Czym jest i komu przyda się retraktor?

Retraktor jest jednym z tych urządzeń, które na pierwszy rzut oka wydają się niepozorne, jednak drzemie w nich duży potencjał. Jeśli ciągle gubisz drobne przedmioty, które ze sobą nosisz, np. scyzoryk albo klucze – z pewnością warto przyjrzeć się temu gadżetowi.

Co to takiego – retraktor? Dlaczego jest taki użyteczny?

Jak wiele słów brzmiących nieco obco, również retraktor pochodzi z zagranicy – konkretnie mówiąc jest kalką angielskiego słowa retract, oznaczającego wycofać się. A zatem, czy jest to skomplikowane urządzenie wspierające taktyczną ucieczkę? Niezupełnie, choć ma z tym nieco wspólnego. To prosty gadżet, dzięki któremu niewielkie przedmioty, które codziennie ze sobą nosisz, na ucieczkę nie będą mogły sobie pozwolić. Idea jest prosta: aby nie zgubić np. kluczy, spinasz ze sobą kilka sztuk. Wciąż jednak mogą się one gdzieś zapodziać. Dołączasz więc brelok, a w kieszeni robi się tak ciężko, że z pewnością zauważysz ich brak. Lepiej jednak działać prewencyjnie – do breloka dowiązujesz więc sznurek, którego drugi koniec przywiązujesz np. do spodni. Sprytne, ale niepraktyczne i niezbyt stylowe – sznurek zwisa i zawadza, a przy zmianie ubrania musisz mozolnie go przewiązywać. Problem rozwiązuje retraktor – łatwo mocowane urządzenie, które niepotrzebne zasoby linki zwija na wewnętrzny bęben przy pomocy sprężyny. Potrzebujesz kluczy? Rozwija się. Chowasz je do kieszeni – sam się chowa. Klucze wypadną? Amortyzuje upadek, a do tego pociągnie je za Tobą. 

Jak montowany jest retraktor? Jak do używać?

Sposób, w jaki mocuje się retraktor jest bardzo praktyczny, a ponadto zajmuje pojedyncze sekundy (lub ich ułamki przy odrobinie wprawy). Możliwości zwykle są dwie. Jedną z nich jest klips znajdujący się na spodniej stronie urządzenia, który łatwo jest zaczepić o pasek spodni, szlufkę, wierzch kieszeni, czy właściwie cokolwiek płaskiego. Drugą opcją w dobrych retraktorach jest karabińczyk – wystarczy odgiąć i przypiąć, by zawisł na sznurku lub innym dowolnym elemencie. Z drugiej strony – po drugiej stronie linki – znajduje się typowe brelokowe kółko, do którego bez problemu przypniesz większość drobnych przedmiotów. Jeśli jednak masz z tym problem, zawsze możesz dorzucić dodatkową pętelkę ze sznurka.

Dla kogo jest przeznaczony?

Dla każdego. Retraktor jest niewielki, ale niezwykle użyteczny – a przecież każdy z nas ma coś małego, co nosi ze sobą i nie chce tego zgubić. Są jednak również retraktory dedykowane – jak te z oferty , które posiadają logo Ratownictwa Medycznego. Są one wyjątkowo wytrzymałe, a ich zatrzask silny, aby medycy mogli bez obaw przytroczyć do nich nożyczki medyczne czy identyfikator. Ponadto, linka ma aż 90 cm długości, by umożliwić swobodne korzystanie z drobnego sprzętu podczas akcji.

Artykuł sponsorowany.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Para szykująca się do ślubu i wesela, musi oczywiście pamiętać…