Dlaczego buty są tak ważne dla kobiet?

Praktyką bardzo często stosowaną w sklepach obuwniczych jest stawianie na buty damskie. Zazwyczaj kobiecego obuwia jest na sklepowych półkach więcej niż męskiego i dziecięcego razem wziętych. Przechadzając się po dowolnej galerii handlowej, z pewnością znajdziemy sklepy specjalizujące się wyłącznie w damskim obuwiu, tymczasem znalezienie podobnych z butami dla mężczyzn graniczy z cudem. Dlaczego?

Kobiety mają obsesję na punkcie butów

MIVO (1)

Której nie da się porównać nawet do tej męskiej na tle samochodów. Niezwykle trudno byłoby znaleźć kobietę, która potrafiłaby przejść obojętnie obok wystawy sklepu obuwniczego. Podczas gdy przeciętny mężczyzna posiada zaledwie kilka par butów (trampki, kapcie, klapki lub japonki na basen, zimowe trapery oraz pantofle do garnituru), na buty damskie składa się wielokrotność tej liczby. Kobieta chce mieć przynajmniej kilka par butów na każdą okazję, a i lista samych okazji jest dla niej znacznie dłuższa niż dla jej partnera, nawet jeśli oboje wiodą tak samo aktywne życie. Co więcej, kobiety bez przerwy nadzorują swoją kolekcję, sprawdzając, czy poszczególne pary nie wyszły przypadkiem z mody, czy pasują do innych części garderoby, wreszcie czy znajdzie się jeszcze okazja, aby rzadziej używaną parę znowu założyć.

Przeciętna kobieta jest posiadaczką niemal dwudziestu par butów

Według szeroko cytowanych i komentowanych badań przeprowadzonych przez firmę Gocompare na próbie złożonej z trzech tysięcy kobiet wynika, że przeciętna kobieta jest posiadaczką niemal dwudziestu par butów: cztery pary „na wyjście”, trzy pary z obcasem, trzy pary kozaków, sześć par japonek i klapek, sandały, baletki, botki, buty na koturnie. Do tej listy należy jeszcze doliczyć buty już niemodne, niekiedy niezałożone ani razu, prawdopodobnie kupione pod wpływem chwilowego impulsu. Przeciętna kobieta po raz pierwszy dokonuje samodzielnego zakupu obuwia w wieku 14 lat. Od tego momentu powiększa swoją kolekcję o 7 nowych par każdego roku. Nie jest wcale rzadkością, że kobiety pierwszą zakupioną przez siebie parę butów pamiętają lepiej od swojego pierwszego chłopaka, zaś w temacie samego chłopaka najwięcej mogą powiedzieć o butach, które nosił.

MIVO (2)

Trudno tu zatem mówić o zwykłym stereotypie

Podczas gdy dla mężczyzn buty pełnią przede wszystkim funkcje czysto praktyczne, buty damskie mają tych funkcji o wiele więcej. Psychologowie zwracają uwagę, że ubiór stanowi dla kobiety sposób na wyrażenie własnego charakteru oraz emocji przeżywanych w danej chwili. Buty to także kluczowa część kobiecej kreacji mająca wpływ na wygląd całej sylwetki, podkreślająca jej silne i słabe strony. Buty determinują sposób poruszania się, dają kobiecie poczucie komfortu i pewności siebie, a to z kolei jest ważne z punktu widzenia samopoczucia kobiety. Krótko mówiąc, dla kobiet buty stanowią bufor wielowymiarowej interakcji z otoczeniem. To właśnie dlatego kobiety traktują swoje obuwie bardzo poważnie, z tego też względu przywiązują one tak dużą wagę do tego, co na nogach mają ich aktualni i potencjalni bliscy.

Share