Jak samodzielnie ostrzyc psa?

Jeżeli jesteś właścicielem psa z włosami (yorkshire terrier, maltańczyk, shih-tzu itd.), to z pewnością co jakiś czas musisz go ostrzyc. Nie zawsze psi salon urody jest najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim taka wizyta wiąże się z dość wysokimi kosztami. Po drugie zaś nie każdy pies chce współpracować z obcą osobą. Niektóre czworonogi pozwalają na jakąkolwiek ingerencję wyłącznie opiekunowi. Kup maszynkę do strzyżenia psów i naucz się, jak samodzielnie ostrzyc pupila.

Maszynki do strzyżenia psów

Nietrudno się domyślić, że podstawowym narzędziem do skracania włosów są maszynki do strzyżenia psów. Na rynku dostępne są profesjonalne modele (na przykład bezprzewodowa maszynka do pielęgnacji zwierząt produkcji szwajcarskiej). Profesjonalna maszynka z powodzeniem sprawdzi się nie tylko w rękach groomera, ale również amatora. Co więcej – jest to znacznie lepszy wybór niż tanie maszynki, niedostosowane często do strzyżenia zwierząt.

Wybierając maszynkę, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które ułatwią pracę. Profesjonalna maszynka do strzyżenia psów powinna być cicha – tak, aby nie stresować zwierzęcia. Aby dobrze się nią pracowało, musi być też lekka i poręczna. Najlepszym wyborem będzie maszynka bezprzewodowa, z kompletem nasadek dystansowych. Ważnym parametrem jest także pojemność baterii; najlepsze urządzenia pracują kilka godzin bez przerwy.

Maszynka elektryczna do strzyżenia psów – jak obciąć sierść lub włosy czworonoga?

Na początek warto oswoić psiaka z samym widokiem maszynki do strzyżenia psów. Możesz położyć urządzenie przed pupilem, a kiedy je powącha i zaznajomi się z nim – nagrodzić go przysmakiem. To zbuduje dobre skojarzenia z przedmiotem. Potem można przejść do samego strzyżenia:

  • Psa najlepiej strzyc na podwyższeniu, aby nie musieć się schylać. Warto przygotować sobie wszystkie niezbędne akcesoria, zanim przystąpisz do rzeczy. Są to: maszynka do strzyżenia psów, grzebień, szczotka, a także ostre nożyczki.
  • Włosy psa powinny być dokładne rozczesane, a ewentualne kołtuny (w miarę możliwości) rozplątane.
  • Kolejny krok to kąpiel przy użyciu specjalnego szamponu i odżywki. Oczywiście sierść należy dokładnie wysuszyć.
  • Psa postaw na szorstkim ręczniku lub gumowej macie – chodzi o to, aby zwierzę się nie poślizgnęło.
  • Zwierzaka trzeba strzyc „z włosem”, a zatem od głowy do ogona, a nie na odwrót.
  • Na początek wybierz nasadkę, która zapewni nieco większą długość strzyżenia. Łatwo jest ogolić psa „do zera” lub nierówno, a nie o to w tym chodzi. Gdy pozostawisz dłuższą sierść, to zawsze możesz jeszcze ją podciąć lub skorygować fryzurę. Z czasem nabierzesz wprawy.
  • Podczas strzyżenia, gdy pies grzecznie siedzi i wykonuje polecenia, możesz nagradzać go przysmakiem. Dzięki temu wszelkie zabiegi pielęgnacyjne będą dla niego przyjemnością. A co za tym idzie – dla ciebie również!
Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Każdy z nas chce, aby nasza skóra nie tylko wyglądała…