Nowoczesne wnętrza inspirowane stylem industrialnym

Od wielu lat urządzamy nasze domy i mieszkania z pomysłem, konkretną koncepcją i ideą. Istnieje wiele różnych stylów aranżacji wnętrz, jednak we współczesnym świecie interesuje nas przede wszystkim przestrzeń i funkcjonalność. Nowoczesne wnętrza inspirowane stylem industrialnym to światło, stylowe dodatki, ciekawa aranżacja i kolor. Styl industrialny – jak się w nim odnaleźć i na co zwrócić uwagę przy jego projektowaniu? Dowiesz się z tego artykułu.

Styl industrialny powstał w Stanach zjednoczonych w latach 50tych, za sprawą wielkiej recesji. Opuszczone magazyny czy fabryki, stały się inspiracją dla wielu osób. Do naszego kraju styl ten, przywędrował dopiero w latach 90tych – dziś odnajduje nowe, współczesne możliwości.

5 zasad stylu industrialnego

Dużo przestrzeni

Ogromny salon, duża przestronna kuchnia, wysokie sufity, duże okna – to charakterystyczne elementy dla stylu industrialnego. Unikamy, wszystkiego co może pomniejszyć i zniekształcić naszą przestrzeń. W takich pomieszczeniach, jest czym oddychać, nie czujemy się stłamszeni.

Kolor

Charakterystyczne kolory dla tego stylu to szarość, biel i różne odcienie beżu. Nie brakuje typowych surowych elementów jak beton, cegła odcienie miedzi. Tu ważnym elementem jest kolor nie tylko ścian, ale także podłogi. Drewno czy beton – idealnie odnajduje się w tym stylu.

Dodatki

Styl industrialny to także odpowiednio dobrane dodatki. Szczególnie te w „starym stylu”, które ukazują upływ czasu. Surowe wykończenie betonem czy drewnem. Metal to także ważny element całej aranżacji. Wykorzystuje się go przy aranżacji ścian czy mebli. Trzeba pamiętać, że w stylu industrialnym dodatki odgrywają minimalistyczną role. Może to być stara maszyna do pisania, lub stary metalowy czajnik. Meble z duszą, takie nietypowe, niekonwencjonalne, lub te sprzed kilkudziesięciu lat – rewelacyjnie pasują do takiej koncepcji.

Światło

Mieszkanie czy dom, urządzone w stylu industrialnym z uwagi na ogromną przestrzeń, powinno być odpowiednio oświetlone. Nie tylko dzięki światłu słonecznemu. Warto zainwestować w duże lampy, o metalowych wykroczeniach. Kinkiety, lampy stojące – także pasują do tego stylu.

Takie projektowanie wnętrz, to nie lada wyzwanie. Odpowiednio dobrane elementy, kolory czy dodatki gwarantują sukces wizualny i nie tylko.

Styl industrialny w pokoju dziennym

Styl industrialny w pokoju dziennym

Takie pomieszczanie powinno być przestronne, pełne naturalnego światła, z wysokimi oknami. Tu ważnym elementem jest kolor jak i dodatki. Decydując się na aranżacje tego pomieszczenia, można zrobić jedną ścianę praktycznie surowa. Wykonaną z betonu, metalu czy cegły. Kolejnym elementem są dodatki. Prosta ława, jednokolorowa kanapa. Lampy o geometrycznych kształtach. Surowo ale przytulnie.

Kuchnia w stylu industrialnym

To bardzo ważne pomieszczenie w naszym domu czy mieszkaniu. Często jest ona połączona z jadalnią, lub salonem. Kuchnia musi być przede wszystkim funkcjonalna. Wykonana w kolorze szarym lub białym. Warto zwrócić uwagę na światło dzienne jak i rozmieszczenie lamp.

Industrialna sypialnia

Industrialna sypialnia

Najczęściej znajduje się w niej połączenie bieli i szarości. Ogromna ilość światła, lamp wiszących i stojących o ciekawych kształtach. W sypialni, która nie zawsze ma dużą przestrzeń, można powiesić lustra, które optycznie ją powiększą. Nadając jej niesamowitego stylu.

Łazienka w nowoczesnym stylu

Łazienka w nowoczesnym stylu

Łazienka nie jest skomplikowana przy urządzaniu w tym stylu. Główną role gra drewno, szarość i biel. Prostota i funkcjonalność. Drewniane kafle czy te z imitacją betonu, to świetne połączenie. Gwarantuje niesamowity efekt.

Artykuł przygotowany we współpracy z marką Marengo Architektura.

Share