Jak zachować świeżość chleba na dłużnej? Chlebak, woreczki – co sprawdza się najlepiej?

Każdy z nas uwielbia smak świeżo upieczonego chleba. Szczególnie ten domowy, wykonany przez nas samych lub naszych najbliższych – zawsze smakuje wyśmienicie. Na zakwasie czy bez – to nie ma dla nas większego znaczenia. Każdy z nas ma różne preferencje smakowe, ale wszyscy chcemy się cieszyć świeżym chlebem przez długi czas! Jak i w czym najlepiej przetrzymywać chleb? Woreczek lniany? Chlebak? Sprawdźmy!

Termin przydatności chleba

Każdy chleb jest inny. Ich termin ważności, różni się w zależności od gatunku czy rodzaju chleba. Dużą role odgrywa tutaj jego przechowanie, sposób pasteryzacji czy rodzaj mąki. Najdłużej, świeżość zachowuje chleb pumpernikiel. Średnio przyjmuje się od 2 do 3 dni, kiedy chleb nadaje się do spożycia. Oczywiście musi być odpowiednio zabezpieczony, aby nie powstała pleśń, czy aby chleb nie zrobił się twardy jak skała.

Jak zachować świeżość chleba?

Tuż po zakupie lub upieczeniu chleba, należy go odpowiednio zabezpieczyć. Chleb bardzo szybko twardnieje i traci swoje walory smakowe. Należy go jak najszybciej ochronić. Nie polecamy plastikowych toreb i folii. Po pierwsze, nie nadają się do przechowywania żywności, mogą powodować niezdrową pleśń. A po drugie, są one nieekologiczne. Co więc wybrać?

Płócienna ściereczka

Sposobem znanym od pokoleń jest owiniecie chleba w płócienną ściereczkę. Z tego sposobu korzystały nasze babcie i prababcie. Wystarczy owinąć ściereczką cały chleb i odłożyć w suche miejsce. Niestety, nie zawsze ten sposób się sprawdza i często już po kilku godzinach, chleb twardnieje. Można jednak tak owinięty chleb włożyć do chlebaka, co przedłuży jego żywotność.

Zero waste – lniane woreczek

Jeśli przywiązujemy ogromną uwagę do ekologicznego stylu życia, warto zainwestować w lniane woreczki. Są one wielokrotnego użycia, często zabezpieczone wygodnym ściągaczem. Ten sposób sam w sobie może być niewystarczający. Dlatego tak samo jak w przypadku płóciennej ściereczki zachęcamy włożyć owinięty chleb do chlebaka.

Pojemnik na chleb – chlebak

To najlepsza i wygodna alternatywa do przechowywania pieczywa. Chleb przechowywany w chlebaku, zachowa swoją świeżość na długi czas. Tutaj dodatkowo, można chleb zawinąć w płócienną ściereczką lub włożyć do lnianego woreczka. Tak przechowywany chleb najdłużej zachowa swoją jakość. Trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio dbać o chlebak. Często myć i czyścić, przecierać wilgotną ściereczką nasączoną octem. Nasze babcie wkładały do pojemników na chleb kawałek jabłka. Dzięki temu, na drugi dzień chleb smakował jak prosto z piekarni.

drewniany chlebak

Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór różnych chlebaków. Każdy z nich posiada różne zalety i styl. Można bez problem, dostosować go do wyglądu naszej kuchni. Popularnością cieszą się przede wszystkim chlebaki drewniane, ze względu na swój naturalny, ekologiczny styl.

Drewniany chlebak prezentuje się rewelacyjnie w każdej kuchni. Jest on stylowym i designerskim dodatkiem i ciekawym pomysłem na prezent.

Czy chleb można mrozić?

Tak. Bez problemu można mrozić chleb w zamrażarce. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku posiadania dużej ilości pieczywa. Można mrozić cały chleb jak i pokrojony. Pokrojony jest jednak łatwiejszy w rozmrożeniu. Dodatkowo rozmrażamy go, tyle ile w danej chwili potrzebujemy. Taki rozmrożony chleb nadaje się od razu do zjedzenia lub można go przechowywać przez jeden dzień w chlebaku.

Materiał sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Kreta to najpopularniejsza i największa wyspa w Grecji. Warto bliżej…