Atrakcje Karpacza – w przerwie od górskich wędrówek

Karpacz zimą

Karpacz to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Karkonoszach. Niezależnie od tego, czy planujesz wyjazd na narty, czy też wypoczynek na górskich szlakach, z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie.

Z tekstu dowiesz się:

 • gdzie warto udać się na narty w okolicach Karpacza,
 • co warto zobaczyć w samym Karpaczu,
 • gdzie warto zarezerwować noclegi.

Karpacz leży u podnóży Śnieżki. Przez cały rok przyciąga miłośników aktywnego wypoczynku – niezależnie od pory roku hotele i apartamenty Karpacz pękają w szwach. Latem przyjeżdżają tu przede wszystkim miłośnicy pieszych wędrówek – w Karpaczu swój początek ma bowiem kilka dobrze przygotowanych szlaków prowadzących w Karkonosze. Zimą miejscowość przemienia się natomiast w raj dla narciarzy.

Wyjazd na narty – gdzie jeździć w Karpaczu?

W Karpaczu i okolicach funkcjonuje kilkanaście ośrodków narciarskich, m.in.:

 • Kompleks Narciarski „Kopa” – obejmuje północne zbocza Kopy i teren polany Złotówka. Funkcjonuje tu aż 8 tras narciarskich, kolej krzesełkowa Zbyszek, kolej krzesełkowa Liczykrupa czy wyciągi talerzykowe i orczykowe.
 • Stacja Narciarska „Biały Jar” – na terenie kompleksu można skorzystać z 3 tras o różnym poziomie trudności. To doskonałe miejsce, by nauczyć się jazdy na nartach – sprzyjają temu łagodne, szerokie stoki oraz kompleksowa oferta centrum szkoleniowego. Stacja znajduje się w rejonie potoku Łomnica.
 • Stok Kolorowa – wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że znajduje się ono w samym sercu Karpacza. Działają tu 2 wyciągi: Doppelmayer – odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych narciarzy – oraz Babylift przeznaczony dla tych, którzy stawiają na nartach swoje pierwsze kroki.
 • Centrum aktywnej rekreacji pod Śnieżką – to idealne miejsce do nauki jazdy na nartach. Można tu również uprawiać snowtubing, czyli jazdę w pontonach po śniegu. Ta atrakcja na pewno spodoba się najmłodszym!

Co warto zobaczyć w Karpaczu?

W chwili odpoczynku od kolejnych górskich przygód warto zapoznać się też z innymi atrakcjami Karpacza. Są to m.in.:

 1. Świątynia Wang – drewniany kościółek położony w Karpaczu Górnym, który jest uważany za największą atrakcję miasta. Został zbudowany w XII wieku w norweskiej miejscowości Vang. Wzniesiono go z sosny norweskiej nasyconej żywicą bez użycia ani jednego gwoździa. W Karkonosze została ona przeniesiona w XIX stuleciu.
 2. Muzeum Zabawek – muzeum znajduje się w budynku dawnego dworca kolejowego. Gromadzi lalki i zabawki z całego świata – można tu obecnie podziwiać około 2000 przedmiotów. Podstawę ekspozycji stanowi prywatny zbiór Henryka Tomaszewskiego – twórcy Pantomimy Wrocławskiej.
 3. Karkonoskie Tajemnice – to podziemna multimedialna ekspozycja przedstawiająca legendy Karkonoszy. Wiele miejsca zajmuje tu postać Ducha Gór – w końcu muzeum powstało w miejscu odkrycia wiekowego kostura Ducha Gór. Karkonoskie Tajemnice zostały wyróżnione w konkursie„7 Nowych Cudów Polski” zorganizowanym przez „National Geographic”.
 4. Zapora na Łomnicy – zapora na Łomnicy powstała w latach 1910-1915 po katastrofalnej powodzi, która miała miejsce kilka lat wcześniej. Korona zapory ma długość 105 m i jest udostępniona dla ruchu pieszego.
 5. Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO – ekspozycja składa się z 9 sal tematycznych ulokowanych na 2 kondygnacjach. Obejmuje różne serie Lego, takie jak Star Wars, City, Technic, Miners czy Atlantis, oraz wiele autorskich budowli. Co ciekawe, w muzeum można nie tylko oglądać konstrukcje, lecz także uruchomić pociąg czy sterować maszyną z klocków.
 6. Muzeum Sportu i Turystyki – placówka gromadzi eksponaty związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody w Karkonoszach. Znajdują się tu liczne medale i inne nagrody, plakaty, stroje, sprzęty sportowe, sztandary czy fotografie.
 7. Anomalia grawitacyjna – nietypowe zjawisko jest obserwowane na ul. Strażackiej i polega na… przemieszczaniu się przedmiotów i cieczy pod górę. To prawdopodobnie przykład złudzenia optycznego (tzw. magicznej górki).

Karpacz – baza noclegowa

Karpacz ma bardzo dobrze rozbudowaną bazę noclegową i restauracyjną. Nocleg można wykupić tu zarówno w luksusowym hotelu, jak i skromnym pensjonacie. Swobodę i prywatność zapewnią również klimatyczne apartamenty w górach. Strudzeni wędrowcy znajdą wytchnienie również w jednym z zabytkowych schronisk – w schronisku Strzecha Akademicka czy znajdującym się nad Małym Stawem schronisku Samotnia.

Urokliwy Karpacz i jego okolice już na Ciebie czekają. Sprawdź najlepsze noclegi w Karpaczu oferowane przez Sun & Snow i już teraz zaplanuj swój wyjazd dokładnie tak, jak lubisz!

Materiał partnera

Share