Blaski i cienie leasingu – co warto wiedzieć zanim podejmiesz decyzję?

To znaczy, trzeba tu wskazać na bardzo konkretne czynniki, które będą przemawiały zdecydowanie za skorzystaniem z takiego rozwiązania.

Na pewno trzeba tutaj powiedzieć o bardzo konkretnym czynniku w postaci finansowania środków trwałych, bo mamy przecież opcje korzystania z narzędzi nastawionych na rozwój biznesu. A nie jest wcale potrzebny duży własny kapitał. To często stanowi ograniczenie, dlatego firmy coraz częściej wybierają leasing właśnie.

Naprawdę warto potraktować ten temat z uwagą, niezależnie od branży, w której działa firma. Może się niejednokrotnie okazać, że będziemy się w stanie zdecydowanie konkretnie zadziałać, tylko poprzez dobry wybór leasingu. Co za tym idzie, sprawa jest o tyle ważna, że nie można jej absolutnie zbagatelizować. Trzeba natomiast zawsze dokładnie przemyśleć kwestię wyboru leasingu, aby było to faktycznie korzystne posunięcie dla naszej firmy.

Co jest na plus?

Bez cienia wątpliwości w kategoriach zalety trzeba powiedzieć, że w kontekście funkcjonowania sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jest to naprawdę doskonała opcja na pozyskiwanie aktywów. A koszta, i tak są relatywnie mniejsze od tych, które musielibyśmy z własnej kieszeni przeznaczyć na różne cele. Na przykład zakup samochodu, innego pojazdu czy doinwestowanie biura w sprzęt komputerowy. To oczywiste, że trzeba będzie się konkretnie przyjrzeć tutaj faktowi, że mamy do czynienia z bardziej konkretnie i elastycznie zorganizowanym finansowanie, .przede wszystkim będziemy tu mieli relatywnie krótszy czas sprawdzania kredytowej zdolności. Fakt, że nie będziemy zamrażać sporej kwoty, tylko regulować zobowiązanie w postaci raty leasingowej.

Co to daje?

Na pewno mamy większe szanse na rozwinięcie firmy, doinwestowanie w różne aspekty ważne z punktu widzenia prowadzenia oraz rozwijania działalności. Na pewno też trzeba tutaj sobie konkretnie powiedzieć o tym, że mamy lepszą kontrolę nad zarządzaniem kapitałem obrotowym, bo można wówczas swobodnie reinwestować go w rozwojowe działania na rzecz przedsiębiorstwa właśnie.

Na co trzeba uważać?

Na pewno trzeba się liczyć z tym, że gdy decydujemy się na leasing, tak naprawdę właścicielami sprzętów możemy stać się dopiero wówczas, gdy zostaną spłacone wszystkie raty oraz opłata końcowa. Czasem zdarzą się sytuacje finansowe,które będą przekładały się na zachwianie naszej równowagi. Tym samym, może nawet w skrajnych okolicznościach dojść do tego, że stracimy przedmiot leasingu. Trzeba na to bardzo uważać, jednocześnie też nie powinniśmy się nastawiać od razu na takie najczarniejsze scenariusze. Trzeba działać tak, żeby leasing rzeczywiście stanowił coś na kształt motoru napędowego w rozwoju przedsiębiorstwa. Tak trzeba to traktować, bo wówczas będziemy mieli najlepsze efekty.

Autor artykułu: Joanna Dąbrowska
Piszę o sprawach dotyczących rozwoju firm. Artykuły powstają we współpracy z firmą FajnyLeasing.pl.
Share