Chanel no. 5 – historia najsłynniejszych perfum na świecie

Był to ulubiony zapach Marilyn Monroe i Jackie Kennedy. W reklamach i na bilbordach niewielki, prostokątny flakonik pieściły w dłoniach m.in. Catherine Deneuve, Nicole Kidman czy Audrey Tautou – kultowe perfumy Chanel np. 5 powstały prawie sto lat temu i od tego czasu wciąż podbijają serca kobiet na całym świecie. Kompozycja zapachowa, na którą składa się ponad 80 składników doczekała się nawet swojej biografii.

Gabrielle „Coco” Chanel, francuska projektantka mody podbiła i zrewolucjonizowała świat damskiej garderoby. Jej klasyczne, proste czarno-białe stroje do dziś uznawane są za synonim elegancki i dobrego stylu. Francuzka miała „nosa” nie tylko do pięknych strojów, a także do zapachów – to właśnie na jej polecenie zostały skomponowane najsłynniejsze perfumy na świecie – Chanel no.5.

W cieniu Coco

Wprawdzie popularnie to właśnie Gabrielle Chanel przypisuje się autorstwo słynnych perfum, jednak prawda jest inna. Kompozycję stworzył w 1921 roku emigrant Ernest Beaux. Na polecenie Coco przygotował on 5 propozycji perfum, a jedna z nich miała trafić do sprzedaży, jako produkt domu mody Chanel. Gabrielle wybrała ostatnią z przedstawionych, czyli piątą. To właśnie dlatego słynne perfumy zostały opatrzone enigmatyczną nazwą no.5, która doskonale wpisywała się w oszczędną estetykę, typową dla projektów Chanel
chanel-no-5-historia-najslynniejszych-perfum-na-swiecie-1

Prezent doskonały

W dzisiejszych czasach wiele kobiet marzy, aby pewnego dnia dostać w prezencie elegancki flakonik perfum no.5. Co ciekawe Coco Chanel pierwsze sto buteleczek rozdała właśnie w prezencie swoim najlepszym klientkom. Do sprzedaży perfumy trafiły dopiero rok później. Przez ten czas Gabrielle uważnie słuchała opinii pierwszych szczęśliwych posiadaczek, aby przekonać się, że zapach jest naprawdę idealny.

Sekretne składniki

Na kompozycję zapachową no.5 składa się ponad 80 składników. Bazę zapachu stworzono w oparciu o wetywerię, wanilię, ambrę oraz drzewo sandałowe. Natomiast nuta serca składa się z róży, lilii i specjalnej odmiany jaśminu. Z kolei nuta głowy to cytryna, nerola, bergamotka oraz aldehydy. Jeśli ciekawi cię, czym są poszczególne nuty i akordy zapachowe, zajrzyj do artykułu https://blog.tagomago.pl/nuty-akordy-i-kompozycje-zapachowe-perfum-wszystko-co-musisz-wiedziec-czesc-i/

chanel-no-5-historia-najslynniejszych-perfum-na-swiecie-3

Elegancka butelka

Zapach Chanel no.5 na przestrzeni lat ulegał niewielkim modyfikacjom, jednak czyniono to tylko po to, aby zwiększyć jego trwałość. Przywiązanie do tradycji widoczne jest również w wyglądzie buteleczki, w której perfumy są sprzedawane. Od czasów Coco flakonik mniej więcej co 20 lat ulegał drobnym modyfikacjom, aby jego projekt był adekwatny do współczesnych czasów. Niemniej jednak wciąż jest to minimalistyczna i elegancka buteleczka, którą z łatwością rozpoznają kobiety na całym świecie.

Perfumy będące synonimem dobrego smaku cieszyły się od zawsze popularnością wśród najsłynniejszych kobiet tego świata. Wielka gwiazda kina Marilyn Monroe powiedziała w jednym z wywiadów, że sypia jedynie w no.5. Miłość do eleganckiej kompozycji deklarowała także Jackie Kennedy, a w reklamach promujących flakonik perfum mogliśmy oglądać m.in. Nicole Kidman czy Scarlet Johansson. Mówi się, że fanem tego zapachu był nawet sam Marlon Brando.

Materiały firmowe

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Do jakich domów pasują? Kiedy lepszym wyborem są kolory jasne,…