Dlaczego karmienie piersią jest tak ważne?

Karmienie piersią jest zalecane wszystkim młodym matkom, zwłaszcza w pierwszych dniach życia. Dlaczego jest takie ważne?

Zalety karmienia piersią

Karmienie noworodków piersią pozwala dostarczyć rozwijającemu się organizmowi dziecka wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dobranych w idealnych proporcjach. Skład  mleka matki zmienia się wraz z kolejnymi dniami życia dziecka, dostosowując się do jego potrzeb. W kilku pierwszych dniach jest to tak zwana siara, czyli pokarm o dużej zawartości białka oraz przeciwciał. Jeszcze nie są samodzielnie wytwarzane przez organizm maluch, ale są niezbędne do ochrony przed infekcjami. Po kilku dniach pokarm zamienia się w mleko przejściowe. O nieco rzadszej konsystencji, mniejszą zawartością białek, ale dużą dawką składników odżywczych takich jak tłuszcze, witaminy i minerały.

Po pierwszych dwóch tygodniach laktacji dziecko otrzymuje już mleko właściwe, zawierające pełen zestaw składników odżywczych, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za rozwój układu nerwowego i mózgu. Warto pamiętać, że skład mleka matki jest różny zależnie od pory dnia, dlatego wart, aby karmienie noworodka odbywało się o różnych porach. Około 6 miesiąca życia należy zacząć włączać do diety maluszka pokarmy stałe.

Jak karmienie piersią wpływa na florę bakteryjną noworodka?

Wraz z mlekiem matki noworodek otrzymuje nie tylko niezbędne białka, tłuszcze, witaminy i minerały, ale także dobroczynne bakterie kwasu mlekowego. Stanowią one tarczę ochronną dla rozwijającego się organizmu dziecka. Bakterie kształtują mikroflorę w układzie pokarmowym malucha. Dzięki czemu jest on chroniony przed infekcjami i drobnoustrojami, a ta także kształtuje prawidłowe procesy immunologiczne. Dzieci, które ze względu na brak laktacji u matki nie mogą być karmione piersią, są często narażone na powstawanie chorób autoimmunologicznych. Często takich jak celiakia, zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna, atopowe zapalenie skóry czy alergie pokarmowe.

W takich sytuacjach warto sięgnąć po FFbaby, preparat z dużą zawartością dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego należących do szczepów Bifidobacterium breve PB04 oraz Lactobacillus rhamnosus KL53A. Podawanie FFbaby już od pierwszych dni życia dziecka jest w pełni bezpieczne i efektywnie wspiera jego układ odpornościowy.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
W idealnym ogrodzie ogromną rolę odgrywają piękne kwiaty i wszechobecna…