Alle podróbki sprzedam !

Sprzedaż przez internet to najszybciej rozwijająca się gałąź handlu. Polska wyróżnia się na tle Europy najszybszym rozwojem e-handlu, ale w porównaniu z krajami „starej” Unii poziom ten jest jeszcze daleki od nasycenia. Dla porównania rynek sprzedaży internetowej w Wielkiej Brytanii jest trzykrotnie większy. Jest to duże pole do rozwoju i według ekspertów należy spodziewać się stabilnego szybkiego wzrostu obrotów w e-handlu. Według raportu Deloitte przygotowanego wraz z serwisem Allegro, Polacy najchętniej kupują w sieci sprzęt domowy, ubrania i obuwie oraz artykuły dla dzieci. Tak szybki rozwój młodej jak na Polskie realia branży, powoduje że nie wszyscy uczestnicy tego rynku potrafią bezproblemowo się w nim odnaleźć. Głównie dotyczy to konsumentów, którzy w całej masie informacji, nie zawsze potrafią zdiagnozować niebezpieczeństwa, które kryją się po e-handlem. Na szczęście stanowiący prawo starają się nadążać nad zmieniającą się rzeczywistością, tworząc przepisy coraz bardzie chroniące kupujących przed nieuczciwymi sprzedającymi. Bezpieczne płatności online czy zagwarantowana możliwość zwrotu, to ważne elementy budzące zaufanie do zakupów internetowych.

Absolutnym liderem polskiego rynku sprzedaży internetowej jest serwis Allegro. Łączy on funkcje wirtualnej galerii handlowej z serwisem aukcyjnym, gdzie uczestnikiem rynku może stać się każdy. Tutaj też na kupujących czyha najwięcej pułapek i rozczarowań. Przyjrzyjmy się działowi, który cieszy się olbrzymią popularnością, a jest to dział odzieżowy. Dzieli się on niejako na dwie części. Pierwsza to sprzedający ubrania nowe, w dużej części firmy. Druga to obrót wtórny, czyli ubrania używane (zawsze mnie zastanawia, czy ubranie nowe ale bez metki, jest wciąż nowe, czy już używane). Tutaj działa wiele firm, ale dużą siłę stanowią indywidualni sprzedający. Sprzedających możemy podzielić na kilka grup. Tych co wyprzedają swoje szafy i pozbywają się nietrafionych zakupów i prezentów. Poszukiwaczy skarbów, którzy wyszukują ciekawe egzemplarze ubrań w tradycyjnych lumpeksach i sprzedają je później na swoich aukcjach. Producentów i dystrybutorów ubrań wszelakich z całego świata i wreszcie sprzedawców końcówek kolekcji.

podróbki

Co grozi kupującym ubrania w serwisie Allegro ? Zdarzają się klasyczne sytuacje z nieuczciwym sprzedającym, który nie wyśle na czas albo wyśle niezgodne z opisem. To było od zawsze i może zdarzyć się wszędzie. Allegro ma jednak tą wadę, że poza wszelką kontrolą kwitnie tam handel podróbkami. Teoretycznie jest to zakazane, ale nikt tego w rzeczywistości nie kontroluje. Największym problemem u dużej liczby kupujących jest brak świadomości bycia oszukiwanym. Wydaje się im, że płacą niską cenę trafiają na okazję nie zdając sobie sprawy, że kupują niską jakość i wspierają przestępczy proceder. Przed świętami głośno było o dużej akcji straży granicznej w Wólce Kosowskiej, gdzie zajęto setki tysięcy sztuk odzieży różnych popularnych marek i aresztowano kilkanaście osób. Wszystko podrobione, wszystko do sprzedaży na bazarach i w serwisach aukcyjnych.

Handlujących podróbkami na Allegro możemy podzielić na tych z premedytacją i pełną świadomością wprowadzających podrobiony towar do sprzedaży oraz nieświadomych swojego procederu. Ci pierwsi robią to na dużą skalę, drudzy jednorazowo lub okazjonalnie. Najczęściej podrabiane marki dostępne w serwisie Allegro to marki sportowe typu Nike, Adidas, itp. oraz marki odzieżowe średniej i wyższej półki takie jak Tommy Hilfiger, Ralph Lauren, Lacoste, Dolce & Gabbana czy Armani. Oczywiście każdy sprzedający zachwala swój towar zapewniając o oryginalności. Rzeczywistość jest jednak brutalna, bo znalezienie naprawdę oryginalnych produktów wcale nie jest takie łatwe. Konsument musi zrozumieć, że ekskluzywne marki mają bogatą historię i latami pracowały na swoją pozycję w świecie mody. Olbrzymią pracę włożyły w wysokie pozycjonowanie cenowe, pracując na akceptację klientów przede wszystkim najwyższą możliwą jakością produktów i materiałów. Nie ma więc możliwości kupienia oryginalnych ubrań w kusząco niskich cenach, tym bardziej jeżeli oferujący sprzedaje je masowo. To powinno być pierwszym sygnałem wzbudzającym czujność. Kupując nawet najlepiej podrobiony produkt rezygnujemy przede wszystkim z jakości gwarantowanej przez markę. Jest to tylko pozorna chwilowa oszczędność, która w dalszej perspektywie nie daje satysfakcji z użytkowania. Po wtóre, przy rosnącej świadomości klientów noszenie podróbek jest po prostu passé.

allepodróbki1

Jak się bronić przed podróbkami i skąd czerpać wiedzę na ich temat ? Serwis aukcyjny eBay w swoich zagranicznych mutacjach publikuje specjalne poradniki pozwalające zwrócić uwagę na pewne charakterystyczne cechy podrabianych produktów. W Polsce coraz prężniej rozwija się serwis Allekicz.pl, który za swój główny cel obrał sobie budowanie świadomości społecznej w obszarze podrabianych produktów. W obrębie serwisu działa prężne forum, gdzie wyspecjalizowani w poszczególnych markach fake hunterzy – łowcy podróbek, doradzą i ocenią wskazany produkt pod kątem oryginalności. Oczywiście najwięcej pytań pochodzi z serwisu Allegro, gdzie proceder handlu nieoryginalnymi produktami jest powszechny. Co ważne, w ramach forum powstała lista nieuczciwych sprzedawców z Allegro, która na dzisiaj składa się z prawie 300 sprzedawców ! Są też inne podmioty zweryfikowane jako sprzedawcy podróbek. To jedyne w polskim internecie miejsce, w którym szybko zorientujesz się, czy sprzedawca od którego chcesz kupić produkt nie chce Cię oszukać. Twórcy Allekicz.pl angażując się coraz mocniej w promowanie świadomości konsumenckiej i wyrażając sprzeciw wobec nieuczciwym sprzedawcom stworzyli program Oryginalny Sprzedawca, który pomaga konsumentom w szybkim zorientowaniu się z jakim sprzedającym ma do czynienia. Każdy kto prowadzi uczciwy i legalny biznes może zgłosić się do programu aby poddać się weryfikacji specjalistów. Po pozytywnym audycie można otrzymać specjalny certyfikat, który może być doskonałym narzędziem wspierającym sprzedaż. Jest to inicjatywa doskonale wpisująca się w zapotrzebowanie klientów na rzetelną informację, która przede wszystkim chroni kupujących i uświadamia zagrożenia wynikające z zakupów z niepewnych źródeł.

Ubieraj się w jakość. Nie daj się okradać.

Fashioncode.pl

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
To teraz czas wypróbować nasze rady w praktyce i przetestować…