Trądzik różowaty – przyczyny i pielęgnacja

Trądzik różowaty to problem wielu osób w Polsce i na świecie. Najczęściej pojawia się po 30 roku życia. Jest to przewlekła, zapalna choroba skóry, która charakteryzuje się zaczerwienieniem twarzy.  Najczęściej występuje u kobiet. Jest bardzo trudny do wyleczenia, ale można łagodzić objawy. Jeśli mas z problem z trądzikiem różowatym – koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty (rosacea) to chroniczny stan zapalny skóry twarzy. Badania wykazały, że dotyczy aż 10% populacji. Szczególnie miedzy 30, a 50 rokiem życia. Najczęściej występuje u kobiet, jednak także pojawia się u mężczyzn. Mężczyźni natomiast, częściej niż kobiety mają znaczenie silniejsze objawy trądziku różowatego. Na chorobę narażone są osoby o bardzo jasnej karnacji, delikatnej skórze (o fototypie I i II, z jasnymi oczami i włosami). Najczęściej można go zaobserwować na twarzy, policzkach czy czole. Nierzadko występuje w postaci grudek, czy popękanych naczynek.  Warto wiedzieć, że trądzik różowaty nie ma nic wspólnego z  trądzikiem pospolitym. Różne terapie stosowane w leczeniu skóry łojotokowej mogą wyostrzyć niepokojące objawy.

trądzik różowaty

Przyczyny pojawienia się trądziku różowatego

Jest wiele przyczyn pojawienia się tej choroby. Główną przyczyną są zaburzenia naczyniowe, które powodują zaczerwienienie na twarzy. Warto wiedzieć, że trądzik różowaty zaliczany jest do chorób genetycznych.

  • Zmiany hormonalne– choroba częściej dotyka kobiety z chorobami tarczycy. Dotyka też panie, które stosują antykoncepcje. W tym wypadku objawy mogą się nasilić w trakcie miesiączki czy jajeczkowania. 
  • Predyspozycje genetyczne– udowodniono, że 1/3 pacjentów, trądzik różowaty ma po którymś rodzicu czy dziadkach. Występowanie u jednego z rodziców zwiększa ryzyko rozwoju choroby u dziecka.
  • Zaburzenia naczyniowo-ruchowe –  Rozwija się u osób, które mają skórę naczyniową. Robią się szybko czerwone pod wpływem emocji.

Jakie czynniki wpływają na zwiększenie intensywności trądziku różowatego?

Jak w każdej chorobie, ważny jest nasz styl życia, to co jemy i jak funkcjonujemy każdego dnia.  Ogromny stres czy emocje mogą wpłynąć na stan naszej skóry. Osoby z problemami tarczycy i takie które spoczywają dużą ilość alkoholu są narażone na pojawienie się tej choroby. Wpływ na to ma też intensywne opalanie się, a nawet posiadanie opryszczki wargowej.

Jaki krem na trądzik różowaty

Taką skórę należy traktować jak skórę naczyniową i wrażliwą.  Domowa i odpowiednia pielęgnacja, odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu intensywnych objawów. Warto pamiętać, aby wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji.

trądzik różowaty

Do mycia twarzy, bardzo delikatne pianki lub żele, należy unikać mydła. Dwa razy w tygodniu można wykonywać peeling enzymatyczny, który poprawia krążenie i stymuluje błonę komórkową. Dzięki niemu, lepiej też wchłania się krem do twarzy. Najlepiej wybierać krem do skóry naczynkowej, który zawiera łagodne składniki, nie piecze, nie podrażnia i wzmacnia naczynia krwionośnie. Nie wolno zapomnieć o ochronie UV, promieniowanie to, niekorzystnie wpływa na trądzik różowaty. Wybierać należy produkty SPF 50+. W przypadku problemów, udaj się do dermatologa.

Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo trudna w pielęgnacji. Wymaga od nas systematyczności i cierpliwości.  

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
W Polsce i na całym świecie używane są różne dodatki…