Biżuteria srebrna – jak o nią dbać i jak ją przechowywać?

srebrna biżuteria

Srebrna biżuteria cieszy się uznaniem wielu pań – jest bardziej uniwersalna i mniej zobowiązująca niż złote ozdoby, klasyczna i minimalistyczna. By jednak Twoje ulubione dodatki pełniły swoją rolę jak najdłużej, wymagają odpowiedniego przechowywania oraz pielęgnacji. Przygotowaliśmy kilka porad.

Jak przechowywać srebrną biżuterię?

By biżuteria srebrna prezentowała się nienagannie i pięknie, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Jedną z kluczowych zasad jest nie tylko jej pielęgnacja, ale także przechowywanie. Jeśli ot tak wrzucasz ją do szuflady, prawdopodobnie ozdoby będą splątane i porysowane.

Najlepszym pomysłem jest segregowanie poszczególnych rodzajów ozdób i ich separowanie. Biżuteria srebrna musi być starannie odgradzana od siebie. Złe przechowywanie to pierwszy krok do tego, by ją uszkodzić, zarysować, odjąć jej walorów estetycznych, których może już nie przywrócić nawet specjalista.

Każdy element biżuterii staraj się przechowywać osobno, w innych pudełeczkach albo woreczkach strunowych czy też w osobnych przegródkach w szkatule. Z kolei bransoletki, łańcuszki czy naszyjniki możesz powiesić na dedykowanych im wieszakach.

Przed czym chronić ozdoby ze srebra?

Biżuteria srebrna powinna być przechowywana daleko od wilgoci i światła dziennego. Nie lubi także detergentów i substancji chemicznych. Trzeba zatem pamiętać, aby ją zdejmować przed kąpielą, sprzątaniem czy zmywaniem.

Nie trzymaj jej zatem przy kaloryferze albo w łazience, gdyż w takich warunkach proces utleniania zachodzi szybciej, co szkodzi jej jakości i wyglądowi. Wkrótce zauważysz prawdopodobnie nalot albo żółte plamy na swoich ulubionych ozdobach.

Biżuteria srebrna – skuteczna pielęgnacja

Z kolei proces ciemnienia srebra jest naturalny i powszechny. Winne są związki siarki, które tworzą na jej powierzchni warstwę czarnego siarczku srebra. Ten nieestetyczny nalot można jednak szybko wyczyścić – im szybciej to zrobimy od momentu zauważenia zmian, tym lepiej.

Ozdoby bez kamieni szlachetnych można myć letnią wodą połączoną z płynem do mycia naczyń (sprawdź skład – ważne, by nie zawierał kwasku cytrynowego). Wypłucz biżuterię w takiej mieszaninie, a następnie delikatnie wyczyść je szczoteczką do zębów i osusz papierowym ręcznikiem kuchennym.

Inne sposoby to użycie pasty do zębów (nie może to być jednak pasa wybielająca) i miękkiej szczoteczki albo specjalnej szmatki lub gąbki do czyszczenia srebra. Można też wybrać się do profesjonalisty, a doświadczony jubiler wyczyści Twoją biżuterię dokładnie i bezpiecznie.

Artykuł sponsorowany

#kapitalnebabki
Share