Buty trekkingowe – jak wybrać najlepsze?

Odpowiednie buty trekkingowe są niezbędne na górskich szlakach. O ile można wybrać się na wycieczkę w bawełnianej koszulce i dresach, o tyle należy unikać zakładania na szlak nieodpowiednich butów. Jeśli jesteś początkujący w górskich wycieczkach nie musisz od razu wydawać fortuny na obuwie. Warto jednak znać zasady doboru odpowiednich butów trekkingowych. 

Zadanie butów trekkingowych na trasie 

Przed wyborem modelu butów trekkingowych należy zdać sobie sprawę z roli jaką pełnią buty na górskiej trasie. Obuwie ma przede wszystkim chronić stopy na nierównej i chropowatej nawierzchni. Poza tym, amortyzują one wstrząsy i stabilizują kostkę. Buty chronią także przed wystającymi korzeniami i zapewniają przyczepność na śliskim podłożu. Obuwie zapewnia ochronę przed wilgocią i gwarantuje komfort termiczny podczas wędrówki.  

Do tej pory buty trekkingowe kojarzyły się wyłącznie z wysokim obuwiem za kostkę. Technologia rozwinęła się jednak na tyle, że producenci mają w ofercie także niskie, lekkie buty, które doskonale sprawdzają się na trasie. Wysokie trapery chronią lepiej przed wodą i zapewniają lepszą stabilność, ale niskie buty można zabezpieczyć od góry stuptutami. Wybierając buty trekkingowe nie trzeba od razu wydawać fortuny, trzeba jednak pamiętać, że kupując model czołowego producenta mamy gwarancję wytrzymałości butów. Jednymi z najchętniej wybieranych przez turystów są buty Salomon, które świetnie sprawdzają się na trasach. Co ważne, producent oferuje modele w różnych cenach, więc można znaleźć obuwie za naprawdę rozsądną kwotę. 

Buty trekkingowe z membraną? 

Membrana jest niewidocznym dla użytkownika elementem w obuwiu, który zapewnia nieprzemakalność buta. Takie rozwiązanie doceniają przede wszystkim użytkownicy, którzy musza na trasie przejść górski potok albo wędrują jesienią lub zimą. Trzeba wiedzieć, że membrana ogranicza w pewnym stopniu oddychalność butów, co jest problematyczne na długich trasach w upalne dni. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę porę wędrówek, bo może się okazać, że lekkie buty bez membrany w zupełności wystarczą. Co ważne, na stopień nieprzemakalności obuwia wpływa jego regularna impregnacja. Dzięki odpowiednim specyfikom buty “odpychają wodę”.  

Jak mierzyć buty trekkingowe? 

Mierzenie butów górskich różni się nieco od przymiarek codziennego obuwia. Przy wybieraniu modelu należy mieć ubrane skarpety górskie, które są grubsze, niż zwykłe. Najlepiej jest mierzyć obuwie wieczorem, gdy stopy są nieco większe (niewielkie opuchnięcia stup na szlaku są normalne). Po założeniu butów warto balansować w nich ciałem stojąc na palcach i na piętach. Jeśli w sklepie są schody, warto wykorzystać je podczas mierzenia butów. Dzięki temu można łatwo sprawdzić czy stopa nie będzie uciekać do przodu podczas wspinaczki i czy pięta stabilnie trzyma się w bucie. Wkładka w obuwiu powinna być około 1 cm dłuższa od stopy, a sznurowadła muszą być ciasno zawiązane, aż do wysokości pierwszego haczyka.    

Materiał partnera

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Za oknem deszcz, wiatr i słota, a Ty cały dzień…