Umowa z deweloperem – to musisz sprawdzić przed podpisaniem umowy

Planujesz zakup mieszkania? Pamiętaj, by przed podpisaniem umowy sprawdzić informacje o deweloperze. Na rynku zdarzają się firmy, z którymi lepiej nie rozpoczynać współpracy. Wiąże się to z niewielkim doświadczeniem dewelopera, nieprzychylnymi opiniami inwestorów albo niedbalstwem w wykonywaniu prac. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie potencjalnego dewelopera, przed podpisaniem umowy. Kupno mieszkania jest istotną decyzją, powiązaną zapewne z kredytem i koniecznością spłacania rat przez dłuższy czas.  

Dlaczego i w jaki sposób sprawdzić dewelopera? 

W przeszłości inwestorzy nie byli dostatecznie chronienie i nieraz zdarzało się, że z powodu upadłości dewelopera zostawali bez pieniędzy i mieszkań. Po wejściu w życie ustawy deweloperskiej osoby kupujące mieszkania nie muszą martwić się o swoje fundusze i mogą żądać szczegółowych informacji o inwestycji. Sprawdzenie dewelopera jest bardzo ważne, bo firma firmie nierówna i można trafić na niesolidnego wykonawcę. Okazuje się, że sprawdzenie dewelopera wcale nie jest skomplikowane. Przed podpisaniem umowy, należy sprawdzić informację o wykonawcy na kilku obszarach: doświadczenie, sytuacja finansowa i przynależność do organizacji branżowej. Ponad to, warto przeczytać referencje i zobaczyć, w jaki sposób deweloper buduje relacje z dotychczasowymi klientami. Szczegółowe informacje o szukaniu wspomnianych danych dostępne są na: https://www.umowadeweloperska.pl/jak-sprawdzic-dewelopera-przed-podpisaniem-umowy/

Doświadczenie developera

Bardzo ważne jest sprawdzenie informacji o doświadczeniu dewelopera. Im więcej wykonał on inwestycji, tym większa szansa, że kolejna również będzie udana. Wieloletnia obecność na rynku może się także przełożyć na terminowość oddania mieszkania. Informacje o doświadczeniu dostępne są w prospekcie informacyjnym, który deweloper udostępnia kupującym. Warto zwrócić uwagę na specjalizację wykonawcy czy budował już obiekty mieszkalne czy tylko handlowe. Najprościej jest poczytać opinie innych kupujących w Internecie. Niepokój powinny wywołać wpisy negatywne, w których powtarzają się te same zarzuty. Jeśli deweloper jest chwalony także warto zwrócić uwagę na argumenty np. Dobrze zagospodarowane przestrzenie wspólne, terminowość, profesjonalna obsługa, staranne wykonanie. Takie hasła dużo mówią o deweloperze. Niektóre firmy odpowiadają internautą w komentarzach. Język komunikacji również pokazuje podejście przedsiębiorstwa do kupujących. Z wpisów można łatwo wywnioskować sposób rozwiązywania ewentualnych problemów i niedomówień.  

Wiarygodność finansowa developera

Nie da się ukryć, że wiarygodność finansowa dewelopera jest niezbędna do przeprowadzenia inwestycji i bezpiecznej transakcji. W celu jej sprawdzenia, należy zażądać zaświadczeń z ZUS i US o niezaleganiu z płaceniem składek i podatków. Przydatne dane znajdują się również w KRS. Szczególnie ważne są roczne sprawozdania finansowe oraz informacja o ewentualnych zaległościach i wierzytelnościach. Uczciwy deweloper bez problemu powinien udostępnić klientowi wspomniane informacje.  

Materiał zewnętrzny

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Paulina to nieprzeciętna kobieta. Miała studiować mechanikę i budowę maszyn,…