Biuro nieruchomości – dlaczego jest Ci potrzebne?

Planujesz zakup lub sprzedaż nieruchomości, ale boisz się ponieść dodatkowe koszty? Bardzo często wiele osób kupujących lub sprzedających nieruchomość zatrudnienie dobrego agenta uważa za niepotrzebny wydatek. Czy aby na pewno? Postanowiliśmy się temu przyjrzeć.

Pomoc ze strony doświadczonej i profesjonalnej agencji nieruchomości sprawia, że klienci unikają wielu kosztownych pomyłek. W wielu przypadkach inwestycja we współpracę z agentem czasem przynosi sporo oszczędności, nie tylko czasu, ale i pieniędzy.

Biuro nieruchomości – jakie są wyobrażenia, a jak działa naprawdę?

Wokół biur nieruchomości narosło wiele mitów, które obecnie dalekie są od prawdy. Dotyczą one przede wszystkim trybu ich pracy. Wielu klientów uważa, że agent nieruchomości jedynie pomaga znaleźć kupca w zamian za wynagrodzenie, które stanowi procent od ceny transakcyjnej sprzedaży lub zakupu nieruchomości. Prawdą jest jednak to, że biuro nieruchomości pomaga klientom uniknąć wielu błędów, które mogą kosztować więcej niż gaża. Biuro zajmuje się również wszelkiego rodzaju dokumentacją, służy radą, a w kontakcie zarówno z kupującymi, jak i sprzedającymi wykorzystuje swoje bogate doświadczenie.

W czym dokładnie może pomóc agent i jakie są zalety jego pracy?

Zajmie się papierkową robotą

Agent nieruchomości ma za zadanie przede wszystkim sprawdzić, jaki jest stan prawny danej nieruchomości. Zbiera on także wszystkie niezbędne informacje na jej temat, zajmuje się biurokracją, kontaktuje się z właściwymi urzędami w celu zebrania dokumentacji niezbędnej do transakcji. To wszystko sprawia, że kupno lub sprzedaż nieruchomości w takim trybie staje się komfortowe. Warto się również zastanowić, ile czasu i środków dodatkowych jak na przykład paliwo możemy zaoszczędzić dzięki współpracy z agentem.

Agent posiada odpowiednie doświadczenie oraz bazę poszukiwań nieruchomości.

Kolejnym plusem korzystania z usług agencji nieruchomości jest baza klientów i nieruchomości, jaką dane biuro posiada. Dzięki temu transakcja przebiega znacznie szybciej, a nawet jeśli do niej nie dochodzi po prezentacji nieruchomości – bardzo szybko umawiane są kolejne spotkania zainteresowanych.

Pomaga oszacować wartość nieruchomości i ją odpowiednio zaprezentować.

W końcu agent pomaga nam również w oszacowaniu wartości nieruchomości, na podstawie wewnętrznych danych na temat cen transakcyjnych oraz w ocenie stanu i przygotowaniu danej nieruchomości do sprzedaży. Doświadczenie i wiedza na ten temat są niezwykle ważne i mogą pomóc uniknąć wielu pomyłek podczas zakupu, a także sprzedaży. Są to niezwykle cenne inwestycje, stąd też brak błędnych posunięć może uchronić przed stratą nawet kilkunastu tysięcy złotych na ewentualne późniejsze sprawy sądowe i płatności dla prawników.

Zajmie się reklamą naszej nieruchomości

To nie jest, jak się wydaje, taka prosta sprawa. Odpowiednio przygotowana oferta jest kluczem do sukcesu. Dokładny opis, estetyczne zdjęcia, a nawet film reklamowy – skracają znacznie proces wyboru i zakupu nieruchomości.

Niestety nie każdy sprzedający czy kupujący ma świadomość tego, w jaki sposób pomaga profesjonalne biuro nieruchomości. Są przekonani, że skoro podpisuje się umowę u Notariusza, to wszystko będzie sprawdzone, co nie zawsze ma miejsce.

