Okulary do komputera – jaki chronić wzrok?

Okulary do komputera

Okulary antyrefleksyjne do komputera są często polecane dla osób spędzających dużo czasu przed monitorem. Jak działają okulary zerówki z antyrefleksem i czy warto w nie inwestować?

Podczas kilkugodzinnej pracy przed komputerem często odczuwany jest dyskomfort związany z suchością oka. Emitowane niebieskie światło wymaga od naszego narządu wzroku większego skupienia, co przekłada się na to, że mrugamy nawet pięć razy rzadziej. Godziny spędzone przed komputerem mogą skutkować także zaburzeniami funkcji mięśni oka czy też problemami z jego akomodacją. Dlaczego niebieskie światło jest tak szkodliwe dla oczu? Otóż znajduje się ono w spectrum ultrafioletu, co wpływa negatywnie na procesy metaboliczne zachodzące w siatkówce. Dodatkowo na ten rodzaj światła reagują nerwy wzrokowe, które naprzemiennie kurczą się i rozluźniają. Skutkiem tak wytężonej pracy oka jest zmęczenie, które może objawiać się nie tylko poprzez niewyraźnie widzenie, ale także bóle głowy.

Okulary do komputera antyrefleksyjne

W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się okulary do komputera antyrefleksyjne. Najlepsze będą te z niebieską powłoką, której zadaniem jest blokowanie szkodliwego promieniowania. Technologia ta polecana jest nie tylko dla osób pracujących przed komputerem, ale także podczas pracy w pomieszczeniach z zimnym i ostrym światłem. Zastosowanie w okularach dedykowanego antyrefleksu ociepli barwy na tyle, że oczy nie będą się tak bardzo męczyły. Powłoka antyrefleksyjna wyeliminuje odblaski światła i zwiększy kontrast widzenia. Dodatkowo zwiększy ona ochronę samych okularów przed zabrudzeniami i zarysowaniami. Wspomniane okulary antyrefleksyjne to rozwiązanie nie tylko dla osób z wadą wzroku. Na rynku dostępne są także tak zwane okulary zerówki, przeznaczone dla osób, którym zależy wyłącznie na ochronie wzroku.

Warto pamiętać, że szkodliwe niebieskie promieniowanie wpływa nie tylko bezpośrednio na zmęczenie oczy, objawiające się szczypaniem i zaczerwienieniem oczu.

Może się ono przekładać także na problemy z zasypianiem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że długa ekspozycja na niebieskie światło prowadzi do zaburzeń wydzielania melatoniny, hormonu ułatwiającego zasypianie oraz regenerację podczas snu. Mając to na względzie, jeśli nie jesteśmy w stanie ograniczyć czasu spędzanego przed komputerem, warto pomyśleć o okularach antyrefleksyjnych.

Podsumowując powłoka antyrefleksyjna to najprościej ujmując, dodatkowa warstwa nakładana na soczewkę w okularach.

Jej podstawową funkcją jest maksymalne zredukowanie odbić i zniekształceń powstających, gdy promień światła odbija się od gładkiej powierzchni. To dzięki antyrefleksowi na szkłach nie pojawiają się żadne złudne obrazy ani mgiełki czy błyski. Jest to szczególnie odczuwalne, gdy w otoczeniu pojawiają się sztuczne źródła światła jak na przykład żarówki. Osoba nosząca okulary z antyrefleksem nie widzi jej odbicia, dzięki czemu ma znacznie lepszą widoczność. Powłoka antyrefleksyjna dodatkowo wzmacnia okulary antyrefleksyjne, chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniem, zwiększając tym samym komfort użytkowania.

Okulary antyrefleksyjne do komputera polecane są zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci. Jeśli zależy nam na ograniczeniu potencjalnych problemów ze wzrokiem, warto rozważyć taki zakup.

Artykuł sponsorowany

Share