Co warto wiedzieć o cukrzycy?

Co warto wiedzieć o cukrzycy

Cukrzyca to jedna z powszechnych chorób na tle metabolicznym, która może dotyczyć nawet 2,5 miliona Polaków. Polega na wzroście glukozy we krwi, co skutkuje uszkodzeniami narządów i tkanek. Niestety mimo częstego występowania, nadal niewiele wiadomo o tym schorzeniu i nie ma możliwości całkowitego wyleczenia. Bardzo ważne jest jednak stosowanie odpowiedniej terapii opartej na diecie i regularnych badaniach, aby zapobiec poważnym dolegliwościom.

Coraz więcej osób, w tym również nastolatków i dzieci zapada na cukrzycę, zaliczaną do chorób cywilizacyjnych. Choć nie wiadomo, co konkretnie ją wywołuje, to poza uwarunkowaniami genetycznymi z pewnością wpływ ma niezdrowy styl życia. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów koniecznie trzeba rozpocząć odpowiednie leczenie, gdyż nieleczona cukrzyca prowadzi do bardzo poważnych dolegliwości. Przedstawiamy najważniejsze informacje o tym schorzeniu!

Jakie są objawy cukrzycy i kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy jest nieprawidłowa glikemia. W zależności od typu choroby może polegać na zbyt wysokim lub zbyt niskim poziomie cukru we krwi. W obu przypadkach stan ten może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego bardzo istotna jest szybka diagnoza i wprowadzenie prawidłowego leczenia. Jak się okazuje, cukrzyca to łatwe do wykrycia schorzenie. Wystarczy wykonać kilka badań, a następnie skonsultować je z doświadczonym specjalistą.

Jeśli w organizmie dochodzi do wahań cukru, bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Choć leczeniem cukrzycy zajmuje się głównie diabetolog, to niewykluczone, że potrzebna będzie również pomoc kardiologa, neurologa, nefrologa czy okulisty. Zazwyczaj ma to miejsce, kiedy występują powikłania. Cukrzyca przez dłuższy czas może przebiegać bez żadnych objawów. Mimo tego już wtedy powoduje spustoszenie w organizmie. W takim przypadku konieczna będzie odpowiednia dieta, zmiana stylu życia i częste badania glukometrem. Źródło: https://wylecz.to/cukrzyca/.

Na czym polega leczenie cukrzycy?

Metody leczenia cukrzycy w każdym wypadku powinny być dostosowane do indywidualnych  potrzeb. Z tego względu bardzo istotne jest skorzystanie z pomocy lekarza, który dobierze odpowiedni lek wraz z dawką. Najważniejszą rolę odgrywa jednak odpowiednio zbilansowana dieta i zdrowy styl życia. Przede wszystkim należy ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów i zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie, co pozwoli też uniknąć otyłości.

Do najważniejszych zadań podczas terapii na cukrzycę zalicza się normowanie poziomu cukru we krwi i zapobieganie powikłaniom. W przypadku choroby typu 1 stosowana jest insulina. W takim przypadku należy wielokrotnie mierzyć poziom cukru każdego dnia i regularnie przyjmować ten hormon. Z kolei w leczeniu cukrzycy typu 2 zaleca się metmorfinę, która zwiększa insulinoodporność. W obu przypadkach należy włączyć odpowiednią dietę i zadbać o ruch.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

komentarze