Bawełna czy syntetyk? Argumenty za i przeciw.

Nie każdy wie, że dla naszego organizmu duże znaczenie ma to, z czego zrobione są ubrania, które nosimy. Substancje, które zawarte są w tkaninach z łatwością przedostają się przez skórę i mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Chcąc uchronić się przed szkodliwym działaniem chemikaliów i innych związków w nich zawartych wybierajmy naturalne tkaniny. Wielu z nas kuszą atrakcyjne ceny syntetycznych ubrań. Jednak czy warto ryzykować? Bawełna czy syntetyk ?

Tkaniny bawełniane są zdrowe, bo są naturalne

Podstawą jest to, że ubrania uszyte z naturalnych tkanin są bezpieczne dla naszego organizmu. Mogą je nosić nawet małe dzieci. Włókna pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego (tj. wełna, bawełna, jedwab, bambus) są lekkie i przepuszczają powietrze. Dzięki temu skóra oddycha i nie podrażnia się. Tego typu tkaniny nie mają szkodliwego wpływu na środowisko, są w pełni ekologiczne. Dodatkowo znacznie dłużej nadają się do noszenia niż syntetyki, które szybko tracą swój fason. Kupując ubrania certyfikowane (o wysokiej jakości) mamy pewność, że użyte przy ich produkcji środki np. barwniki również są bezpieczne.

Tkaniny naturalne, co za nimi przemawia?

Argumentem przemawiającym za tkaninami naturalnymi jest zapewne to, że w 100 procentach pochodzą z surowców naturalnych. Zatem nasze ciało może czuć się w nich swobodnie. Czasem zdarza się, że np. wełniane sweterki gryzą i drapią, ale jest to związane tylko i wyłącznie z ich strukturą. Nadal przepuszczają powietrze i są bezpieczne. Do tkanin naturalnych zaliczamy: len, jedwab, włókna konopi, bambus, wełnę i bawełnę. Uszyte z nich ubrania są delikatne i miękkie w dotyku. Na długo zachowują swój pierwotny wygląd. Niestety jednak wolno schną i bardzo się gniotą.

Czym się różni tkanina określana mianem syntetycznej od tej uznawanej za sztuczną?

Sztuczne materiały, to te, które powstają podczas sztuczyn procesów tworzenia. Jednakże są w nich wykorzystywane związki naturalne, występujące w środowisku tj. np. celuloza. Do materiałów sztucznych zaliczamy wiskozę, która imituje materiał naturalny. Jej zaletą jest niska cena.

Zaś materiały syntetyczne są w pełni produkowane z związków nienaturalnych (z nylonu lub z akrylu). Proces produkcji tego typu tkanin jest bardzo zbliżony do produkcji plastikowych butelek i reklamówek. Tak też, jeśli ubierzemy się w coś, co w swoim składzie ma tylko syntetyczne włókna, to będziemy mieć złudne wrażenie ciepła. Takie tkaniny nie przepuszczają powietrza, więc nasze ciało nie oddycha, a co za tym idzie poci się i podrażnia. Na pewno zaletą syntetyków jest krótki okres schnięcia. Zaś wadą konieczność częstego prania i szybka utrata fasonu. Zatem bardzo mało jest argumentów przemawiających za noszeniem tkanin syntetycznych. Na pewno nie nadają się one dla maluchów, gdyż mogą uczulać i szybko podrażniają delikatną skórę. Dobrze jest unikać ich również w garderobie bieliźnianej tj. majtki, piżamy, pościel. Nasze ciało potrzebuje odpoczynku, a syntetyki tego nie gwarantują.

Źródło: CottonBee.pl

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Brand BHLDN zyskał swoją popularność ze względu na swój delikatny…