Czym tak właściwie jest marketing lojalnościowy?

karty lojalnościowe

Programy lojalnościowe są jednym z elementów marketingu, których celem jest zbudowanie trwałej relacji z klientem. Współcześnie bardzo trudno o wierność marce ze strony konsumenta. Szeroki wybór ofert sprawia, że wystarczy jedna, drobna niedogodność, by klient skorzystał z propozycji konkurencji. Zastosowanie zasad marketingu lojalnościowego może być niezwykle skuteczne w rozwoju firmy, pozyskiwaniu nowych klientów i zatrzymywaniu tych, którzy choć raz skorzystali z usług lub produktów.

Od czego zacząć? Narzędzia, które wykorzystuje marketing lojalnościowy

Program lojalnościowy może mieć różne formy. Jego celem jest zapewnienie konsumentowi atrakcyjnej nagrody za wierność marce, czyli albo robienie zakupów albo korzystanie z usług. Do „kontrolowania” lojalności klienta wykorzystuje się różne narzędzia. Najczęściej są to:

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, jednak sama idea jest jak najbardziej korzystna i przede wszystkim skuteczna. Istotne jest jednak, by propozycja nagrody była adekwatna do włożonych przez konsumenta starań. Żaden z klientów nie zrobi zakupów na łączną kwotę kilku tysięcy złotych, by otrzymać książkę lub kubek.

Karty lojalnościowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem

Wśród wszystkich dostępnych narzędzi wykorzystywanych przez marketing lojalnościowy to właśnie karty zdobyły największą popularność i są najchętniej wykorzystywane przez konsumentów. Choć bardziej innowacyjne są specjalne aplikacje, przy pomocy których możliwe jest korzystanie z promocji i zbieranie punktów, to karty lojalnościowe są uniwersalne dla każdej kategorii wiekowej klientów. Aplikacje idą z duchem czasu, jednak nie biorą pod uwagę starszego pokolenia, które w większości nie korzysta z nowoczesnych smartfonów.

Marketing lojalnościowy dla każdego biznesu

Najczęściej ten rodzaj marketingu wykorzystywany jest w marketach i sieciówkach, choć coraz częściej znajduje zastosowanie w branży usługowej. Z programów lojalnościowych korzystają także salony kosmetyczne i fryzjerskie, a nawet solaria.

Materiał Partnera

Share