Zielona herbata na zdrowie: zalety picia

Napar z zielonej herbaty od wieków znany jest w Chinach i innych krajach Azji, jako działający prozdrowotnie. Przygotowuje się go jedynie z liści herbaty chińskiej. Zielona herbata stała się niezwykle popularna, również w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej i zachodu ze względu na swoje znaczne właściwości lecznicze i zdrowotne.

Działanie lecznicze zielonej herbaty

Zielona herbata pomaga w profilaktyce chorób serca. Ostatnie badania wskazują również jej dobroczynny wpływ na profilaktykę niektórych nowotworów. Należy pamiętać o tym, że zielona herbata zawiera również kofeinę, a więc odpowiednio zaparzona będzie również spełniała zadanie napoju pobudzającego i dodającego energii.

Badanie opublikowane w 2006 roku w American Journal of Clinical Nutrition potwierdziły również, że zielona herbata pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, zmniejszając ryzyko zachorowania na wszelkiego rodzaju zaburzenia poznawcze, również te związane ze starzeniem się organizmu.
Przeciwutleniacze zawarte w zielonej herbacie mają również działanie pomagające w zmniejszaniu dolegliwości związanych z artretyzmem reumatologicznym. Ich działanie może również pomagać w zapobieganiu zachorowaniu na tę chorobę.

Zielona herbata a nowotwory

Przeprowadzono do tej pory wiele badań, zarówno na modelach zwierzęcych, jak i na ludziach, które pokazują dobroczynny wpływ zielonej herbaty na leczenie niektórych nowotworów. Szczególnie zielona herbata może być przydatna w leczeniu raka piersi, raka prostaty oraz raka jelita grubego.

Zielona herbata najlepsza na odchudzanie

Oprócz swoich właściwości zdrowotnych zielona herbata posiada również własności pomagające w kontrolowaniu wagi ciała. Jest więc często wykorzystywana w różnego rodzaju dietach, gdzie spełnia podwójną funkcję. Z jednej strony poleca się ją, jako środek utrzymujący wagę organizmu, a z drugiej, jako jedną z form nawadniania organizmu.

Zielona herbata ma również dodatkowe działanie odchudzające tzn. pozwala na zwiększenie spalania tkanki tłuszczowej podczas spoczynku. Badania prowadzone na Uniwersytecie w Birmingham wykazały dokładnie, że spożywanie zielonej herbaty zwiększa zużycie tłuszczu przez organizm aż o 17%, niż w przypadku podawania placebo.

Dodatkowo zielona herbata wpływa na glukozę i insulinę, przez co zwiększa wrażliwość organizmu i zmniejsza szansę na przytycie.

Jak prawidłowo zaparzyć zieloną herbatę?

Przygotowanie i zaparzanie zielonej herbaty w odpowiedni sposób jest niezwykle ważne, aby zachować wszystkie jej właściwości lecznice. Do kubeczka wsypujemy ledwie jedną łyżeczkę kruszonych liści herbaty. Następnie zalewamy wodą w temperaturze ok. 85-90 °C. Przykrywamy dowolnym półmiskiem lub talerzykiem i odczekujemy od 2 do 3 minut. Powinniśmy pamiętać o tym, że im droższa (a więc najprawdopodobniej lepsza składnikowo) zielona herbata tym czas parzenia powinien być krótszy. Analogicznie, jeśli posiadane przez nas liście są troszkę słabszej jakości, to lepiej herbatę parzyć dłużej.

Wszystkie najważniejsze i sprawdzone informacje na temat leków znajdziecie na stronie ZnamLek.pl

artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
W końcu jedziesz na wymarzony urlop, a nie wiesz co…