Kreta znaczy „silna”

Kierunek na Kretę jest często i chętnie obierany przez turystów z całego świata, także z Polski. Jest to idealne miejsce dla osób, które nie mogą się zdecydować, czy wolą morze czy góry, przez wyspę rozciąga się bowiem wspaniały górsko-morski krajobraz. Kreta jest największą wyspą w Grecji oraz piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską. Miejsce to oferuje wiele atrakcji, bez wątpienia każdy znajdzie tam coś dla siebie. Wyspę ponoć najlepiej się zwiedza, objeżdżając ją samochodem.

Kreta-mapa_fizyczna

Stara wyspa

Kreta jest jedną z najstarszych, jeżeli nie najstarszą wyspą w Grecji, liczy sobie już 5000 lat. Turystów z zacięciem historycznym, ale nie tylko, bez wątpienia urzekną ruiny pałaców minojskich w Knossos , Malii, Fajstos i Kato Zakros. Oprócz tego podziwiać tam można fortyfikacje wzniesione przez Wenecjan w Retimno i Spinalonga, a także pozostałości archeologiczne w Gortynie.

Na zachodzie są położone Góry Białe, które posiadają bardzo duże różnice wzniesień.

kreta

Wąwóz Samaria, położony w tych górach, jest prawdziwym wyzwaniem dla zwiedzających. Uchodzi on za najdłuższy wąwóz w Europie, liczący 18 kilometrów, dla turystów udostępniony jest 16-kilometrowy szlak. Wojaże utrudnia bardzo wysoka temperatura, jednak warto zagryźć zęby i przejść jeden ze szlaków. Po drodze jest wiele atrakcji między innymi cerkiew, w której zachowały się wspaniałe XIV wieczne freski, a przede wszystkim wspaniałe, malownicze krajobrazy. Satysfakcja i moc wrażeń po pokonaniu trasy gwarantowane.

Wyspa jest bogata w wąwozy, trasy wspinaczkowe, piękne, rozległe plaże, a Morze Śródziemne jest ponoć najczystszym z mórz. Plaże są idealnym miejscem do uprawiania rozmaitych sportów wodnych, ponieważ są osłonięte od wiatru.

Falasama

Najsłynniejsze greckie plaże to Falasama, słynąca z przepięknego zachodu słońca, Elafonsi, charakterystyczna poprzez piasek o różowym odcieniu oraz via, jedyna grecka plaża, na której rosną palmy.

wyspa kreta

Popularne są tutaj urokliwe i przyciągające turystów jak magnes miasteczka portowe pełne restauracji nadbrzeżnych i kafejek. Rodowici Grecy też je uwielbiają. Turystów urzeka w Krecie, a także w jej mieszkańcach przede wszystkim spokój. Grekowi czas płynie pomału, nigdzie się on nie spieszy, jest zawsze uczynny, uśmiechnięty i co najważniejsze, gościnny. Podobno każdego Greka można udobruchać i zjednać, znając kilka greckich słów.  Może tak dobrze nastawiony Grek nauczy turystów ich najpopularniejszego tańca – sitaki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tu urodził się El Greco

Kretę można również nazwać poniekąd kolebką kultury to przecież stamtąd pochodzi słynny hiszpański malarz El Greco. To tutaj został również wymyślony i powołany do życia najsłynniejszy Grek Zorba, bohater powieści najbardziej znanego greckiego pisarza Nikosa Kazantzakisa. Powieściopisarz urodził się w Heraklionie, jednym z kreteńskich miasteczek, tutaj na wzgórzu został również pochowany. Miasteczko słynie z pozostałości po weneckich budowlach oraz z portu rybackiego, w którym trwa bezustanna praca.

W Grecji odczuć można aurę mityczności i magiczności, w końcu mówi się o niej, że jest pozostałością po mitycznej Atlantydzie. To przecież tutaj znajdował się mityczny labirynt Minosa, a kozica Amalteja karmiła w jaskini góry Ida samego Zeusa.

Marta Kurpas

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Retinol to pochodna witaminy A, która od lat robi zawrotną…