Co ważne, Notariusz weryfikuje i potwierdza stan prawny na podstawie dostarczonych mu dokumentów, jednak dokumenty te musimy dostarczyć sami, również samodzielnie oceniając, które będą potrzebne. Agent nieruchomości dysponuje wiedzą na temat potrzebnych dokumentów, do tego pomaga je uzyskać. Ponadto agent nieruchomości czyta akt notarialny sporządzony przez Notariusza przed ustalonym terminem transakcji, więc dodatkowo weryfikuje ten niezwykle ważny dokument. Jako ciekawy case nasuwa mi się przykład, kiedy to klienci mieli zakupić działkę, a w akcie notarialnym Notariusz zapomniał zamieścić informacji na temat istotnej kwestii dotyczącej zapewnienia działce dostępu do drogi publicznej. Gdyby nie nasza interwencja i zwrócenie uwagi na ten istotny szczegół, klienci musieliby lądować na działce helikopterem i mieliby niemały problem” – mówi właścicielka biura M&K Nieruchomości Pani Karina Kościukiewicz – www.mikbiuro.pl.

Oczywiście zalet podjęcia współpracy z agencją nieruchomości jest o wiele więcej, jednak te są kluczowe i najbardziej widoczne we współpracy.

Jak zatem dobrze przygotować się do sprzedaży i kupna nieruchomości?

Agent nieruchomości ma za zadanie pomóc klientowi sprzedać lub kupić dom, działkę, mieszkanie. Klient nierzadko dokonuje tego pierwszy raz, stąd też powinien on wskazać jak wyeksponować najlepsze cechy danego obiektu. W pierwszej kolejności agent gromadzi informacje o nieruchomości i wykonuje jej atrakcyjne zdjęcia. Obiekt może wymagać także remontu, czasem jednak tylko kosmetycznych, mało kosztownych, jednak znaczących poprawek estetycznych. To wszystko wpływa na odbiór sprzedawanej nieruchomości, a także docelowo na jej cenę.

Przed kupnem nieruchomości należy przede wszystkim wiedzieć, jakie będzie jej przeznaczenie i cel. Brzmi jak oczywistość i banał? Nie zawsze jednak klienci do końca wiedzą, czego dokładnie chcą, dlatego potrzebują wiedzy profesjonalnego biura nieruchomości.

Jakie czyhają na nas niebezpieczeństwa podczas kupna lub sprzedaży?

Niedopatrzenia, błędy podczas zakupu lub sprzedaży nieruchomości mogą nas bardzo często sporo kosztować. Takim niebezpieczeństwem najczęściej jest niejasny stan prawny obiektu lub działki. Często również dopiero po kupnie okazuje się, że wraz z zakupem działki nie nabyło się prawa dostępu do drogi publicznej, która jest do niej dojazdem, a klient, by do niej dotrzeć, musiałby zaopatrzyć się w helikopter. Wiele usterek i niedogodności takich jak brak doprowadzonych mediów, czy też duże zadłużenie jest zatajanych, a niestety nie każdy wie, jak posługiwać się księgami wieczystymi i co oznaczają ich poszczególne działy. Po to właśnie korzysta się z usług dobrego biura nieruchomości, by nie musieć martwić się o tego typu kwestie i cieszyć się z samego zakupu, urządzania, remontu lub budowy wymarzonego gniazdka.

Jak widać, warto zaufać profesjonalnemu biurowi nieruchomości. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić czas, pieniądze, ale także nerwy, które mogą wpłynąć negatywnie na nas samych. Praca w tym segmencie przez wiele lat jest nieoceniona, tak jak porady w tak kosztownej kwestii, jaką są nieruchomości.

W przygotowaniu artykułu pomogła nam właścicielka M&K Nieruchomości Karina Kościukiewicz www.mikbiuro.pl.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jesień zbliża się co raz większymi krokami. Czas na zmianę…