Najdroższe rodzaje kawy

To także jeden z najważniejszych surowców handlowych, który stanowi źródło utrzymania dla jej hodowców, przetwórców oraz dystrybutorów (zatrudnienie w tych sektorach znajduje aż 25 mln ludzi). Kawa jest uprawiana głównie w tropikalnych (oraz subtropikalnych) krajach, w tzw. „pasie kawowym”. Na około 80 państw, w których uprawa ma miejsce, aż 50 z nich stanowi znaczących eksporterów w skali światowej.

Można wyróżnić aż 80 odmian kawy, choć najbardziej znanymi dla konsumentów od lat pozostaję krzewy Robusty oraz Arabiki. Na plantacjach kawy dojrzewają one, zależnie od gatunku przez 5 – 8 miesięcy (Arabika) bądź od 9 – 11 (Robusta). Kawę zbiera się ręcznie, a następnie poddaje obróbce, obejmującej oddzielenie ziarna od łupiny i miąższu, suszenie oraz dalsze przetwarzanie w palarni.

Najdroższa odmiana kawy

Najdroższą odmianą „czarnego, płynnego złota” obwołano Kopi Luwak. Jej koszty są zdecydowanie mniej szokujące, niż sposób przetwarzania. Za kilogram wyjątkowej mieszanki trzeba zapłacić od 3000 złotych wzwyż. Kopi Luwak wywodzi się z Indonezji – nasiona kawowców są tam spożywane przez niewielkie, drapieżne zwierzęta – łaskuny (zwane w regionie właśnie luwakami). Ssaki te wybierają zawsze najsmaczniejsze owoce, jednak ich organizm trawi jedynie miąższ kawowca. Reszta zostaje wydalona. Tym sposobem „odzyskane” ziarna mogą zostać poddane dalszej obróbce. Kopi Luwak – według koneserów – posiada niepowtarzalny aromat oraz pozbawiony goryczki smak. Została nawet uznana za najlepszą kawę świata, nie tylko ze względu na cenę. Co ciekawe, napój dystrybuuje się już od końca XIX wieku, jest więc to marka z długą tradycją.

Esmeralda Special

Inną szeroko rozpoznawalną wśród smakoszy (dysponujących sporą gotówką) kawą jest uprawiana na panamskiej plantacji Hacienda La Esmeralda – Esmeralda Special, wywodząca się z gatunku Gesha. Co ciekawe, kawa ta sprzedawana jest jedynie podczas specjanych, prywatnych aukcji, raz w roku, produkuje się jej około 100 worków rocznie, a cena kilograma specjału oscyluje wokół 700 złotych. Kawę cechuje wyjątkowy aromat kwiatowo – owocowy, a także naznaczony słodyczą smak. Kawa Esmeralda Special jest bardzo ceniona wśród smakoszy, czego dowodzi ilość zdobytych przez nią nagród i wyróżnień (najwyższa wśród wszelkich gatunków).

coffee-660401_1280

Kawa św. Heleny

Z kolejną, zamykającą pierwszą trójkę pośród najdroższych i najlepszych kaw na świecie wiąże się postać Napoleona. Kawa św. Heleny jest wytwarzana właśnie na wyspie, na którą zesłano cesarza Francuzów po jego ostatecznej klęsce. To lokalny wyrób, jednak szeroko doceniany przez konsumentów w Europie. Rocznie produkuje się jej jednak znacznie więcej, bo kilkanaście ton. Koszt kilograma – ponad 500 złotych. Co ciekawe, jest to kawa, której parzenie powinno trwać krótko – by wydobyć jej pełny smak.

Blue Mountain

Jedną z ciekawszych odmian kawy pozostaje też Blue Mountain – uprawiana na Jamajce, w Górach Błękitnych. Kawowce znajdują się na wysokości pomiędzy 915 a 1570 m.n.p.m. – i tylko dla ziaren z nich pochodzących zastrzeżona jest nazwa „Blue Mountain”. Za kilogram jamajskiego specjału należy zapłacić powyżej 400 złotych, przy czym większość produkcji jest kierowana do Japonii, gdzie łagodny, pozbawiony goryczy smak jest szczególnie doceniany.

Oczywiście -w rankingu najdroższych kaw znajduje się o wiele więcej pozycji – pochodzących z różnych rejonów na całym świecie. Warto jednak pamiętać, że nie wystarczy kupić najwyższej klasy kawy. Trzeba ją jeszcze odpowiednio przygotować. I z drugiej strony – wysokiej jakości kawa wcale nie musi przekraczać ceny 100 złotych za opakowanie. Warto natomiast zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi sposobu jej parzenia oraz podawania.

Sprawdź przepisy na kawę
radoscodkrywania.tchibo.pl/grecka-kawa-kawa-po-wie

fot. pixabay.com

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Zaspałaś do pracy i nie masz czasu na umycie włosów?…