Estera Grabarczyk – projektantka i twórczyni projektu Słowiański „Jedwab”, czyli len w innej odsłonie

Kolorowa, pełna pasji, kochająca życie i pomoc innym. Taka jest Estera Grabarczyk – projektantka odzieży lnianej i biżuterii artystycznej, fascynatorka twórczego recyclingu, organizatorka licznych pokazów mody, a przede wszystkim  – autorka projektu, a zarazem marki – Słowiański „Jedwab”.

Len – współczesny powrót do tradycji

O swojej marce, którą stworzyła razem z mężem – Andrzejem mówi: To wyjątkowy projekt o  wdzięcznej nazwie Słowiański „Jedwab”, w którym podstawowym narzędziem jest len – a ten, dla nas Słowian, jest równie ważny, jak jedwab dla ludów dalekiego wschodu.

Powstanie projektu Słowiański „Jedwab” zapoczątkował w 2014 roku autorski pokaz lnianej mody ,,Maki”. Inspiracją do tworzenia kolekcji były – w pierwszych trzech latach – natura, jej potęga, cykliczność, nieprzewidywalność i piękno, w kolejnych natchnieniem dla projektantki stał się człowiek i różne jego postawy, a ostatnia – która swoją premierę miała w 2019 roku – wzorowana była na ulicy i wieczorze.

Autorska biżuteria i twórczy recycling

Wyjątkowe lniane kreacje to jeszcze nie wszystko. Z pasji do tworzenia Estera swoje kolekcje wzbogaca również o autorską biżuterię wykonaną w różnych technikach i stylach.

Bliska jest jej także idea twórczego recyclingu, czyli przerabiania i wykorzystywania w modzie i sztuce rzeczy, które w innym przypadku zapewne byłyby już niepotrzebne. Użycie surowców wtórnych sprawia, że przedmioty te stają się elementem artystycznych instalacji, obrazów i asamblaży.

Artystyczny performance – pokaz inny niż wszystkie

Coroczne wydarzenie, podczas którego projektantka prezentuje najnowszą lnianą kolekcję swojej marki, to nie tylko pokaz mody. Dzięki Andrzejowi, który jest choreografem i pomysłodawcą ruchowo-wizualnej strony pokazu – każdego roku widzowie biorą udział w prawdziwym wydarzeniu artystycznym, łączącym w sobie elementy muzyki, tańca, a także wyjątkowej choreografii i aktorstwa. 

Wyjątkowe są również modelki. Estera do współpracy zaprasza kobiety, które, wcielając się w rolę profesjonalnych modelek i przechadzając po wybiegu, nabierają wiary w siebie i swoje możliwości, a to pozwala im z odwagą spojrzeć w przyszłość i uwierzyć w lepsze jutro. Gościem specjalnym dotychczasowych pokazów była tancerka – Krystyna Mazurówna.

Słowiański „Jedwab” jest projektem wielobarwnym, kreatywnym, nastawionym na ekonomię wdzięczności, łączącym w sobie artystyczny performance z aktywizacją społeczną kobiet – mówi o swoim pomyśle projektantka.

słowiański jedwab

Książka „Ja i Słowiański Jedwab”

W 2019 roku ukazała się książka Estery i Andrzeja pt.: „Ja i Słowiański Jedwab”, w której zaprezentowana jest najnowsza kolekcja oraz historie partnerów i modelek współtworzących projekt od jego początków. Całą książkę można przeczytać w formie e-booka na stronie www.esteragrabarczyk.pl.

Wiktoria Karkosz w projekcie Estery Grabarczyk  na finał Miss Eco Teen
Wiktoria Karkosz w projekcie Estery Grabarczyk na finał Miss Eco Teen

Estera jest również laureatką wielu plebiscytów, m.in.: „Ekoistka”, „Osobowość roku 2018” Gazety Wrocławskiej, „Kobieta z Pasją 2020” Imperium Kobiet, a także autorką felietonu, który ukazał się w książce Ilony Adamskiej „Kobiety o kobietach, czyli cała prawda o płci pięknej”.

Gdzie można zamówić projekty?

Odzież, biżuterię oraz obrazy można zamówić w sklepie na stronie https://esteragrabarczyk.pl/.

Fanpage https://www.facebook.com/estera.grabarczyk, https://www.facebook.com/Słowiański-jedwab-Estera-Grabarczyk-493420340767623/

Pinterest https://pl.pinterest.com/esteragrabarczy/

Anna Abramowska

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Kiedy czujesz, że świat pędzi w zastraszającym tempie, w nieznanym…