Prosecco, czyli dyskretny urok bąbelków

Włoskie wino musujące, czyli Prosecco powoli staje się najbardziej popularnym trunkiem biesiadnym. Urzeka nieco słodkawym, kwiatowo-owocowym aromatem, świeżością i lekkością. Pasuje do każdej okazji i zróżnicowanych dań. Coraz chętniej celebrujemy przy nim większe lub mniejsze sukcesy.

Zamiast szampana

Bąbelki dodają uroku każdej podniosłej chwili. Wiedzą o tym miłośnicy szampana. Zarówno szampan jak i Prosecco to nazwy zastrzeżone. Nie można ich stosować do trunków o podobnym sposobie wykonania. Cena tego oryginalnego, francuskiego alkoholu mocno zniechęca do świętowania. Oczywiście można szukać jego tańszych, musujących odpowiedników. Jednak Cava, Franciacorta lub Sekt to na razie propozycje dla nielicznych, ponieważ wciąż niewielu konsumentów je rozpoznaje. W przeciwieństwie do innych przedstawicieli bąbelkowej rodziny, Prosecco ma bardzo przystępną cenę. Jest też lekkie w konsumpcji, dlatego idealnie nadaje się do roli zamiennika szampana. Można nim wznieść ważny toast, lub dołączyć do menu rodzinnego obiadu. Przy Prosecco coraz chętniej spędzamy również garden party a nawet niezobowiązujące grille.

Włoska robota

Prosecco jest wytrawnym winem musującym z regionu Veneto z apelacją D.O.C. Treviso. Jego charakterystyczne bąbelki są całkowicie naturalne, ponieważ pochodzą z fermentacji. Produkowane jest ze szczepu Prosecco Tondo, z którego powstają dość mdławe wina. Jednak w wersji musującej szczep sprawdza się znakomicie. Wino powstaje metodą Charmata. Polega ona na tym, że wtórna fermentacja odbywa się w szczelnie zamkniętych tankach. Gotowy trunek wtłacza się pod ciśnieniem do butelek. Tego typu produkcja jest dość szybka a co za tym idzie tańsza, co przekłada się na finalną cenę produktu. Na bazie Prosecco tworzy się słynne weneckie koktajle: Bellini, Puccini czy Mimozę. W wersji mniej wysublimowanej można łączyć wino z sokiem z brzoskwini czy pomarańczy.

Różne oblicza Prosecco

Znajomość win wymaga poznania terminologii, jaka się z nimi wiąże. W przypadku Prosecco wyróżnia się trzy rodzaje: spumante, czyli wino o ciśnieniu w butelce minimum 3 barów, frizzante – wino delikatnie musujące, które jest zamknięte zakrętką oraz tranquillo, czyli wino spokojne, lokalne, nie eksportowane za granicę. Ze względu na zawartość cukru Prosecco dzieli się również na odmiany brut, extra dry i demi-sec, które są uzależnione od zawartości cukru. Zbalansowana słodycz wina jest bardzo uniwersalna. Pasuje do każdego posiłku, łącznie ze śniadaniem. W wersji „Extra-Dry” doskonale komponuje się z przekąskami wędlinami oraz daniami z ryb. Wielu miłośników delikatnych bąbelków degustuje je również do mniej słodkich deserów. Jeśli planujemy kilkudaniowy posiłek i chcemy uniknąć pułapki dopasowywania wina do każdej potrawy, wybór Prosecco zadowoli każde podniebienie.

Prosecco w przeciwieństwie do szampanów, produkowane jest z jednego rocznika. Nie jest on w jakiś szczególny sposób oznaczony na etykiecie. Jeśli pojawi się takie oznaczenie, może ono być informacją, ile lat upłynęło od zbiorów winorośli.

Materiał zewnętrzny

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
W wyniku rosnącego zapotrzebowania na kurorty łączące zabiegi upiększające i…