Jak wykorzystać w kuchni gumę ksantanową?
W Polsce i na całym świecie używane są różne dodatki do żywności. Wśród nich warto wymienić gumę ksantanową. Jest to substancja wymieniana w składzie produktów jako symbol E415. Znajduje się w wielu lodach, sosach, dressingach, a także pieczywie bezglutenowym.
Substancja uzyskiwana w naturalny sposób
Guma ksantanowa jest naturalną substancją, która uzyskiwana jest poprzez proces aerobowej fermentacji węglowodanów. Zbudowana jest z cukrów takich jak glukoza i mannoza. Dodatkowo zawiera kwas octowy, glukoronowy oraz pirogronowy. Gumę ksantanową można uzyskać także z soi lub pszenicy, a gotowy produkt ma formę jasnego proszku.
Guma ksantanowa jako stabilizator
Guma ksantanowa tworzy roztwory odporne na zmienne i wysokie temperatury, a także działanie enzymów. Dlatego doskonale sprawdza się jako stabilizator i emulgator. Pozwala na zachowanie odpowiedniej struktury produktów spożywczych, które składają się z kilku substancji, między innymi, oleju i wody. Z tego względu guma ksantanowa jest często używana do produkcji serków topionych, margaryny i innych podobnych produktów.
Dodatek do słodyczy, sosów i deserów
Podstawową cechą gumy ksantanowej jest pęcznienie w wodzie. Ponadto ogranicza zbrylanie i wytrącanie się tłuszczu. Pozwala to na uzyskanie właściwej kleistości mieszanin oraz ochronę podczas ogrzewania i rozmrażania. Właściwości substancji są wykorzystywane podczas produkcji różnego typu słodyczy, jak również majonezów, musztard, kisieli owocowych, dżemów, marmolad, polew do deserów oraz przypraw stanowiących dodatek do gotowych sosów.
Ważny element diety bezglutenowej
Nazwa gumy ksantanowej może kojarzyć się z substancjami niekorzystnie wpływającymi na organizm człowieka. Nic bardziej błędnego. Jest to produkt dostępny w sklepach ze zdrową żywnością, który można stosować codziennie podczas przyrządzania posiłków dla całej rodziny. Jest to szczególnie istotne, jeśli w domu stosowana jest dieta bezglutenowa.
Metody wykorzystania gumy ksantanowej
Prawidłowe wykorzystanie gumy ksantanowej polega na wymieszaniu niewielkiej ilości z olejem, a następnie dodawanie małych dawek do mleka krowiego lub roślinnego. Powinno być to wykonywane stopniowo tak, aby wszystkie składniki mogły się dokładnie połączyć. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie jednolitego i gładkiego sosu bez konieczności stosowania śmietany lub jajek.
Naturalny zagęszczacz do każdej kuchni
Guma ksantanowa zawiera dużą ilość błonnika i podkreśla smak potraw bez zwiększania ilości tłuszczu. Ogranicza wchłanianie cholesterolu i pęcznieje w żołądku, dzięki czemu zapewnia uczucie sytości w krótkim czasie po spożyciu posiłku. Poza tym guma ksantanowa pozytywnie wpływa na trawienie i bywa wykorzystywana jako środek przeczyszczający. Jest to jeden z najlepszych naturalnych zagęszczaczy, jaki można używać w domowej kuchni.
Artykuł sponsorowany