Czytam, bo lubię

Podobno w Polsce osób czytających jest coraz mniej. Ruch w księgarniach stacjonarnych oraz internetowych mógłby spokojnie tej teorii zaprzeczać. Poza tym niewątpliwie przykuwa uwagę ilość wydawanych nowych książek zarówno polskich, jak i zagranicznych, które bardzo często stają się bestsellerami.

Jak widać, wcale zainteresowanych literaturą nie brakuje i prawdopodobnie niebagatelny wpływ mają na pewno różnego rodzaju akcje promujące czytelnictwo. Te często sięgają po atrakcyjne pomysły, nowe metody przekazu oraz oczywiście niestandardowe i zaskakujące podejście do literatury jako takiej. Przede wszystkim wieczór spędzony z dobrą książką może być ciekawą alternatywą dla spędzania wolnego czasu na przykład przed ekranem komputera lub przed telewizorem. I być może warto zaprzeczyć nieco statystykom oraz twierdzeniu, że wraz z opuszczeniem murów szkolnych kończy się przygoda z czytaniem, a może raczej przymus czytania.

Czytam, bo chcę

Oczywiście największą popularnością cieszą się nowości książkowe, szczególnie te, które biją rekordy popularności i pojawiają się na kolejnych listach bestsellerów. Oczywiście prym wiedzie beletrystyka, ale bardzo często sięgamy po literaturę historyczną, biografie czy też książki kulinarne i poradniki. Poza tym niezmiennie popularne są podręczniki i lektury. Na pewno dobra literatura (lub ta, którą po prostu lubimy) będzie rozwijać wyobraźnię, kształtować bogactwo słownictwa oraz sprawi, że będziemy pewniejsi siebie. Niezmiennie przecież czytanie w jakiś sposób świadczy o tym, co nas w życiu interesuje, a że wymaga wysiłku i czasu, to w obecnych czasach staje się wartością deficytową.

Czytam, bo marzę

Najchętniej po książki, nowości, ulubionych autorów czy tytuły sięgamy wieczorem. Paradoksalnie to właśnie jesień i zima są najlepszym czasem  na to, by oddać się lekturze. Poza tym czytać można wszędzie w podróży, w poczekalni do lekarza, w czasie urlopu na plaży. Osoby, które z przyjemnością po książki sięgają, mają je zawsze przy sobie. Szczególnie że technologia sprzyja miłośnikom literatury i nowoczesne urządzenia pozwalają korzystać z bazy tytułów w formie audiobooków lub e-booków. A to proste i wygodne rozwiązanie, szczególnie dla tych, którzy oszczędzają czas i miejsce.

Czytam, bo to modne

Na popularność czytania książek na pewno mają wpływ nowe media, powstające vlogi i blogi, których głównym tematem jest książka. Zarówno w kontekście recenzji, jak i aktu twórczego czy nawet warsztatów z pisania. Takie elementy popkultury stają się modne, tak jak trendem jest pokazywanie się z książką. Wyrażanie swojej opinii na jej temat w sieci czy też nawet publikowanie fotografii w mediach społecznościowych. Z drugiej strony zauważalna od kilku miesięcy akcja na Facebooku, zachęca ludzi do tego, by pokazali siedem ulubionych swoich książek. To nie tylko pozwala poznać znajomych nieco bliżej, ale również sprawia, że chwalimy się tą literaturą, która jest dla nas ważna, przełomowa czy też inspirująca.

Czytam, bo mogę

Z dostępem do dobrej literatury nie ma obecnie żadnego problemu. Tradycjonaliści, miłośnicy dobrych książek oraz szelestu i zapachu papieru z pewnością lubią korzystać z ofert księgarni stacjonarnych. To również okazja, by zainteresować się książką, która po prostu przykuła naszą uwagę. Poza tym coraz większy segment rynku zajmuje księgarnie internetowe. Kuszą przede wszystkim atrakcyjnymi cenami, ale również możliwością zdobycia wydawnictw niszowych. Dlatego właśnie są najczęściej obecnie wybieraną opcją szczególnie wśród młodszych klientów.

Share