Basen ogrodowy -Musisz to mieć!

Gdy za oknem robi się już ciepło, a dni są coraz dłuższe chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Szczególnie w upalne dni, lubimy chłodzić się wodą – najlepiej leżeć i odpoczywać w basenie. Masz basen ogrodowy ?

Na pewno marzysz o prywatnym basenie! Posiadanie swojego, prywatnego basenu niesie za sobą wiele korzyści.  Masz go pod nosem, możesz korzystać z niego kiedy tylko chcesz, a co najlepsze Ty i rodzina macie rewelacyjną frajdę. Tutaj jednak pojawia się pytanie: Jaki basen ogrodowy najlepiej wybrać?

W artykule, postaramy się w krótki i jasny sposób podpowiedzieć, jaki basen spełni wszystkie Twoje oczekiwania i na co najlepiej zwrócić uwagę.

Rodzaje basenów ogrodowych

Na rynku dostępne są baseny:  dmuchane, rozporowe, stelażowe i poliestrowe. Każdy z nich jest inny, różnią się przede wszystkim przeznaczeniem i funkcjonalnością. O to ich krótka charakterystyka.

Basen dmuchany

To jedne z najpopularniejszych rodzajów basenów. To idealny basen dla dzieci  – dmuchany, nie jest duży i nie trzeba znaleźć konkretnego miejsca na jego położenie.  Wystarczy kawałek trawnika. Zaletą jest różnorodność kształtów mogą przypominać różne zwierzęta czy mieć kształt figur geometrycznych.  Idealnie sprawdza się dla małych dzieci (zawsze pod opieką dorosłych). Niestety, nie jest przeznaczony do pływania.

Baseny rozporowe

Wykonane z miękkiego materiału, nieco większe od tych dmuchanych. Idealnie sprawdza się dla rodzin z dziećmi.  Nie wymaga prac budowlanych, jego montaż jest bardzo prosty i można wykonać go samodzielnie. W takim basenie można się jedynie schłodzić i posiedzieć, nie nadaje się jednak do pływania.

Baseny stelażowe

Są większe od pozostałych i stabilniejsze. Materiał jest za to sztywniejszy, dlatego nie zaleca się go dla rodzin z małymi dziećmi. Idealnie sprawdza się do ochłodzenia,  jednak nie nadają się do swobodnego pływania.

Baseny poliestrowe

To basen z prawdziwego zdarzenia. Najnowocześniejsze, wygodne i co najważniejsze bezpieczne baseny ogrodowe.  Taki basen poliestrowy charakteryzuje się stabilną i wytrzymałą konstrukcją, bardzo dużą powierzchnią do swobodnego pływania.  Basen może mieć różny kształt i co najważniejsze idealnie sprawdza się dla dorosłych jak i dzieci. Taki basen wymaga prac budowlanych, jednak jego długowieczność jest naprawdę kusząca.

Jak wybrać miejsce na basen ogrodowy?

Baseny przydomowe muszą mieć odpowiednie miejsce, nie mogą być one przypadkowe i powinny uwzględniać wszystkie oczekiwania użytkowników.

Czy wiesz, na co najlepiej zwrócić uwagę podczas wybierania miejsca na basen?

  • Stabilne podłoże – jeśli decydujesz się na rozkładany basen, sprawdź podłoże. Najlepiej, aby była to ziemia bez kamieni i patyków (które mogą uszkodzić dno basenu). Zwróć też uwagę na niski poziom wód gruntowych, podczas budowy basenu.
  • Drzewa – każdy basen powinien być jak najdalej od drzew, dzięki temu zachowasz czystość wody (unikniesz liści, gałęzi itp w wodzie). Do tego podczas budowy basenu korzenie drzew, mogą spowolnić lub utrudnić prace budowlane.
  • Nasłonecznienie – nasłonecznione miejsca idealnie sprawdzają się na miejsce na basen. W cieniu woda się szybko nie nagrzeje.
  • Instalacje elektryczne – to jest już oczywiste
  • Miejsce – basen powinien być jak najbliżej domu, do tego powinien ładnie i odpowiednio komponować się z otoczeniem.

Zalet posiadania stałego basenu ogrodowego jest naprawdę dużo, szczególnie wygoda i nowoczesność. Mając własny wybudowany basen nie marnujesz czasu na jego rozkładanie i składanie. Możesz organizować imprezy, zapraszać znajomych i rodzinę. Jest to także fantastyczne miejsce do wspólnej zabawy i spędzania czasu z dziećmi. Możecie organizować zawody pływackie,  grać w piłkę albo pobawić się w piratów.

basen2

Jeśli już podjąłeś decyzję o budowie basenu musisz przygotować teren. Możesz zrobić to samodzielnie lub z pomocą fachowców. Następnie należy dokonać wszystkich ważnych pomiarów.  Pamiętaj, że jeśli basen przekroczy 30m2 należy zgłosić zamiar budowy. Do dokumentu należy załączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością oraz projekt budowlany. Pamiętaj też o bezpieczeństwie wokół basenu, zabezpiecz wejście do basenu i nie zostawiaj dzieci samych bez opieki.

Decyzja na pewno nie należy do najprostszych. Najlepiej dokładnie przeanalizować za i przeciw i skontaktować się z doradcą. Eksperci posiadają szeroki zakres wiedzy i mogą nam podpowiedzieć, doradzić i zwrócić uwagę na szczegóły o których nie mięliśmy wcześniej pojęcia.

To na który basen się zdecydujesz?

Artykuł przygotowany we współpracy z www.basenyogrodowe24.pl

Share