Czysty i ekologiczny dom dzięki naturalnym produktom do sprzątania

Dbasz o to, co jesz i troszczysz się o wybór najlepszych kosmetyków, którymi pielęgnujesz skórę? Dlaczego więc do sprzątania domu używasz agresywnej chemii gospodarczej? Przekonaj się, dlaczego warto stosować ekologiczne środki czyszczące.

Wiele osób obawia się, że produkty ekologiczne do domu okażą się mniej skuteczne od ich „tradycyjnych” odpowiedników. A jak wygląda rzeczywistość? Czym charakteryzują się produkty naturalne do sprzątania?

Czym są ekologiczne środki czystości?

Na początku warto wyjaśnić, czym w ogóle są ekologiczne produkty do domu. To środki czystości o bezpiecznych dla zdrowia i środowiska naturalnego składach. Artykuły tego rodzaju nie zawierają substancji chemicznych i mocnych, sztucznych konserwantów, które są powszechne w tradycyjnych środkach czyszczących. Nie znajdziesz w ich składnie amoniaku, fosforanów, środków pianotwórczych TEA, DEA i MEA, fenoli, triklosanu oraz innych tego typu składników. Produkty eko opierają się przede wszystkim na naturalnych, zazwyczaj roślinnych składnikach. Przyjemnie pachną naturalnymi olejkami eterycznymi, takimi jak cytryna czy lawenda.

Dlaczego warto stosować ekologiczne środki czystości?

Korzystanie na co dzień z naturalnych środków czyszczących ma wiele zalet. Przede wszystkim produkty te mają składy oparte na bezpiecznych dla zdrowia i środowiska naturalnego surowcach. Nie zawierają surowców pochodzenia petrochemicznego, silnych konserwantów, toksycznych substancji zapachowych, wybielaczy optycznych, formaldehydu czy enzymów, które działają drażniąco i uczulająco na skórę. Nie zawierają surowców pochodzących z martwych zwierząt. Towary te mają naturalne, przyjemne zapachy. Są łagodne nawet dla bardzo wrażliwej skóry, przez co są bezpieczne dla alergików. Nie powodują takich dolegliwości jak łzawienie oczu, duszności, szczypanie w gardle, które są powszechne w przypadku silnie chemicznych, agresywnych produktów do czyszczenia. Artykuły te są również przyjazne dla środowiska i biodegradowalne. Często występują w szklanych albo papierowych opakowaniach, spełniających wymagania idei zero waste. Co istotne, są również bardzo skuteczne w działaniu.

Na co zwrócić uwagę, kupując eko środki do czyszczenia?

Naturalne środki do czyszczenia zyskują coraz większą popularność wśród konsumentów. W sklepach internetowych lub na półkach sklepów stacjonarnych możesz znaleźć coraz większą gamę eko środków myjących. Pamiętaj jednak, że wielu producentów chcących podpiąć się pod popularny trend ekologiczny, może dostarczać towary tylko udające naturalne środki czystości. Niech więc nie zmylą Cię imitujące znane certyfikaty zielone koniczyny, listki lub inne obrazki umieszczane na opakowaniach. Prawdziwe produkty ekologiczne są wyraźnie oznaczone znanymi i jednoznacznie określonymi symbolami Ecolabel, ECOCERT, BDIH, ICEA albo Astma Allergi.

Zawsze czytaj składy. Co do zasady, zazwyczaj w przypadku środków do czyszczenia im krótszy skład, tym bardziej naturalny, a tym samym lepszy. Sprawdź też, w jakim opakowaniu znajduje się produkt. Najlepiej, aby opakowanie nadawało się do recyklingu. W sklepach internetowych, jak na przykład natura-organika.pl lub na półkach sklepów stacjonarnych.

Stosujesz już ekologiczne środki czystości?

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Właściwe zadbanie o nasz układ ruchu może poprawić codzienny komfort…