Egzema – co warto wiedzieć?

egzema

Zauważyłaś, że Twoja skóra w niektórych miejscach jest zaczerwieniona i pojawiają się na niej czerwone, swędzące grudki? Bardzo możliwe, że tak jak wiele innych osób na całym świecie zmagasz się z egzemą. Egzema – sprawdź jak sobie z nią radzić.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Czym jest egzema?

W obecnych czasach egzema stanowi bardzo powszechny problem, z którym borykają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Egzema to określenie, którego używa się do charakterystyki stanu zapalnego wierzchniej warstwy skóry, który przyjmuje postać wyprysku. Warto pamiętać o tym, że egzema nie ma podłoża infekcyjnego, a więc za jej obecność nie odpowiadają wirusy, bakterie czy grzyby. Co równie ważne, egzemą nie możemy zarazić się od drugiej osoby.

Egzemę bardzo często obserwuje się u osób z atopowym zapaleniem skóry, które posiadają wrodzoną skłonność do alergii, a ich skóra nie posiada odpowiedniej warstwy ochronnej, która stanowiłaby skuteczną barierę przed alergenami docierającymi ze środowiska.

Egzema – przyczyny i objawy

Nie istnieje jeden powód powstawania egzemy. Do jej przyczyn można zaliczyć zarówno czynniki genetyczne, środowiskowe, jak i immunologiczne. Na egzemę narażone są przede wszystkim osoby, które na co dzień mają kontakt z substancjami drażniącymi skórę i potencjalnymi alergenami. Mogą to być:

  • detergenty;
  • rozpuszczalniki;
  • metale;
  • tworzywa sztuczne;
  • kosmetyki.

W jaki sposób objawia się egzema? Jej przebieg może różnić się w zależności od pacjenta. Zazwyczaj pierwszym z objawów jest obrzęk skóry i zaczerwienienie. Kiedy choroba zaczyna się rozwijać, pojawiają się czerwone, rumieniowate plamy, które zwykle ulegają złuszczaniu. Oprócz tego na skórze obecne są grudki i pęcherzyki wypełnione płynem, a wszystkiemu towarzyszy silny świąd i pieczenie. Chory często odczuwa chęć drapania skóry, stąd egzema może być szczególnie uciążliwa dla małych dzieci i niemowląt. Skóra z egzemą jest bardzo wrażliwa i podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Zmiany skórne wywołane przez egzemę zwykle umiejscowione są na dłoniach, twarzy i stopach, choć mogą wystąpić w każdym miejscu na ciele chorego.

Pielęgnacja skóry z egzemą

Aby objawy egzemy się nie nasilały, powinniśmy zadbać o naszą skórę zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Może to oznaczać eliminację niektórych produktów spożywczych, mogących przyczyniać się do jej powstawania, jak nabiału (w szczególności krowiego mleka) lub niektórych warzyw. Powinniśmy także pamiętać o tym, aby nie narażać skóry z egzemą na działanie skrajnych temperatur, a do tego należy unikać długich i gorących kąpieli – zdecydowanie lepiej sprawdzi się krótki, letni prysznic.

W przypadku pielęgnacji powinniśmy sięgać po produkty mocno nawilżające i regenerujące, które przywrócą wymagającej skórze niezbędną równowagę i umożliwią odbudowę uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego skóry. Oprócz tego kosmetyki przeznaczone do skóry z egzemą powinny być hipoalergiczne, pozbawione mydła, sztucznego zapachu, a także konserwantów i sztucznych barwników. Mogą one bowiem być potencjalnymi alergenami dla skóry i spowodować zaognienie stanu zapalnego. 

Artykuł sponsorowany

Share