migaMY – projekt o społeczności osób Głuchych

Cześć, z tej strony „migaMY”! Jesteśmy trzema licealistkami, które połączyła wspólna pasja – taniec ludowy. Razem postanowiłyśmy stworzyć projekt społeczny, który ma przede wszystkim na celu przełamywanie stereotypów krążących wokół społeczności osób Głuchych. Wiele z Was w tym momencie może pomyśleć, ale “Głuchych”? Nie łagodniej byłoby powiedzieć “głuchoniemy”, bądź po prostu “niesłyszący”? Otóż mimo błędnym przekonaniom to właśnie forma “głuchoniemy” jest odbierana dosyć obraźliwe. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie z pewnością znajdziecie na naszym profilu!

Problem społeczny, jaki dostrzegłyśmy w społeczeństwie i w nas samych, to pomijanie osób Głuchych oraz błędne przekonania na temat ich społeczności.

Ale jak to właściwie jest, jeżeli chodzi o Niesłyszących? Jak ich postrzegamy?

Nie wiem czy wszyscy, ale z własnego doświadczenia wiemy, że gdyby nie ten projekt to jeszcze przez naprawdę długi czas patrzyłybyśmy na nich przez pryzmat ich niepełnosprawności. Najgorsze z tego wszystkiego jest to, że ludzie nie zatrzymują się tylko na ich braku słuchu, a dalej brną w kolejne błędne przekonania. Utrudniona komunikacja ciągnie za sobą takie stereotypy jak: mniej rozumiejący, mniej komunikatywny, a przez to w jakimś stopniu gorszy. Długo zastanawiałyśmy się nad naszymi przekonaniami i wyobrażeniami. W większości przypadków nie wynikają one ze złośliwości czy z braku poszanowania dla drugiej osoby. Głównym problemem jest tutaj czysta niewiedza. Nikt nas o tym nie uczy, a nie jest to też temat, o którym często się mówi. Osobom słyszącym jest bardzo odległy, szczególnie jeżeli w bliższym otoczeniu czy rodzinie nie mamy osoby Głuchej. Z tego powodu nasze głowy są pełne stereotypów, które trzeba przełamywać i właśnie w tym celu powstało „migaMY”. Chcemy się z Wami dzielić wiedzą, którą zdobywamy czy to na kursach PJM czy na podstawie własnego doświadczenia i przełamywać razem z Wami kolejne stereotypy, które jeszcze na początku projektu również nam towarzyszyły.

Pomysł na „migaMY” nie przyszedł do nas od razu, jednak od dawna czułyśmy chęć stworzenia projektu, który pomoże innym ludziom.

Wszystkie, we trzy należymy do zespołu Pieśni i Tańca UW Warszawianka. Jako zespół angażujemy się w akcje charytatywne w formie Szlachetnej Paczki czy corocznych koncertów ,,Podaj Serce”, z których fundusz przekazywany jest na rzecz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Takie akcje wykształciły w nas wrażliwość oraz potrzebę pomocy innym i zrodziły w nas pomysł na projekt dotyczący właśnie społeczności osób Niesłyszących.

Nasze obecne działania opierają się głównie na pracy w mediach społecznościowych. Tworzymy posty oraz relacje, w których w przystępny sposób przekazujemy ważne informacje i próbujemy przełamywać stereotypy. Co tydzień pojawiają się u nas na relacji osoby Głuche, które na podstawie własnych doświadczeń, odpowiadają na zadawane przez naszych obserwatorów pytania. W każdą środę na naszym Instagramie pokazujemy kilka słówek bądź zwrotów w Polskim Języku Migowym. Dodatkowo prowadzimy bloga, na którym poruszamy tematy wymagające obszerniejszych wyjaśnień. Pojawiamy się również w przedszkolu nr 17 “Kółko Graniaste” w Warszawie i od najmłodszych lat zaznajamiamy dzieci z Polskim Językiem Migowym oraz kulturą osób Głuchych. Na naszym kanale na Youtubie tworzymy też serię podcastów w formie filmików z napisami. Naszymi gośćmi są osoby bezpośrednio związane ze środowiskiem Głuchych, które w ciekawy sposób przekazują wiedzę i poruszają istotne tematy.

Zastanawiałeś się kiedyś czy Głusi mogą mieć prawo jazdy? Czy mogą słuchać muzyki? Czy istnieje tylko jeden język migowy na świecie? Bez znaczenia jaka jest Twoja odpowiedź, jeśli interesuje Cię wyjaśnienie pytań, to koniecznie zajrzyj na nasz profil na Instagramie – migamy.projekt. Do zobaczenia!

Facebook: https://facebook.com/migaMYprojekt/

Instagram: https://www.instagram.com/migamy.projekt/

Autor: Agata Szpila

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Rebranding to nic innego, jak proces całkowitego lub częściowego przeobrażenia…