Jak zapisać dziecko do przychodni medycznej?

Znalezienie dobrego pediatry lub innego specjalisty, który zajmuje się najmłodszymi nie jest prostym zadaniem. Przed tym problemem stają często młodzi rodzice. Długo rozglądają się za odpowiednim specjalistą, a kiedy już go znajdą, zastanawiają się, w jaki sposób zapisać swoje dziecko do danej przychodni.

Od samego początku

Zaraz po porodzie i powrocie do domu, mamę z maluchem odwiedza położna środowiskowa. Zazwyczaj jest ona wybierana jeszcze w trakcie ciąży. Dla kobiety ma to ogromne znaczenie, ponieważ w towarzystwie już znanej specjalistki czuje się bezpiecznie i komfortowo. Oczywiście, oprócz prywatnej wizyty, można skorzystać także z tej opłacanej przez NFZ. Aby mieć taką możliwość, wystarczy zgłosić urodzenie potomka i umówić się na odpowiedni termin. Co ważne, młoda mama w razie potrzeby w ciągu półtora miesiąca może korzystać z minimum czterech spotkań z położną. Wizyty polegają na badaniu zarówno matki, jak i dziecka. Działanie to dotyczy między innymi opatrzenia ran po porodzie, ale także sprawdzenia jak młoda mama radzi sobie z karmieniem niemowlaka. Z kolei w przypadku bobasa najczęściej ocenia się jego ogólny stan.

Nie tylko położna

Maluch powinien także zostać zapisany do lekarza rodzinnego. Cała procedura jest bardzo prosta. Zaraz po urodzeniu dziecka należy zgłosić się do wybranej przychodni. Co będzie potrzebne do rejestracji? Jeśli jest już znany, to numer PESEL i oczywiście podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko. Warto wiedzieć, że przychodnię można zmienić bezpłatnie maksymalnie dwa razy do roku. Aby jednak nie serwować sobie stresu związanego z poszukiwaniami nowego pediatry, najlepiej od razu wybrać się do sprawdzonej i dobrze ocenianej osoby. Takich specjalistów można znaleźć w przychodni CMP.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając przychodnię? Na pewno na godziny otwarcia. Rodzice malucha po pewnym czasie wrócą do pracy, a niekiedy placówkę medyczną będą chcieli odwiedzać właśnie po skończonej zmianie. Ważne jest to, by mieli taką możliwość. Dobrze jest także upewnić się, jakie są szanse na wizytę w dniu rejestracji. Niekiedy dziecko czuje się na tyle źle, że nie może czekać na konsultacje i potrzebuje pomocy lekarza niemal od razu. Ostatnią kwestią jest oczywiście lokalizacja. Im bliżej miejsca zamieszkania, tym lepiej.

Zawsze ze sobą

Pierwsza wizyta w nowej przychodni bywa stresująca zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Warto się do niej odpowiednio przygotować. Wystarczy wziąć ze sobą książeczkę zdrowia malucha, kartę szczepień i kilka niezbędnych akcesoriów, takich jak pieluchy czy zapasowe ubranko. Na początku wizyty lekarz lub pielęgniarka zważą noworodka i zmierzą jego obwód główki oraz klatki piersiowej. Następnie pediatra dokładnie go osłucha i zbada brzuch. Podczas badania można zadawać lekarzowi wszystkie trapiące rodziców pytania. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie sobie wszystkich kwestii na kartce lub w telefonie.

Grunt to dobrze wybrana przychodnia. Warszawa Białołęka to ta część miasta, gdzie bez problemu można znaleźć świetne placówki, takie jak CMP.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Komfortowy sen malucha odgrywa szczególną rolę na każdym etapie jego…