Jak posprzątać po remoncie?

Do remontu mieszkania zwykle podchodzimy niezwykle entuzjastycznie. Nowe wnętrza napawają nas optymizmem i radością. Zanim jednak rozsiądziemy się wygodnie na nowej kanapie, czy też weźmiemy kąpiel w nowiutkiej wannie, czekają nas poremontowe porządki. Do nich nie podchodzimy już z takim entuzjazmem. Wymagają one bowiem sporego nakładu pracy, czasu, a często też poniesienia niemałych kosztów. Jak posprzątać po remoncie?

Jak wygląda sprzątanie poremontowe?

Sprzątanie po remoncie może trwać kilka godzin lub kilka dni – wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju prace były wykonywane. W przypadku, gdy skuwało się płytki lub prowadzone były prace murarskie, porządki będą wymagały większego zaangażowania i większej ilości czasu. W większości jednak w mieszkania przeprowadzane są renowacje na niedużą skalę: szlifowanie, tynkowanie, malowanie ścian. Po takich pracach pozostaje duża warstwa kurzu i trudnego do zmycia pyłu, a także gruz, którego należy się pozbyć. Pierwszym krokiem jest wywóz gruzu. Należy pamiętać, że tego nie można tak po prostu wyrzucić do osiedlowego śmietnika. Wywóz gruzu należy zlecić specjalistycznej firmie np. Kontenery Green Tree.

Jak posprzątać po remoncie

O sprzątaniu pomyśl przed remontem

Myśli o sprzątaniu po remontowym powinny pojawić się jeszcze przed rozpoczęciem prac. Aby ułatwić sobie pracę i jej sobie nie dokładać, warto odpowiednio zaplanować całe przedsięwzięcie. Podstawą jest przestawienie i zabezpieczanie mebli i sprzętów tak, aby się nie zniszczyły czy nie zabrudziły. Można je postawić w drugim, szczelnie zamkniętym pokoju lub piwnicy. Ponadto dobrze jest oddzielić strefę czystą od brudnej za pomocą wycieraczek, kartonów, foli i taśm malarskich. Sprawi to, że porządkować będzie trzeba mniejszą powierzchnię. Warto też już na początku zatroszczyć się o wywóz gruzu i zamówić odpowiedni kontener. Dzięki temu tego typu odpady poremontowe od razu będą składowane we właściwym miejscu.

Czym sprzątać po remoncie?

Do poremontowego sprzątania potrzebne są odpowiednie sprzęty. Absolutnie niezbędny w wielu przypadkach będzie odkurzacz przemysłowy. Przyda się też szczotka, szufelka, ściereczki do mycia, mop z wiadrem oraz detergenty. Jeśli remont obejmował malowanie, to warto wyposażyć się w rozpuszczalnik, który zmyje ślady po farbie. Aby chronić własne dłonie, dobrze jest sprzątać w rękawiczkach. Dobrym pomysłem jest ubranie maseczki na twarz, która ochroni przed pyłem i kurzem.

Jak posprzątać po remoncie

Zasady sprzątania po remoncie

Aby sprzątanie po remoncie było skuteczne, to należy przestrzegać kilku zasad. Pierwsza z nich mówi, aby pierwsze sprzątanie przeprowadzić na sucho. Dzięki temu kurz i pył nie zmieniają się w błoto i nie brudzą ścian czy podłóg. Kolejna zasada to sprzątanie od góry do dołu, czyli zacząć należy od sufitów i elementów umieszczonych jak najwyżej. Sprawi to, że kurz swobodnie opadnie na posadzkę, którą się umyje. Pamiętać należy też o tym, że sprzątanie po remoncie powinno być przeprowadzane więcej niż raz. Kurz i pył unoszą się w powietrzu przez wiele godzin i dopiero później opadają, wobec tego na odkurzanie i mycie trzeba poświęcić więcej niż jeden dzień. 

Artykuł sponsorowany

Share