czeka Cię wiele spraw urzędowych do załatwienia. Bez znajomości języka okaże to trudne lub niewykonalne. Ponadto zastanów się, czy jesteś w stanie zaczynać od zera – przystosować się do nowego otoczenia i krok po kroku budować swoją pozycję i zyskiwać znajomości.

Formalności związane z wyjazdem

Do podjęcia pracy w obcym kraju mogą zniechęcać też formalności związane z wyjazdem. Przed wyruszeniem w drogę trzeba zadbać o wiele spraw zarówno w Polsce, jak i w nowym miejscu pobytu. Jeżeli szuka się pracy przez agencję zatrudnienia, można na szczęście liczyć na wsparcie w dopełnianiu formalności. Wyjazd zostaje kompleksowo zorganizowany. Dzieje się tak na przykład w branży, jaką jest opieka nad osobami starszymi w Niemczech. Agencja zapewnia transport, pośredniczy też w kontaktach z niemieckim pracodawcą, czyli rodziną seniora. Ponadto osoba zatrudniona najczęściej ma zagwarantowane wyżywienie i zakwaterowanie w domu podopiecznego, dlatego nie trzeba się martwić o samodzielne załatwianie tych spraw w obcym kraju.

Decyzja dotycząca wyjazdu z Polski i podjęcia pracy poza jej granicami nie należy dla łatwych. Emigracja ma swoje plusy i minusy – to właśnie na ich podstawie można dokonać wyboru. Decyzji o wyjeździe nie warto dokonywać pochopnie, by później niczego nie żałować.

Materiał partnera

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Serdecznie zapraszamy na charytatywny event "Sportowcy dzieciom" na rzecz fundacji…