Scrubs, czyli odzież medyczna – jak ubierają się medycy?

Termin „scrubs” to angielskie określenie na odzież medyczną używaną przez lekarzy, pielęgniarki oraz wszystkie inne osoby, pracujące w szpitalach i pozostałych placówkach medycznych. W poniższym tekście tłumaczymy, co składa się na scrubs oraz dlaczego ważne jest, by lekarz miał go zawsze na sobie.

Historia medycyny pełna jest wydarzeń, które współcześnie wydają nam się nieracjonalne lub nawet szkodliwe dla zdrowia pacjentów. Jednak medycyna, jak każda nauka, polega na popełnianiu błędów i wyciąganiu z nich odpowiednich wniosków. Choć o pierwszych lekarzach, a dokładniej medykach, można mówić już od czasów Hipokratesa, to odzież medyczna przez długi czas nie funkcjonowała w sposób, jaki znamy dziś. Białe fartuchy, czepki oraz maski z grubego płótna pojawiły się dopiero w XX wieku. Wtedy też zdano sobie sprawę, że „coś” sprawia, że człowiek choruje. Ludwik Pasteur i Robert Koch, uznawani za twórców bakteriologii i nauki o chorobach zakaźnych, w znaczący sposób przyczynili się do zmiany „szpitalnej mody” i pojawienia się ochronnej odzieży medycznej.

Scrubs – co się na niego składa?

Odzież medyczna jest podstawowym wyposażeniem dla osób pracujących w ochronie zdrowia. Bez stosownego ubioru nie zostaną one dopuszczone do pracy z pacjentem. Scrubs muszą mieć na sobie m.in:

  • pielęgniarki i pielęgniarze;
  • chirurdzy;
  • pediatrzy;
  • stomatolodzy;
  • fizjoterapeuci;
  • anestezjolodzy;
  • radiolodzy;
  • farmaceuci.

Czasy, gdy pracownicy medyczni nosili grube, białe fartuchy do samej ziemi już dawno minęły. Dziś w szpitalach króluje scrubs, czyli wieloczęściowa odzież medyczna. Składają się na nią:

  • bluza medyczna;
  • spodnie medyczne;
  • czepek medyczny;
  • buty medyczne.

Dlaczego scrubs jest tak ważny w szpitalu?

Lekarza czy pielęgniarkę bardzo łatwo odróżnić od pacjentów właśnie z powodu ich stroju. Jednak dlaczego scrubs to podstawa w szpitalach i placówkach opieki? Co sprawia, że medycy nie mogą nosić „zwykłych” ubrań?

Przede wszystkim są to zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Praca w szpitalu, to zupełnie inna sprawa niż praca w biurze. Lekarze i pielęgniarki są narażeni na kontakt z drobnoustrojami, krwią czy innymi płynami ustrojowymi pacjenta. Bawełniana bluzka nie zapewni ochrony przed zakażeniem lub przypadkowym kontaktem skóry z chemikaliami. Z kolei odzież medyczna (spodnie i bluza) jak najbardziej. Są one wykonane z wytrzymałych materiałów, które chronią ciała medyków w trakcie wykonywania ich pracy.

Z drugiej strony, scrubs chroni również pacjenta. W szpitalach przywiązuje się niezwykle dużą wagę do chirurgicznej czystości personelu medycznego, dzięki czemu ryzyko nieumyślnego zakażenia w przypadku noszenia odzieży medycznej praktycznie nie występuje.

Kolejny powód jest nieco bardziej prozaiczny i dotyczy dress code w placówkach medycznych. Przyjęło się, że pracownicy placówek medycznych mają swój, odróżniający ich od innych branż, dress code. Odzież medyczna nie tylko chroni, ale i bardzo często definiuje, jakim specjalistą jest dany lekarz. Chirurdzy, ze względu na wykonywaną pracę, noszą zielony lub niebieski scrubs i to niezależnie od szpitala, w jakim pracują.

Artykuł partnera

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Tempo życia, natłok pracy, stres to – niektóre z wielu…