Na co zwracać uwagę kupując dom?

Kupując dom z rynku wtórnego, należy zwrócić szczególną uwagę na ewentualne usterki i ukryte wady budynku. Na oględziny warto przyjść z pośrednikiem lub fachowcem z branży budowlanej. Z kolei zakup domu od dewelopera wiąże się z ryzykiem, że gotowa nieruchomość będzie odbiegała od oczekiwań nabywcy – dlatego konieczne jest dokładne sprawdzenie dokumentów budowy.

Domy z rynku wtórnego – jak się przygotować do zakupu?

Domy na sprzedaż oferowane w serwisach nieruchomości najczęściej różnią się między sobą lokalizacją, metrażem, wielkością działki, na której stoi budynek, ilością kondygnacji, materiałami użytymi do budowy, stanem technicznym i aranżacją. Z tego powodu warto dokładnie przejrzeć wszystkie oferty online i ewentualnie zadzwonić do właściciela z prośbą o dodatkowe informacje. Na szczegółowe oględziny należy wybrać tylko najlepsze nieruchomości, czyli takie, które najbardziej odpowiadają wcześniej ustalonym wymaganiom kupującego. Najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę podczas spotkania z właścicielem domu to:

  • położenie domu i dojazd do posesji,
  • ewentualne usterki, rysy i pęknięcia – dlatego należy umawiać się na spotkanie w czasie dnia, kiedy jest widno,
  • elewacja budynku – warto, żeby dom był ocieplony, co pozwoli na obniżenie rachunków za ogrzewanie,
  • pokrycie dachu i jego stan techniczny (dach nie powinien przeciekać),
  • okna i drzwi wejściowe – jeśli są w dobrym stanie, nie trzeba będzie ich wymieniać w najbliższym czasie,
  • wykończenie domu wewnątrz – stan podłóg, płytek i elementów ceramicznych.

Koniecznie należy także poprosić właściciela o przedstawienie dokumentów, takich jak projekt domu i akt notarialny, który określa formę własności nieruchomości.

Zakup domu od dewelopera: porady dla kupujących

Kupno domu od firmy deweloperskiej wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku kupna nieruchomości na rynku wtórnym. Jest tak dlatego, że dom od dewelopera nabywa się zazwyczaj jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Z tego powodu należy dokładnie sprawdzić kupowany projekt, możliwości dojazdu do posesji, układ odwodnienia terenu oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli to uzyskać pełniejszy obraz tego, jak dom będzie wyglądał w rzeczywistości, czy nie jest narażony na zalanie i czy w sąsiedztwie nie powstanie np. spalarnia śmieci czy wieżowiec zasłaniający widok na las. Przed podpisaniem umowy warto również sprawdzić planowany układ dróg w okolicy, lokalną infrastrukturę i odległość od najbliższego przystanku autobusowego, szkoły, sklepu czy przychodni

Materiały prasowe

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jeśli nie masz pomysłu na prezent, mamy dla Ciebie idealną…