Wszystko, co warto wiedzieć o amarantusie

Amarantus, często nazywany zbożem XXI wieku, to roślina, która znajdowała się w stałym menu, (obok ziemniaków i fasoli) cywilizacji Inków i Azteków. Przez wieki była praktycznie nieznana Europejczykom. W ciągu ostatnich lat zyskała na popularności nie tylko ze względu na niepowtarzalne walory smakowe, ale także z powodu korzystnego wpływu na organizm.

Właściwości odżywcze amarantusa

Amarantus przez specjalistów zaliczanych jest do kategorii „superfood”, czyli produktu posiadającego wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Nie ma się co dziwić – ten rodzaj zboża naszpikowany jest cennymi składnikami i witaminami. Przede wszystkim może pochwalić się sporą zawartością białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczać odpowiedzialne za powstawanie nowotworów wolne rodniki. Co więcej, w amarantusie można znaleźć też usprawniający funkcjonowanie układu pokarmowego błonnik oraz witaminę E (nazywaną witaminą młodości). Dzięki wspomnianym składnikom fantastycznie wspomaga walkę z chorobami dietozależnymi (np. cukrzycy) i chorobami układu kostnego. Amarantus znany jest z tego, że nie zawiera glutenu.

Produkty z amarantusem

Ze względu na wspominane wyżej właściwości, amarantus coraz częściej gości w sklepach. I to nie tylko w tych specjalizujących się w żywności ekologicznej. Wśród najpopularniejszych produktów można wymienić pasty kanapkowe z płatkami z nasion amarantusa (dostępne m.in. w ofercie takich producentów jak https://www.primavika.pl/produkty) oraz wypieki na bazie amarantusowej mąki. W sprzedaży są też płatki amarantusowe, które stanowią fantastyczny dodatek do owsianek z owocami, oraz batoniki dietetyczne.

Dania z amarantusem

Dostępne produkty można wykorzystać do przyrządzenia wielu ciekawych dań. Z mąki amarantusowej wychodzą przepyszne wypieki – biszkopty pod ciasta, a także chleby, bułki i bagietki. Amarantus ekspandowany nadaje się do ciastek i batonów, w towarzystwie takich dodatków jak sezam, orzechy, płatki owsiane, komosa ryżowa czy bakalie. Amarantus świetnie sprawdza się też do dań obiadowych. Ugotowany, w połączeniu z suszonymi pomidorami i kurczakiem, stanowi pełnowartościowy posiłek do pracy. Oprócz tego doskonale komponuje się z sałatą i innymi świeżymi warzywami i owocami, dzięki czemu można go używać jako dodatek do lekkich i wegetariańskich potraw.

Materiały prasowe

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Gondola jest pierwszym wózkiem maluszka. Jej materacyk jest mięciutki i…