Jaką walizkę wybrać? Rozmiar, kolor i materiał. Jakie kółka?

jaką walizkę wybrać?

Podróżowanie w dzisiejszych czasach stało się ogólnodostępne. Wystarczy wybrać kierunek wyprawy, spakować walizkę i można wyruszać w nieznane. Jaka walizka będzie najlepsza i na co zwrócić uwagę podczas zakupu tej idealnej? Zobacz nasz poradnik!

Rozmiar walizki – duża, średnia czy mała?

Uniwersalna walizka, która sprawdzi się na wszystkich naszych wyjazdach nie istnieje. W zależności od długości planowanej podróży i ilości rzeczy, które chcemy zabrać, rozmiar walizki będzie inny. Na krótsze wyjazdy idealnie sprawdzą się walizki małe o pojemności 35 litrów lub średnie o pojemności 58 litrów. W dłuższe trasy lepiej zabierać ze sobą walizki duże, których pojemność to 95 litrów. Jeśli decydujemy się na podróż samolotem rozmiar walizki musi być dopasowany do wytycznych konkretnych linii lotniczych. Inny rozmiar walizki może osiągnąć bagaż główny, a inny bagaż podręczny. Warto przed wyjazdem dokładnie sprawdzić normy ustalone przez przewoźnika, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Kolor walizki – stonowana czy kolorowa?

Walizka to nie tylko niezbędna rzecz, w której przechowujemy nasze rzeczy, ale też modny gadżet, który podkreśla naszą stylizację. W zależności od celu naszych podróży, czy są związane z wyjazdami biznesowymi i w pracy obowiązuje nas dress code, czy może szukamy walizki na wakacje, kolor powinien być odpowiednio dobrany. Wśród walizek biznesowych najczęściej królują stonowane barwy jak czarna, szara, srebrna, granatowa. Walizki, które zabieramy ze sobą na urlop częściej wyróżniają się wzorami i kolorami. Taka czerwona, różowa, niebieska czy żółta walizka świetnie dopełnia wakacyjny look i łatwiej zlokalizujemy ją w gąszczu innych bagaży.

Materiał walizki podróżnej – na jaki się zdecydować?

Przed wyborem odpowiedniego materiału należy się zastanowić, czy częściej będziemy podróżowali samolotem, czy może samochodem lub pociągiem. Jeśli naszym środkiem transportu będzie samolot lepszym wyborem będzie odporna na wgniecenia i uszkodzenia walizka wykonana z tworzyw twardych (ABS-u, poliwęglanu, włókna szklanego czy polipropylenu). Osoby podróżujące autem lub koleją mogą wybrać walizkę z materiałów miękkich, np. z poliestru lub nylonu, które można dopasować do bagażnika lub miejsca przeznaczonego na torby podróżne.

Kółka w walizce podróżnej – jakie wybrać?

Żeby nie spotkała nas w podróży przykra sytuacja z pękniętymi kółkami w walizce, warto postawić na modele posiadające solidne i odporne na wszelkie przeszkody koła kauczukowe. Jeśli nie podróżujemy często możemy zdecydować się na koła plastikowe, ale te będą mniej wytrzymałe. Najlepiej, jeśli kółka obracają się o 360 stopni, co znacznie ułatwia manewrowanie walizką. Pozostaje jeszcze wybór ilości kółek. Walizka z czterema kółkami jest bardziej stabilna i sprawdza się w dużych i ciężkich walizkach. W modelach małych i lekkich, np. do samolotu wystarczą standardowe dwa kółka.

Anna Abramowska

Share