Klejenie płytek dekoracyjnych

Piękne płytki dekoracyjne wymagają odpowiedniego przyklejenia, aby w pełni cieszyć nasze oczy. Podstawą jest pewny klej do płytek, który gwarantuje wieloletnią trwałość. Jak go dobrać? Podpowiadamy jak prawidłowo układać płytki w domu

Przed klejeniem płytek dekoracyjnych musimy rozważyć kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, należy dobrze poznać powierzchnię, którą chcemy pokryć płytkami – czy jest równa i czysta, czy znajdują się na niej stare płytki. W przypadku remontów zazwyczaj musimy wpierw skuć stare warstwy, wyrównać odtłuścić i oczyścić ścianę bądź posadzkę. Nierówną powierzchnię trzeba wyrównać używając zaprawy. Bywa też, że decydujemy się na położenie płytek na już istniejące i to też jest poprawne, ale wymaga odpowiedniego kleju do płytek. Warto też zastanowić się, w którym miejscu rozpocząć klejenie i jak układać płytki przy drzwiach, aby efekt ostateczny prezentował się dobrze w każdym miejscu. Przystępując do pracy wybierzmy metodę nakładania kleju i sam klej.

Klej do płytek – jak wybrać?

Klej do płytek można nakładać na kafel, a następnie na suchą ścianę lub odwrotnie albo też nakładać go zarówno na ścianę jak i płytkę (zazwyczaj w przypadku większych płytek). Kleje są dostępne w wielu typach i klasach. Zazwyczaj dobieramy je przede wszystkim ze względu na powierzchnię, którą pokrywamy płytkami. Ważna jest wilgotność podłoża i płytek oraz ich wytrzymałość. Na rynku dostaniemy zarówno cementowe kleje w formie suchych mieszanek lub też gotowe do użycia pasty dyspersyjne. Płytki dekoracyjne możemy przykleić też z użyciem dedykowanego kleju. Taki w ofercie posiada firma JURGA. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom indywidualnych użytkowników – majsterkowiczów, jak i profesjonalistów, którzy chcą optymalizować czas pracy, firma stworzyła gotowy do użycia preparat.

Cegła na ściany? Proszę bardzo!

Klej do płytek dekoracyjnych od JURGA jest bardzo uniwersalny. Z jego pomocą zamocujemy niemal wszystkie rodzaje dekoracyjnych płytek, w tym m.in. gres, płytki z kamienia naturalnego czy klinkieru, a nawet płyty dekoracyjnych ze styropianu i korka. Marzy nam się cegła na ściany? Nie ma problemu – odpowiedni klej poradzi sobie z jej aplikacją. Co więcej, już nie musimy zastanawiać się co na ścianę w kuchni czy łazience w starym domu. Ten klej zastosujemy na podłożach trudnych więc i tam, gdzie znajdują się stare okładziny ścienne czy lamperie z farb olejnych. Oprócz tego klej do płytek dekoracyjnych możemy aplikować na płyty wiórowe, OSB, a także tynki. Produkt nie wymaga specjalnego przygotowania, wystarczy go wymieszać przed użyciem. Osobom, które na co dzień nie zajmują się pracami remontowymi znacznie ułatwi to aplikację płytek, a specjaliści docenią możliwość przyspieszenia pracy, zwłaszcza na dużych powierzchniach. Warto także zwrócić uwagę, że produkt gotowy eliminuje problem pylenia przy rozrabianiu. Sama aplikacja nie różni się wiele od tradycyjnego układania płytek i polega na aplikacji odpowiedniej warstwy kleju za pomocą stalowej pacy.

Płytki dekoracyjne – jak je kleić?

Nie istnieje jedyna słuszna kolejność klejenia płytek dekoracyjnych. Zawsze trzeba sprawdzać poziomicą czy płytki kładziemy równo, z zachowaniem odpowiedniej warstwy kleju. Pomiędzy płytki wstawiamy krzyżyki dystansowe, które wyznaczają miejsce na fugi. Płytki można układać od dołu do góry lub od środka, o ile jesteśmy pewni, że nie będziemy ich docinać. Jeśli powierzchnia nie jest idealnie wymierzona z płytkami, lepiej zacząć od góry, aby mało estetyczne docięcia ukryć pod listwą czy meblami. A jak układać płytki przy drzwiach lub meblach kuchennych? Wymaga to szczególnej precyzji. Określmy linię, która będzie punktem odniesienia podczas układania płytek dekoracyjnych. Te płytki, które będą przy samych drzwiach, będzie trzeba być może dociąć za pomocą specjalnej maszyny, aby rant był gładki i estetyczny. Ułożone płytki delikatnie dociskamy i wyrównujemy. Pamiętajmy też o usunięciu nadmiaru kleju zanim zaschnie, bo wtedy będzie trudny do domycia.

Podsumowując, kładzenie płytek dekoracyjnych, zwłaszcza na ścianach w kuchni, bywa czasochłonne i wymaga sporej precyzji, aby efekt był taki jak oczekujemy. Dlatego warto zainwestować w klej do płytek, który pozwoli przyspieszyć pracę i zastosować go zgodnie z zasadami, aby później nie poprawiać i nie odklejać już zamocowanych płytek.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Prowadzisz intensywny tryb życia? Szukasz stylowych, wygodnych ubrań nie tylko…