Czy bikini istnieje już od 1946 roku? – Historia bikini

historia bikini

Popularne stroje kąpielowe, które możemy kupić w sklepach, wydają się z biegiem lat tylko nieznacznie zmieniać. Prawda jest taka, że przeszły swoistą rewolucję, która coraz bardziej zmniejszała ilość materiału potrzebną do ich produkcji. Czy wiecie jak absurdalnie wyglądały stroje w zeszłym stuleciu? Co działo się wcześniej? Czy kobiety po prostu nie korzystały z basenów i kąpielisk? Jaka jest historia bikini?

W artykule zajmiemy się modą plażową kobiet, która przeszła o wiele bardziej dynamiczny rozwój niż moda męska. Mężczyźni w ubiegłych stuleciach pływali po prostu nago, jednak gdy z kąpielisk zaczęły korzystać kobiety, musieli coś na siebie narzucić. Aktualnie ponownie oglądamy obcisłe męskie slipy, które nie pozostawiają wiele do wyobrażenia, jednak w przeciwieństwie do odległych stuleci, nikogo już nie peszą.

Dawno, dawno temu historia bikini

Historia strojów kąpielowych zaczyna się już w starożytnej Grecji, w której zarówno kobiety jak i mężczyźni korzystali z wielu uzdrowisk i kąpielisk. Nie wiemy zbyt wiele o ówczesnym stroju kąpielowym, jednak wiadomym jest, że kobiety zakrywały kawałkami materiału swoje części intymne.

Od Grecji następuje wielki skok do średniowiecza, gdzie w XIV-XV wieku coraz modniejsze stawały się uzdrowiska, z których jednak częściej korzystali mężczyźni. Kobiety musząc pokazać się innym w stroju kąpielowym zakładały długie kitle, które miały zasłaniać całe ciało.

W XVII wieku panowała już swoista moda na uzdrowiska, z których korzystano typowo w celach zdrowotnych. Ówczesny strój kąpielowy to długa koszula, która była wykonana z materiału nieprzylegającego do ciała. Niekiedy obciążano ją u dołu, aby nie podwijała się w trakcie kąpieli. Popularność uzdrowisk rosła przez cały czas, jednak moda damska pozostawała niezmienna – rozdzielono tylko kąpieliska na strefy, z których korzystały kobiety i mężczyźni. Brzmi absurdalnie, jednak były to zupełnie inne czasy.

Wakacje nad morzem

W połowie XIX wieku popularne stało się wypoczywanie nad morzem w celach typowo rekreacyjnych. W latach 40 wprowadzono pantalony i skracaną suknię z rękawami, która była odcinana w pasie. Na stopy zakładano specjalne obuwie wiązane wokół łydki, by trzymało się stopy w czasie kąpieli. Stroje wykonywano z flaneli lub serży, gdyż nie znany był jeszcze poliester ani lateks. Na głowie noszono czepki, turbany lub kapelusze. Uzupełnieniem kobiecego stroju plażowego był płaszcz kąpielowy.

Historia bikini wg www.lavel.pl
Historia bikini wg www.lavel.pl

Z biegiem lat stroje stawały się coraz bardziej skąpe, choć daleko im do znanego nam współcześnie znaczenia tego słowa. Pojawiał się dekolt, spódnica stawała się coraz krótsza i pojawił się trend na to, że niektóre stroje były projektowane typowo do spacerów po plaży. Zamoczenie takiego stroju groziło jego zupełnym zniszczeniem!

Share